06:51 02. Juuni 2020
Kuula otse
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
Välisuudised
lühendatud link
16430

Ukraina ajutiselt okupeeritud territooriumi ja ajutiselt ümberasunud isikute küsimuste minister Vadim Tšernõš oli neil päevil hämmingus oma kaaskodanike küünilisuse üle, kes "okupeeritud" Krimmis ikka rahumeeli puhkamas käivad.

Dmitri Lekuhh, RIA Novostile

"Miks need inimesed sinna sõidavad? Miks käib meil augustis kõige tihedam piiriületus? Kas me siis ei mõista, et sõidetakse puhkama? See pole ainuüksi riigi, vaid kogu ühiskonna mure. Ma ei suuda näiteks aru saada, kuidas saab nüüd reisida ja toetada Venemaa turismimajandust?" nentis Ukraina minister.

"Kahjusid on": Kiievis hinnati oma kannatusi Krimmi silla pärast >>

Mis siin ikka osta: faktide vastu ei saa vaielda. Krimm on üheks Venemaa kõige atraktiivsemaks turismipiirkonaks. Seda isegi ukrainlastele, vaatamata massilisele propagandale selle kohta, kuivõrd vilets seal on elada ja ametlikule "üleukrainalisele vihale agressor-riigi vastu" ning tervele seetarvis lausa nimelt loodud ministeeriumile.

Kahtlemata muudavad selle piirkonna veelgi ligitõmbavamaks taristulised ja logistilised, isamaaliste mõõdupuudega võttes suisa revolutsioonilised muutused. Juba on avatud uus ülimalt kaasaegne Simferopoli lennujaama terminal. Kohe-kohe jõuab lõpule ja avatakse liikluseks kultusrajatise tähendusega Krimmi sild.

Ent sellegipoolest on nii piirkonna kõrged ametnikud kui ka eksperdid oma ootustes vägagi tagasihoidlikud. Ning vaatamata üksikutele bravuurikatele väljahõisetele vaat et kümne miljoni oodatava suvitaja asjus räägivad ka vastutavad ametnikud üsna ettevaatlikult rahvastiku kasvust 5–5,6 miljonini.

Sellega tegeldakse.

Krimmis ei ole mitte üksnes (täiesti põhjendatult) kuurordimaksu kehtestamise eksperimenti aasta võrra edasi lükatud, vaid tehakse ka jõupingutusi puhkuseveetmise kulude alandamiseks: kuivõrd kuni kakskümmend protsenti reisituusiku maksumusest moodustavad praegu sanatoorsete, kuurordi- ja turismiobjektide kasuks võetavad maksud, tegelevad Krimmi rahvasaadikud nüüd kohaliku ettevõtluse jaoks maksukoormuse vähendamise küsimusega.

Ukraina mereväeohvitserid ähvardavad tagasi Krimmi minna >>

Ka vaatamata sellele, et tasuta sõit üle Krimmi silla võimaldab neil kolmel miljonil turistil, kes möödunud aastatel Kertši ülesõitu kasutasid ja selle eest auto kohta ühe otsa pealt vähemasti tuhat rubla maksid, nüüd umbes kaks tuhat rubla auto pealt kokku hoida.

Enamgi veel, nagu asjatundjad arvavad, suudab sild logistika arvelt suurepäraselt nii toiduainete kui ka paljude hotelliäris oluliste kaupade (voodipesu, olmekeemia jne) hindu alandada. See peaks samuti viima aja jooksul tingimata teenuste hindade kahanemiseni.

Kas sellest aga piisab? Ausalt öeldes – vaevalt küll.

Lihtsaim näide: mödunud aastal käis Türgis puhkamas neli ja pool miljonit venemaalast, seda näitu aga kavatsevad Türgi võimud suurendada kuue miljonini. Põhjused on mõistetavad, meil on türklastega head suhted ja mingit alust "ohjeldavate meetmete" rahenmdamiseks Vene riigil justnagu pole. Ja (kui objektiivselt rehkendada), siis suurest osast neist poolteisest miljonist potentsiaalsest puhjakast jääb ilma nimelt Krimm.

Aga veel tänavusel aastal naaseb Venemaa turismiturg Egiptuse suvituslinnadesse. Väga aktiivsed on kreeklased, hispaanlased, Tuneesia ja Küpros.

Ja küsimus ei ole ainult hinnas.

Lihtsalt seesama Sotši (sugugi mitte maailma odavaim suvituslinn) on suutnud läbi käia küllaltki keeruka ja vägagi süsteemse teekonna ning jõudnud arusaamisele, et Venemaa turist ei erine õieti millegagi Euroopa omast. Mis tähendab, et ta vajab täpselt samasugust teenustepaketti ja nende kvaliteedi taset.

Mina, olles omal ajal turunduse alal Sotši ettevõtjatega piisavalt koostööd teinud, mäletan suurepäraselt, kuidas Sotši ettevõtete juhid oma töötajaskonda välja õpetades vaeva nägid. Tagudes neile pähe, et turistisse tuleb suhtuda mitte kui "raha kokkukraapimise objekti", vaid kui külalisse, kes peab puhkuse lõppedes tingimata tahtma siia uuesti tagasi tulla.

Tol hetkel eesrindlikke "euroopalikke hotellistandardeid" juurutades ja selleks sagedasti kallihinnalisi asjatundlikke managere kohale kutsudes. Ühes Sotši mainekas hotellis kujunes mõneks ajaks üheks töölevõtmise vältimatuks tingimuseks see, et inimene pole kunagi varem ei hotellinduses ega toitlustuses töötanud.

See-eest on teenindus Sotšis valdavalt täiesti võrreldav Euroopa standardnäidistega pluss-miinus kohustuslik kohalik spetsiifika.

Krimmi sillal testiti elektrivalgustust >>

Krimmil, kelle eest sarnaseid ülesandeid senimaani pole seisnud, on seda süsteemset küsimust käigyupealt muidugi keeruline lahendada.

Krimm on muidugi omalaadseks "pärliks impeeriumi kroonis". Ja föderaalne keskus rakendab kõiki jõupingutusi selleks, et see kroonijuveel särama lihvida.

Aga ainult riiklikest jõupingutustest siin ikkagi ei piisa.

Küsitlus

Krimmi poolsaar – kelle oma ta on?
 • Oli, on ja jääb Venemaa osaks
  54.0% (61)
 • Osa Ukrainast – ei ole ilus kingitusi tagasi võtta
  41.6% (47)
 • Ma ei tea, kelle oma Krimm on
  4.4% (5)
Hääleta: 113

Asi on selles, et Ukraina degradererumise järel sellesse piirkonda jäänud õnnetu pärand ei puuduta üksnes taristrut ja, mis seal salata, ka juhtivkaadri kvaliteeti. Aga ka ettevõtluse, sealhuölgas turismivaldkonna kvaliteeti. Ja seda tuleb kuidagi parandada ning mõnes osas ka radikaalselt muuta.

Et see on võimalik, näitab meile sellesama Sotši eeskuju. Aga kui seda kõige lähemal ajal ei tehta, siis jääb turistivoogude kasvust ainult unistada.

Siin on tähtis saada: riik on seadnud oma eesmärgiks elanikkonna heaolu kasvu. Vastavalt sellele lihtdsalt turistide voogude mehaanilise suurendamisega seda kesklähiajalises perspektiivis niikuinii lahendada ei õnnestu. Inimestel ei ole kombeks oma ja oma perekonna puhkuseks kulutatava rahaga koonerdada.

Ja valiku puhul ei langeta nad otst kindlasti mitte kopikate kokkuhoidmise., vaid kvaliteedi, turvalisuse ja mugavuse kasuks. Abhaasia samavõrd "paradiislik" eeskuju (kus kogu eluolu odavuse juures on puuduliku reisiturvalisuse tõttu oodata turistide voolu kahanemist) on siin enam kui kõnekas näide.

Ja seetõttu tuleb Krimmi turismiäril ja hotellindusel ukrainalik "äritsemine" eneses maha suruda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
turism, ühiskond, majandus, turist, majapidamine, hotell, Vadim Tšernõš, Ukraina, Krimm, Venemaa

Peamised teemad