20:01 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
OPCW poolt nimetatud Novitšoki annus oleks tapnud kogu Salisbury, illustreeriv foto

OPCW poolt nimetatud "Novitšoki" annus oleks tapnud kogu Salisbury

CC0 / Pixabay
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (78)
6740

50 kuni 100 grammi ründegaasi А234 sissehingamine oleks võinud täielikult hävitada kogu Salisbury elanikkonna leiab keemiarelva "Novitšok", millega inglased võrdsustavad aine А234, üks väljatöötajaid Leonid Rink.

TALLINN, 4. mai — Sputnik. "See on mingi meeletus. Salisbury oleks niisugusest kogusest üleni siruli. Need on lahingulised kogused. Selle kogusega oleks võinud ei tea kui palju inimesi tappa," lausus Rink, vahendab RIA Novosti.

See tõestab tolle versiooni kaheldavust, et Skripalid mürgitati nimelt selle ainega, lisas asjatundja.

Zeman kinnitas mürkgaasi "Novitšok" tootmist Tšehhis >>

Eelnevalt on ajaleht The New York Times osundusega OPCW (Keemiarelva keelustamise organisatsioon) juhile Ahmet Üzmücüle teatanud, et mürgiannuseks millega endine GRU polkovnik Sergei Skripal ja tema tütar Julia tappa üritati, oli 50 kuni 100 grammi.

Герб на ограде здания российского посольства в Лондоне
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Novitšoki" päritolu

Venemaa välisministeerium teatas mõni aeg tagasi, et ainet, millega Londoni väitel Sergei ja Julia Skripali mürgitati, võidi minevikus toota ja hoiustada ka Tšehhi Vabariigi territooriumil.

"Antud kemikaali kõige tõenäolisemaks allikaks on riigid, mis alates 90. aastate lõpust kuni tänase päevani "Novitšoki" projektiga seotud aineid intensiivselt uurivad. Nendeks on Suurbritannia, Slovakkia, Tšehhi, Rootsi ja ka USA osas on küsimus õhus," teatas Välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Seejuures rõhutas välisministeeriumi relvastuskontrolli osakonna direktor Vladimir Jermakov, et Moskval ei ole Prahale "Skripalide" juhtumi osas mingeid pretensioone.

Lavrovi infopomm purustas müüdi "sõltumatutest ekspertidest" >>

Zeman kinnitas mürkgaasi "Novitšok" tootmist Tšehhis

Tšehhi kaitsetööstuse uurimisinstituut tootis ja katsetas mürkainet A230, mille vabariigi sõjaväeluure "Novitšokina" klassifitseeris, teatas riigi president Miloš Zeman salateenistuse ettekandele tuginedes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tšehhi riigipea mainis mürgi klassifitseerimisega tekkinud probleemi — sõjaväeluure dokumentides on kirjas, et aine A230 on mürgiga "Novitšok" identne, samal ajal püütakse vastuluure BIS dokumentides seda väidet ümber lükata.

Moskvat Londoni vastused "Skripali juhtumi" asjus ei rahulda >>

"Kuna sõjaväeluure on antud valdkonnas oluliselt pädevam kui tsiviilvastuluure spetsialistid, jõudsin ma järeldusele, et ka meie riigis testiti ja valmistati väike kogus "Novitšokki", mis hiljem hävitati. Teame täpselt, kus ja millal. On silmakirjalik teha nägu, et midagi niisugust ei ole toimunud," teatas Zeman.

Salisbury intsident

Eks-agent Sergei Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil teadvusetult Salisbury linna keskusest Suurbritannias. Briti võimud väidavad, et ohvrid mürgitati närvisüsteemi halvava ainega "Novitšok", süüdistades toimunus Venemaad, kes "olevat ainsana võimeline või huvitatud niisuguse aine tootmisest."

"Inglanna õiendab häda" >>

Moskva on igasugust seotust toimunuga eitanud. Välisministeeriumi väiteil ei ole NSV Liidus ega Vene Föderatsioonis kunagi "Novitšoki" koodnimetusega uuringuid ega katseid tehtud.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (78)
Tagid:
annus, Novitšok, närvigaas, OPCW, NSV Liit, Ahmet Üzümcü, Leonid Rink, Sergei Skripal, Salisbury, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  14
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  35
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  7