20:10 14. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Tšehhi president Milos Zeman

Zeman kinnitas mürkgaasi "Novitšok" tootmist Tšehhis

© Sputnik / Алексей Витвицкий
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
5010

Tšehhi kaitsetööstuse uurimisinstituut tootis ja katsetas mürkainet A-230, mille vabariigi sõjaväeluure "Novitšokina" klassifitseeris, teatas riigi president Miloš Zeman salateenistuse ettekandele tuginedes.

TALLINN, 4. mai — Sputnik. Tšehhi riigipea mainis mürgi klassifitseerimisega tekkinud probleemi – sõjaväeluure dokumentides on kirjas, et aine A-230 on mürgiga "Novitšok" identne, samal ajal püütakse vastuluure BIS dokumentides seda väidet ümber lükata, vahendas RIA Novosti.

Britid vabandavad oma võimude käitumise pärasе >>

"Kuna sõjaväeluure on antud valdkonnas oluliselt pädevam kui tsiviilvastuluure spetsialistid, jõudsin ma järeldusele, et ka meie riigis testiti ja valmistati väike kogus "Novitšokki", mis hiljem hävitati. Teame täpselt, kus ja millal. On silmakirjalik teha nägu, et midagi niisugust ei ole toimunud," teatas Zeman.

"Novitšoki" päritolu

Venemaa välisministeerium teatas mõni aeg tagasi, et ainet, millega Londoni väitel Sergei ja Julia Skripali mürgitati, võidi minevikus toota ja hoiustada ka Tšehhi Vabariigi territooriumil.

"Antud kemikaali kõige tõenäolisemaks allikaks on riigid, mis alates 90. aastate lõpust kuni tänase päevani "Novitšoki" projektiga seotud aineid intensiivselt uurivad. Nendeks on Suurbritannia, Slovakkia, Tšehhi, Rootsi ja ka USA osas on küsimus õhus," teatas Välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Lavrovi infopomm purustas müüdi "sõltumatutest ekspertidest" >>

Seejuures rõhutas välisministeeriumi relvastuskontrolli osakonna direktor Vladimir Jermakov, et Moskval ei ole Prahale "Skripalide" juhtumi osas mingeid pretensioone.

President Zeman andis märtsi lõpul Julgeoleku- ja infoteenistusele BIS korralduse Zahharova teadet kontrollida. Aprilli lõpul sai president BIS-ilt vastavasisulise ettekande.

Salisbury intsident

Eks-agent Sergei Skripal ja tema tütar Julia leiti neljandal märtsil teadvusetult Salisbury linna keskusest Suurbritannias. Briti võimud väidavad, et ohvrid mürgitati närvisüsteemi halvava ainega "Novitšok", süüdistades toimunus Venemaad, kes "olevat ainsana võimeline või huvitatud niisuguse aine tootmisest."

"Inglanna õiendab häda" >>

Moskva on igasugust seotust toimunuga eitanud. Välisministeeriumi väiteil ei ole NSV Liidus ega Vene Föderatsioonis kunagi "Novitšoki" koodnimetusega uuringuid ega katseid tehtud.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
Novitšok, kaitsetööstus, mürkgaas, Sergei Skripal, Miloš Zeman, Suurbritannia, Tšehhi, Venemaa

Peamised teemad