12:00 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
8331

Viiendal mail toimusid Venemaal ja Prantsusmaal sarnased protestiaktsioonid. Nende põhjuseks oli kohaletulnud kodanike rahulolematus riigi seaduslikult valitud juhtkonnaga.

Irina Alksnis RIA Novostile

Emmanuel Macroni puhul oli väljaastumiste ajendiks presidendi valimisvõidu esimene aastapäev, Venemaal korraldati demonstratsioonid Vladimir Putini ametissepühitsemise eelõhtul.

Prantslasi väljus tänavaile kümneid tuhandeid, osavõtuaktiivsus oli kõrgeim Pariisis. Ürituse organisaatorid teatasid lausa 160 tuhandest osalejast. Politsei sõnul tuli kokku 40 tuhat inimest, mis on samuti muljetavaldav arv.

Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia elanikud nimetasid Putini tugevaimaks liidriks >>

Prantsusmaaga võrreldes on Venemaa opositsiooni korraldatu mõistagi oluliselt kahvatum. Isegi suurimate optimistide hinnangul ei ületanud osavõtjate arv kogu Venemaal 10 000 inimest, kusjuures suurim esindatus – á kolm tuhat – oli mõistagi Moskvas ja Peterburis. Pealinna politsei hinnangul ei ületanud osalejate arv 1500.

Esmaspäeval astus Vladimir Putin presidendina ametisse uueks kuueaastaseks ametiajaks
Пресс-служба Президента РФ

Ei Prantsusmaal ega Venemaal saadud hakkama ekstsessideta. Prantsusmaal ründasid meeleavaldajad ajakirjanikke, Venemaal blokeerisid nad Peterburis Nevski prospekti. Prantsuse politsei teatas nelja inimese vahistamisest, kellelt leiti nuge ja haamreid. Võrreldes paar päeva tagasi tormiliselt tähistatud Maipühadega, kus korra tagamiseks tuli kasutada veekahureid, läks sedapuhku kõik rahulikumalt. Tõsi küll – ajakirjanikke rünnanud agressiivse grupi laialiajamiseks tuli prantslastel siiski pisargaasi kasutada. Venemaal nii karme meetodeid rakendada ei tulnud — piisas kumminuiadest. Kinni peeti mõnisada inimest, neist enamik Moskvas (300) ja Peterburis (200).

Mis edasi saab, on ootuspärane – vahistatud seaduserikkujad saavad karistada, tõenäoliselt küllaltki leebelt. Enamikule vormistatakse administratiivprotokollid ja trahvid, oma kodanikupositsiooni eriti agressiivselt väljendanuid ähvardab karistus kriminaalkorras. Praktika näitab, et Venemaa "verine režiim" ilmutab rõhutatud leebust võrreldes oma demokraatlike kolleegidega Lääneriikidest – isegi halvimal juhul ähvardab neid 2-3 aastat üldrežiimiga koloonias.

Milliseid järeldusi võib ülaltoodud uudistest teha.

Aleksei Navalnõi peeti meeleavaldusel kinni >>

Lääne tsivilisatsiooni panus poliitilise protsessi teooriasse ja praktikasse on olnud suur. Üheks väljapaistvamaks saavutuseks sai Lääne filosoofide ja poliitikute pakutud uus lähenemine igikestvasse konflikti võimu ja elanike rahulolematuse, süsteemi ja opositsiooni vahel.

Lääs loobus ajalooliselt kujunenud totaal-repressiivsest süsteemist lausa vastupidise idee kasuks. Inimesed ei ole kunagi võimuga rahul – et aga rahulolematus ei võtaks riigi jaoks ohtlikku vormi, tuleb talle enda väljendamiseks kanalid anda.

Venemaal toimusid Nemtsovi mälestusmarsid
© Sputnik / Евгений Одиноков

Nii tehtigi.

Selle tulemusena on absoluutse enamiku jaoks olemas nende vajadusi rahuldavad seaduslikud võimalused oma poliitilise seisukoha avalikuks demonstreerimiseks, kaasa arvatud võimude kritiseerimine. Mis puudutab radikaalset opositsiooni, siis ka nemad leiavad oma vahendid ja kanalid, kuid samal ajal toimub elanikkonna enamuse silmis nende marginaliseerumine ja nende kui mõjuvõimsa ühiskondliku jõu poliitiline enesetapp.

Näiteid selle kohta on lõpmatult.

Euroopa ja Ameerika linnade tänavaile võivad tulla kümned ja sajad tuhanded (mõnikord isegi miljonid) korralikud ja seaduskuulekad kodanikud, kes protesteerivad valitsuse poliitika vastu – sotsiaalprogrammide kärpimisest kuni erapankade päästmiseni maksumaksjate arvelt, migratsioonipoliitikast kuni homoabielude seadustamiseni.

Arvamus: Moskva pühapäevasest meeleavaldusest osavõtjad tahtsid pisut "ulakust teha" >>

Eri kategooriasse kuuluvad romantilise oreooliga pärjatud, kuid olematu poliitilise mõjuga ja väikesearvulised süsteemivastased jõud – anarhistid, vasakradikaalid, globaliseerumisvastased jne. Nemad reeglina korraldavadki kooskõlastamata poliitaktsioone, tänavarahutusi ja kaklusi politseinikega.

Iseloomulik on, et ei esimesed ega teised kujuta endast riigi poliitilisele süsteemile ohtu, olles selle osa. Riigid ise liiguvad aga edasi nende otsuste alusel, mida endiselt langetatakse suurtes kabinettides ja kohtusaalides ning mille aluseks on seadused ja kooskõlastamisprotseduurid.

Tänavademokraatia, kui käepärase tööriista vastumeelsete valitsustega manipuleerimiseks, jättis Lääs ülejäänud maailma jaoks – hetkel on Armeenia sellekohane ere näide.

Tõsi küll, Venemaa puhul tabab Läänt üks pettumus teise järel. Selgub, et meie maa realiseerib hetkel järjekordset, enda jaoks kohandatud Läänemaade kogemust. Ja meilgi on piisav hulk täiesti seaduslikke massiüritusi erinevate opositsiooniliikumiste jaoks, alustades kasvõi iga-aastasest "Nemtsovi marsist." Ka peamine liidri pretendent radikaalses süsteemivastases opositsioonis, millel, tõsi küll, on pea olematu poliitiline mõju, muutub aina ilmsemaks.

Siingi ei saanud hakkama ilma Vene spetsiifikata – karmide tänavavõitlejate asemel, kellega Läänes harjutud, on Venemaal selle rolli haaranud loomeinimesed. Selle tulemusena on ka võimu suhtumine neisse vastav.

Märulipolitsei hipsterile ega naiivsele koolilapsele liiga ei tee.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, protest, gaas, meeleavaldus, võim, politsei, Emmanuel Macron, Vladimir Putin, USA, Euroopa, Venemaa, Prantsusmaa

Peamised teemad