08:26 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Välisuudised
lühendatud link
11720

Hiljuti siit ilmast lahkunud Briti füüsik ja kosmoloog Stephen Hawking, kes ei väsinud kunagi inimesi kosmosesse kutsumast, jõudis enne surma oma universumi tekkimise teooria lõpetada. See ei pruugigi olla nii keeruline ja lõpmatu, nagu arvati.

TALLINN, 6. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Brüssel teatab uhkusega, et hiljuti lahkunud geniaalne füüsik Stephen Hawking jõudis koostöös professor Thomas Hertogiga oma universumi tekkimise teooria lõpetada. Brüssel kuulutab oma osalust selles teaduslikus läbimurdes, kuigi omal ajal ei raatsinud ta brittide uuringut rahastada.

Suri füüsik Stephen Hawking >>

Thomas Hertogi holograafiline kvantkosmoloogia läks EL eelarvele maksma 2 miljonit eurot, kuid, nagu Brüssel rõhutab, on see saanud uueks tõendiks Euroopa teadlaste teoreetilitse teadustööde finantseerimise tõhususest ja kinnitab Euroopa juhtivat rolli kaasaegses teaduses.

Geniaalne Stephen Hawking oma mehisele inimesele nii iseloomuliku huumorimeelega on osalenud ka füüsikute elu kujutava kuulsa ja väga naljaka seriaali "Big Bang Theory" võtetel.

© Foto : NASA
Briti füüsik ja kosmoloog Stephen Hawking

Samal ajal töötas Hawking teooria kallal, mis lükkab osaliselt ümber senised ettekujutused Universumist ja "suurest paugust". Teadlased jõudsid järeldusele, et see ei olegi nii keeruline, nagu varem arvati ja et maailmaruumi paisumine on lõplik.

Suri ülemaailmselt tuntud teaduse populariseerija füüsik Stephen Hawking >>

Ulmekirjanikud on saanud tugeva hoobi

Füüsikute mõttelennu ja järelduste täpsem kirjeldus spetsialiseeritud väljaandes Journal of High-Energy Physics on arusaadav vaid asjatundjatele, kuid tuleb märkida, et autorid on selles seadnud tõsise kahtluse alla ulmekirjanikele ja paljudele füüsikutele nii armsaks saanud maailmaruumide paljususe teooria. "Mulle ei ole see kunagi meeldinud," on Stephen Hawking varem öelnud, selgitades oma umbusku selle teooria kontrollimise võimatusega.

Eesti teadlasi saadab edu maailma suurimas teadusprogrammis, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Пятаков

"Mul on erakordselt hea meel, et ELi rahastatavad teadusuuringud kinnitavad ikka ja jälle nende kõrget taset," ütles Journal of High-Energy Physics publikatsiooni kommenteerides Euroopa Komisjoni uuringute, teaduse ja innovatsioonivolinik Carlos Moedas. "Võimalik, et Universum ei paisugi lõpmatult, kuid Euroopa Liidu raha eest läbi viidavate edukate uuringute nimekiri pikeneb jätkuvalt. Nendes julgetakse seni väljakujunenud kontseptsioonides kahelda ja nihutatakse meie teadmiste piire uutest reaalsustest üha kaugemale."

Ministrid arutavad Brüsselis teaduse rahastamist >>

Aprilli alguses teatas Euroopa Komisjoni pressiteenistus toetuste jagamisest juhtivatele Euroopa teadlastele. Ligi 270 tuntud teadlast ELi riikidest said kokku 653 miljonit eurot. Kahe miljoni euro suuruse toetuse saajate hulgas on palju Saksamaa, Suurbritannia, Šveits, Belgia, Prantsusmaa ja Itaalia, samuti mitmete teiste Euroopa riikide esindajaid, kuid Balti riikide teadlasi ei ole sealt taas leida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
füüsik, universum, teooria, teadus, teadlane, rahastamine, EL, Thomas Hertog, Stephen Hawking, Suurbritannia

Peamised teemad