03:44 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Välisuudised
lühendatud link
5310

Valge Maja peaarst on osutunud alkohoolikuks. USA presidendi endine ihuarst räägib väsimatult oma isiklikest suurtest muredest. Mis on nende kahe vahel ühist? Ainult patsient, kellest tänini pajatati üksnes head.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kui ta haige on, siis arsti juurde ta ei lähe. Neist on talle ainult halva sündinud. Kõigi muude murede kõrval algasid Trumpil ka terviseprobleemid. Esialgu ei saa öelda, mis tal konkreetselt viga on, aga tänu avameelsetele arstidele saab juba öelda, et ta tervis pole korras. Vähe sellest, et Valge Maja praegune peaarst Ronny Jackson on osutunud alkohoolikuks. Ka miljardäri varasem tohter Harold Bornstein on keele valla päästnud.

Arst: vastuolulise tervisetõendi kirjutas Trump ise >>

Järsku meenus talle et 2015. aasta detsembris avaldas ta oma kirja "erakordse füüsilise jõu ja vastupidavusega" Donald Trumpist, kes teiste sõnul võib saada "USA kõige tervemaks presidendiks". "Trump isiklikult dikteeris mulle selle teksti. Enda nimel ei kirjutanud ma midagi," tunnistas meediks CNN-ile.

Tema sõnul patustas ta tõe suhtes, kui 2016. aastal väitis, et presidendikandidaat "on suurepärases füüsilises vormis" ja tal "pole kalduvusi kahjulikeks harjumusteks". Ja siis, ütleb ta, ilma surveta läbi ei saanud. Lõpptulemusena, nendib Bronstein, "röövis" riigipea ihukaitsja tema kontorit, võttes ära oma "hoolealuse" tegelikku enensetunnet puudutavad dokumendid.

Vaevalt küll arstlikud võltsingud Trumpi triumfis otsustavat rolli mängisid. Donald nägi igal juhul Hillaryst tervem välja. Liiatigi polnud see tema presidendikampaanias kaugeltki ainus vale. Sellegipoolest on Bornsteini paljastused kergemad kui pornonäitlejanna avameelitsemised. Tolle tõde on ebameeldiv vahest ainult Melaniale.

Ülejäänutele, kui nad muidugi just puritaanid või silmakirjateenrid pole, on see pigem tunnistuseks Trumpi temperamendist ja heast tervisest. Ihuarsti meenutused aga kõnelevad vastupidist. Ehkki Trumpi isikliku tervise asjus ta teavet ei levita. Arstisaladus, Hippokratese vanne ja muu säärane. Tema üksnes kinnitab, et kirjutas sunniviisil tolle tervise arvele paljugi ülearust.

Comey: Trump on presidendiametisse moraalselt sobimatu >>

Mida aga ei saa öelda õukonnaarsti Ronny Jacksoni kohta. Too kuulutas pärast presidendi arstlikku läbivaatust isiklikult ja lustiga oma tähtsaima patsiendi ülepea üldse mitte patsiendiks. Kusjuures Bornsteini eeskuju najal polnud tal midagi mõeldagi. Peale ühe asjaolu. Peale veel ühe presidendiaja.

Nii ta teataski et Trump on sedavõrd heas tervises, et võib valitseda kaks tärminit järjest. Samas ei survestanud Ronny kindlasti kedagi. Milleks seda, kui talle, nagu selgub, piisab kolmest pitsikesest ja ta ütleb, mida iganes kuulda tahad.

Teine küsimus on see, mida sugugi mitte heatahtlikud inimesed temaga väljaspool Valget Maja võivad ette võtta. Nemad on näiteks praegugi veendunud, et ülemäärane kehakaal ja kiilanev pea ei ole sugugi ainsateks Ameerika Ühendriikide riigipea muredeks.

Et järsku pääseb end juba soojaks rääkinud Jacksoni suumulgust lagedale ka midagi uut presidendi kognitiivsete võimete kohta. Ilmselgelt teab raviarst Trumpist veidi enamat kui psühholooglised testid oma lapsikute küsimustega stiilis "nimeta loomi" või "määratle kujundid" temast teada võimaldavad.

Psühhiaatrit Trumpi tervisekontrolli programmi ei kasatud >>

Võib-olla sellepärast Trump tahtiski Jacksoni veteraniküsimuste ministeeriumisse "ülendada", et see olnuks tasu lojaalsuse ja vaikimise eest. Juhul kui äkitselt poleks välja ujunud teave kontradmirali auastmes tohtri sõprusest rohelise maoga. Kokkuvõttes tui Jacksonil loobuda mitte ainult ministriportfellist, vaid ka arstikohvrist. Ta palus end erru saata. Nii et nähtavasti pole ka tema meenutusi Trumpi tervisest enam kaua oodata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, alkohol, arst, tervis, presidendivalimised, Valge Maja, Harold Bornstein, Ronny L. Jackson, Donald Trump, USA

Peamised teemad