02:13 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
Valgetes Kiivrites töötavad välismaal eriväljaõppe saanud süürlased

USA välisministeerium katkestas "Valgete Kiivrite" rahastamise

© AP Photo / Uncredited
Välisuudised
lühendatud link
4020

Ameerika Ühendriigid lõpetasid rahalise toetuse Süürias tegutsenud "õiguskaitseorganisatsioonile" "Valged Kiivrid", mida on korduvalt paljastatud "keemiarünnakuid" ja "Süüria armee jõhkrusi" kirjeldavate videote lavastamises.

TALLINN, 5. mai — Sputnik. Ameerikapoolse rahastamise lõpetamisest teatas USA telekanal CBS. Meediafirma andmeil moodustas Ühendriikide panus organisatsiooni eelarvest umbes kolmandiku.

Vene välisministeerium soovitas ÜRO Julgeolekunõukogul "keemiarünnaku" ohver ära kuulata >>

Finantseerimine lõpetati mõned nädalad tagasi ja selle edasine saatus on läbivaatamisel. Riigidepartemangu Lähis-Ida büroo pidanuks USA administratsioonilt 15. aprilliks rahastamise jätkumise osas kinnituse saama.

Kuna Donald Trump otsustas "Süüria taastamiseks" plaanitud 200 miljonit dollarit mitte eraldada, katkes ka "Valgete Kiivrite" subsideerimine.

MTÜ "Valged Kiivrid", mis kandis algselt nime "Süüria tsiviilkaitse", on registreeritud Suurbritannias ja tegutseb Lääneriikide dotatsioonide toel. "Valgetes Kiivrites" töötavad välismaal eriväljaõppe saanud süürlased.

CBS-i andmeil on organisatsioonil varuplaan juhuks, kui rahastus mõneks kuuks katkema peaks, kuid pikaajaline annetuste puudumine tekitab osalistes ärevust.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba kirjutas, sai "Valgete Kiivrite" lavastatud video keemiarelvade kasutamisest Süürias Douma linnas ajendiks 14. aprillil korraldatud raketirünnakule USA ja tema liitlaste Suurbritannia ning Prantsusmaa poolt.

Moskva esitas veenvad tõendid Lääne eriteenistuste osalusest Douma keemiarünnaku lavastamisel. Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas intervjuus RIA Novostile, et videost oli selgelt näha kaitsevahendite puudumine kõigil "desinfitseerimisprotsessis" osalenutel.

Minister tuletas meelde, et video esitasid just "Valged Kiivrid", kes töötavad eranditult vaid mässajate, seahulgas Jabhat al-Nusra* kontrolli all olevail aladel.

Rünnak Süüria vastu toimus libaettekäändel >>

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova nimetas "Valgete Kiivrite" tegevust osaks mastaapsest Süüria võimude mustamise infokampaaniast. President Assad on veendunud, et "Valgete Kiivrite" organisatsiooni liikmed on tegelikult Al-Qaeda* toetajad.

Tagid:
lavastus, keemiarünnak, rahastamine, libauudis, Valged kiivrid, Suurbritannia, USA, Süüria

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  73
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  66
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46