23:40 25. September 2018
Kuula otse
 • USD1.1777
 • RUB77.3603
USA president Donald Trump

Kongresmenid palusid tunnustada Trumpi Nobeli rahupreemiaga

© AFP 2018 / JIM WATSON
Välisuudised
lühendatud link
2311

USA Kongressi Esindajatekoja 18 Vabariiklaste Parteid esindavat liiget pöördusid ametliku palvega Nobeli preemiate komisjoni poole algatusega määrata USA presidendile Donald Trumpile tema jõupingutuste eest Põhja-Korea tuumaküsimuse lahendamisel rahupreemia.

TALLINN, 4. mai — Sputnik. "Oma ametisseasumise esimesest hetkest peale on Donald Trump väsimatult tegutsenud selleks, et Põhja-Koreale maksimaalset survet avaldada, et too lõpetaks oma ebaseadusliku relvastusprogrammi (massihävitusrelva osas – toim.) ja et piirkonda rahu tuua," öeldakse kongresmenide avaldatud kirjas, vahendas RIA Novosti.

Kim Jong-un ja Trump kohtuvad hiljemalt mais >>

"Vaatamata sellele, et Põhja-Korea on oma agressiivse (tegevuse — toim.) jätkamisega juba aastakümneid eiranud rahvusvahelise üldsuse nõudmisi, on president Donald Trumpi "ülijõuline rahupoliitika" toimiv ja toob Korea poolsaarele rahu," märgitakse taotluskirjas.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Evan Vucci

"Me eeldame, et mitte keegi ei ole sedavõrd väärt (Nobeli preemia– toim.) komisjonipoolset 2019. aasta tunnustust, kui president Trump oma väsimatu töö eest rahu saavutamisel kogu maailmas," seisab kirjas.

Nobeli preemiate komisjoni kehtivate reeglite kohaselt esitatakse ametlikke taotlusi preemiate määramiseks muuhulgas rahvusparlamentide ja valitsuste liikmete poolt.

Neil päevil teatas USA vabariiklasest senaator Lindsay Graham, et Trumpile tuleb Korea poolsaarel rahu tagamise korral anda Nobeli preemia. Seejärel on ka Lõuna-Korea president Moon Jae-in seda mõtet toetanud.

Panmunjomi piiripunktis toimus 27. aprillil Korea Vabariigi presidendi Moon Jae-ini ja Põhja-Korea Rahvavabariigi riigipea Kim Jong-uni vaheline kohtumine. Need läbirääkimised kujunesid enam kui kümne aasta vältel esimeseks Lõuna- ja Põhja-Korea vaheliseks tipptasemel kohtumiseks.

Trump: USA pole teinud Põhja-Koreale ühtegi järeleandmist >>

Läbirääkimiste tulemusena kirjutasid kahe riigi liidrid alla ühisdeklaratsioonile "rahu, õitsengu ja Korea poolsaare ühendamise kohta".

Nagu eelnevalt teatatud, on lähiajal oodata Põhja-Korea riigipea Kim Jong-uni kohtumist USA presidendi Donald Trumpiga.

Tagid:
poliitika, rahupreemia, Nobeli preemiate komisjon, USA kongressi esindajatekoda, Donald Trump, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad

 • S-300 Favorit

  Kaitseminister Sergei Šoigu tegi 24. septembril teatavaks Süürias asuvate Vene sõjaväelaste turvalisuse parandamiseks mõeldud meetmed, mida rakendati vastuseks Il-20 ja tema meeskonna hävitamisele, mille süüdlaseks on Iisrael.

  30
 • Illustreeriv foto

  Üksteist Euroopa Liidu, peamiselt Ida-Euroopa riiki ei ole samasooliste abielusid veel seadustanud. Sel sügisel, hoolimata Brüsseli survest, kavatseb Rumeenia kirjutada geiabielude keelu põhiseadusesse.

  15
 • Põtradel on jooksuaeg sügisel

  Põtradel ja punahirvedel on jooksuaeg sügisel, seetõttu võivad nad sõiduteele sattuda tavapärasest sagedamini. Liiklejatel tasub sellega arvestada ja jälgida oma sõidukiirust.

  11