18:09 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
3811

Prantsusmaa presidendi rahvusvahelised ringsõidud kajastavad Euroopa ja maailma suhete sisu. USA-s patsutatakse talle õlale, aga temaga ei arvestata ning ka Austraalia on Washingtonile märksa lähemal.

Vladimir Filippov, raadio Sputnik

Prantsusmaa president Emmanuel Macron on ka Austraalias silma paistnud. Sidneys Austraalia peaministri Malcolm Turnbulli ja tema naise ees esinedes nimetas ta tolle abikaasat "isuäratavaks" (delicious).

Macron nimetas Austaalia peaministri naist "heamaitseliseks" >>

Võimalik, et Prantsusmaa president tõlkis veidi vildakalt prantsuskeelse sõna delicieux, mis muuhulgas tähendab ka võluvat. Inglise keeles on sel sõnal samuti säärane tähendus kuid seda kasutatakse peamiselt siiski toidu kirjeldamiseks.

Kusjuures austraallastele on niisugused epateerivad väljendid lausa tavaasi. Nemad, nagu näha, on ammugi sellega leppinud, et Austraalia ja Austria on peaaegu üks ja sama.

Mulle tundub, et Macron pole suurte poliitiliste reisidega lihtsalt veel harjunud – liiga noor veel! Seda enam, et Donald Trump teda sõnulseletamatult kurvastas.

Algas aga kõik sellest, et USA ja Prantsusmaa presidendid istutasid Valge maja õuele tamme. Meediale korraldati terve fotosessioon. Ise nad särasid naeratustest ja nende naised seisid kõrval ning rõõmustasid, et mehed lõpuks ometi tõsist tööd tegid…

Seejärel aga võttis tamm nõuks ära kaduda. Räägitakse, et saadeti kontrolliks fütosanitaarsesse karantiini.

Ehk kui lihtsamalt öelda, siis otsustati saata ta täikontrolli.

Macron pajatas oma mõjust Trumpile >>

Aga see on sümptomaatiline. Nagu teada, keeldub Trump kliimakokkuleppele alla kirjutamast ja vaat nüüd saatiski Prantsusmaa tammepuu türmi. Ja mis kõige huvitavam: kas selle tamme asjus oleks enne mahaistutamist võinud mingit selgust luua? Või ei mahtunud see Trumpi plaanidesse?

Iraan rikkus oma rahvusvahelisi kohustusi
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Kavatseb ta ju niikuinii tõsta terase ja alumiiniumi tollitariife. Olgu pealegi, et lükkas selle kuu võrra edasi. Aga mis edasi saab? Ei kemple ta ju ainult terasega ja ei sõdi ainult Hiinaga. Nii loobub ka kokkuleppest Iraaniga, ehkki Euroopa on kategooriliselt vastu.

Trump peab lähimal ajal ametlikult teada andma, kas USA jääb või mitte Iraani tuumaprogrammilepingule kindlaks. Isegi iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu aitab tal otsust langetada: kinnitab, et Teheran ei ole oma tuumaprogrammi tühistanud.

Macron oli USA presidendi niisugusest vastuvõtust nähtavasti nördinud. Prantsusmaa president tahtis ilmsesti Trumpile üht-teist ütelda, kuid ameeriklane patsutas talle üksnes muiates õlale. Võta või jäta – kohe näha, et vanad sõbrad!

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Ilmselgelt mingeid privileege Macron endale välja ei kaubelnud. Ja ka Iraani küsimuses ei veennud. Lausa ilmaaegu lendas koos ameeriklastega Süüriat pommitama. Aga mispärast siis üldse lendas? Kõik on justkui unustatud, seetõttu meenutan: Lääs süüdistasd Damaskust keemiarünnakus. Millises? Eks Valged Kiivrid teavad!

Ega Venemaadki lausa täheprelanuta jäeta. Meil (Venemaal — toim.) on varsti võidupüha ning Eestis ja Põhja-Lätis alustasid natolased sõjalisi õppusi Siil. Need toimuvad Baltimaades regulaarselt, aga mõõkadega vehkimises süüdistatakse Venemaad. Manöövrites osalevad 15 NATO riigi sõjaväelased.

Õppus Siil 2018 >>

Kõik olulised jõud on kohal, nii küberüksused USA-st kui prantslaste Miraažid (kuis siis ilma Macronita!) kui brittide tankid ja isegi Eesti armee soomustransportöörid. Ainus, mida pole, on laialdaselt väljareklaamitud "targad" raketid. Küll on see kõik ära tüüdanud! Ja mis peaasi – sõdima ei trügita, aga õrritatakse üha edasi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
delicious, puu, poliitika, Siil, Valge Maja, Emmanuel Macron, Donald Trump, Iraan, Euroopa, Prantsusmaa, Austraalia, USA, Süüria

Peamised teemad