14:55 24. Märts 2019
Kuula otse
  • USD1.1302
  • RUB72.7425
Aleksei Kudrin võib saada majanduskasvu taastamise katsete võtmetegijaks

Putin tahab taastada sõbralikke suhteid Läänega, et elavdada Venemaa majandust

© Sputnik / Сергей Гунеев
Välisuudised
lühendatud link
41 0 0

Aleksei Kudrin võib saada Läänemaaga pingete vähendamise ja majanduskasvu taastamise katsete võtmetegijaks.

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin kaalub võimalusi Läänega lähenemiseks, sest sanktsioonid ja üha kasvav rahvusvahelise konflikti tõenäosus takistab Venemaa stagnatsiooni langenud majanduskasvu ergutamist, edastab portaal Inosmi Suurbritannia ajalehes Financial Times ilmunud arvamust.

Hästiinformeeritud allikate teatel kaalub Putin võimalust määrata veel enne järgmisel nädalal toimuvat inauguratsioonitseremooniat endine Venemaa rahandusminister Aleksei Kudrini tähtsale ametikohale, kus hr Kudrin hakkaks vastutama Venemaa majandusstrateegia ning suhete eest Euroopa ja USAga.

Vladimir Putini ametipostile asumise fikseerib formaalselt Kremlis toimuv inauguratsioonitseremoonia
© Sputnik / Алексей Дружинин

Hr Kudrin on üks vanimaid Putini poliitilisi liitlasi ja majandusnõustajaid, mistõttu tema nimetamist sellele ametikohale võidakse lääneriikides hinnata märgina praegu nendega kõigil rinnetel konfliktis oleva Venemaa presidendi kompromissivalmidusest.

"Kõige tõenäolisem on stsenaarium, et Kudrin määratakse ametikohale presidendi administratsioonis," ütles Venemaa valitsusametnik. 'Selleks ametikohaks võib saada presidendi esindaja rahvusvahelise majanduskoostöö alal."

"Hr Kudrin on koostanud Putini majanduspoliitika strateegia järgmiseks ametiajaks, milles ta kutsus üles otsustavate struktuurireformidele — alates pensioniea tõstmisest kuni Venemaa valitsuse ja kohtusüsteemi ümberkorraldamiseni."

Hr Kudrin on korduvalt rääkinud, et niikaua, kui Venemaa ei muuda oma poliitilist süsteemi demokraatlikumaks ega lõpeta vastasseisu Euroopa ja USAga, ei suuda ta radikaalseid muudatusi läbi viia.

Valijad andsid Putinile piiramatud volitused
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Hr Kudrini nimetamine presidendi administratsiooni või valitsuse koosseisu tähendaks nõustumist teatud muudatusteprogrammiga, sealhulgas muudatustega välispoliitikas, sest muutusteta välispoliitikas pole reformid Venemaal lihtsalt võimalikud," märkis Jevgeni Gontmacher, Kudrini asutatud tsiviilorganisatsioonis töötav poliitika- ja majandusanalüütik.

"See oleks tugev signaal, sest Kudrin on ainus endise kõrgema ešeloni esindaja, kellega Läänes ollakse nõus suhtlema ja kelle suhtes on säilinud teatav usaldus."

Putin saavutas märtsis toimunud presidendivalimistel veenva võidu, saades 76,7% häältest. Ta lubas märkimisväärselt suurendada kulutusi tervishoiule, haridusele ja infrastruktuurile. Avalikkus võttis need lubadused rõõmuga vastu, sest pärast kaheaastast seisakut on Venemaa majanduse taastumine olnud väga vaevaline.

Kuid analüütikud hoiatavad, et Putin peab nende lubaduste täitmiseks tegema suuri jõupingutusi. "Uus poliitiline tsükkel saab toimuma kolme ebasoodsa teguri tingimustes: jätkuv majandusseisak, Venemaa rahvusvaheline isolatsiooni ja vajadus säilitada olemasolev režiim ka pärast 2024. aastat," — kirjutab sõltumatu poliitika- ja majandusanalüütik Kirill Rogov Putini järgmist presidendi ametiaega kommenteerides.

Tõepoolest, hr Putini administratsioon on märtsivalimistest saadik raskes olukorras. Ta on sunnitud taluma vastasseisu Lääne süüdistustega endise Nõukogude topeltagendi Sergei Skripali mürgitamises Ühendkuningriigi territooriumil, milleks kasutati närvimürki, samuti Süüria president Bashar al-Assadi toetamises pärast Süüria režiimi väidetavat keemiarünnakut tsiviilelanikkonna vastu.

USA juhitav Lääne sõjaline koalitsioon on Süüria režiimi vastase raketilöögiga pannud Putini vaatamata Venemaa kõikidele hoiatustele võimelike vastumeetmete kohta, väga ebameeldivasse olukorda.

Lisaks põhjustasid USA kehtestatud karmid sanktsioonid Venemaa finantsturgudel suurt segadust, ohustades kümneid tuhandeid töökohti ja sundisid Venemaa üht rikkamat ärimeest Oleg Deripaskat loovutama kontrolli talle kuulunud alumiiniumfirma RUSAL üle.

Kui mitte arvestada välisministeeriumi ja duumasaadikute vihast retoorikat, osutus Moskva reaktsioon nendele sammudele üsnagi tagasihoidlikuks. Putinile lähedased ametnikud oletavad, et ta otsib võimalusi suhete taastamiseks Läänega.

"Oma sisepoliitilistes otsustes pole me kunagi sõltunud nii palju välisteguritest – see on radikaalne muutus," ütles üks endine kabinetiliige, "Valitsus ütleb, et Venemaa majandus on sanktsioonidega kohanenud, kuid see, kuidas ameeriklased praegu sanktsioone kasutavad, tähendab, et nendega kohaneda on lihtsalt võimatu."

Putin peab oma uue kabineti koosseisu teatavaks tegema pärast ametisseastumist, mis toimub esmaspäeval 7. mail. Arvatakse, et peaministrina jätkab Dmitri Medvedev, kes on juhtinud valitsust 2012. aastast, kuid kahe valitsusametniku sõnul piiratakse tema mõju majanduspoliitikale, et hr Kudrinil oleks rohkem volitusi.

Ühe presidendi administratsiooni esindaja sõnul jätkuvad läbirääkimised selle üle, kas hr Kudrin saab administratsiooni liikmeks. Samuti on võimalik, et ta nimetatakse asepeaministriks.

Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania>>

"Kui Kudrin ilmub valitsuskabinetti või presidendi administratsiooni, võib järeldada, et teatud muudatustes, sealhulgas välispoliitika valdkonnas, on kokku lepitud," ütles Gontmacher.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
majandus, Aleksei Kudrin, Vladimir Putin, Venemaa

Peamised teemad