12:04 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Välisuudised
lühendatud link
5011

Moldova president Igor Dodon teatas, et senikaua, kuni tema on vabariigi president, ei tule riigi territooriumile mingeid NATO baase ja see ei tule kõne allagi.

TALLINN, 7. mai — Sputnik. Samuti on Moldova president kindel selles, et pole vähimaidki väljavaateid korraldada sinna NATO baase ilma presidendi nõusolekuta. Tema sõnul on valdav osa Moldova kodanikest kategooriliselt nende vabariigi territooriumile NATO baaside rajamise vastu, teavitab RIA Novosti.

NATO baasid Balti riikides võivad teravdada olukorda viimse piirini >>

"Ma olen kõik meie sõjaväebaasid Moldova Vabariigis läbi käinud – mitte mingeid ohte ega katseid võõrriikide sõjaväebaase Moldova Vabariigi territooriumile rajada praegu ei ole ja ma olen kindel, et lähiajal ka ei tule. Igatahes senikaua, kuni mina olen Moldova president, seda kindlasti ei juhtu," lausus Dodon.

Moldova president Igor Dodon abiakaasaga Moskvas
© Фото : Личный архив семьи И. Додона

"Isegi kui keegi üritab sellest konstitutsioonikohtu kaudu mööda hiilida, puhkevad Moldova Vabariigis rahvarahutused ja nende jaoks, kes selle protsessi vallandavad, lõpeb see halvasti," lisas Moldova president.

Moldova põhiseaduse kohaselt on vabariigil neutraalse riigi staatus. Sellegipoolest teeb riik 1994. aastast peale NATO-ga partnerluse plaanis koostööd ning Chișinăus tegutseb alliansi teabekeskus. 2017. aasta detsembris avati Moldova pealinnas NATO sidekontor, mille vastu Dodon korduvalt on sõna võtnud.

Poliitiline olukord on Moldovas viimase poolaasta vältel jäänud kõikuvaks. Vabariigi välispoliitika keskendub põhiliselt püüdele "saada osaks ühinenud Euroopast," mis kajastub kõigis Moldova tegevusvaldkondades.

Moldovast saadetakse välja viis Vene diplomaati >>

Tänaseks on Moldova rakendanud oma riiklikus seadusandluses 16 000 Euroopa Liidu direktiivi ühtekokku 25 000-st, enam kui 60% Moldova ekspordist läheb Euroopa Liidu riikidesse.

Nii on uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutanud sellest, et juba on Moldovas jõustunud seadus, mis keelab Venemaa uudiste- ja analüüsisaadete edastamise. Kanalitele, kes selle seaduse rikkumiselt tabatakse, on ette nähtud tõsised trahvid.

Venemaal nimetati see vastuvõetud seadusesäte diskrimineerivaks. Mõnele Moldova meediakanalitele on juba trahvid välja kirjutatud. Nii on võimud pidanud seaduserikkumiseks Venemaa presidendi Vladimir Putini Föderaalkogule adresseeritud läkituse edastamist käesoleva aasta märtsis.

Samas jääb Moldova Euroopa kõige vaesemaks riigiks, ligi kolmandik elanikkonnast on sunnitud välismaal tööd otsima ning enam kui 60%-l majapidamistest on võlgnevusi kommunaalteenuste eest tasumisel.

Moldovas jõustus Venemaa uudistesaadete edastamise keeld >>

Siin tuleb täpsustada, et käesoleval ajal peab Moldova statistiliselt keskmine kodanik, kes elab 50-ruutmeetrises korteris, tasuma kommunaalmaksetena igakuiselt umbes 100 USA dollarit, kusjuures keskmine pension küünib umbes 65 dollarini.

Tagid:
poliitika, sõjaväebaas, NATO, Igor Dodon, Venemaa, Moldova

Peamised teemad