17:59 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
82 0 0

Euroopa Liidu kümne riigi maksuametid paljastasid korraga hiigelsuure varifirmade võrgustiku, mille kaudu kuritegelik organisatsioon aastas 80 miljonit eurot maksude tasumisest "puhtaks pesi".

ТАLLINN, 7. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Hispaania maksuamet paljastas ligi kümne EL-i riigi politseinike abiga maksupeturite kuritegeliku jõugu, kes kasutas ära Euroopa eri riikides ebatäiuslikku käibemaksu arvestamise ja kogumise süsteemi.

Ministrid arutasid krediitkaardipettuste vastase võitluse tõhustamist >>

Kuritegelik grupeering "vabastas" Belgia, Saksamaa, Itaalia, Portugali ja veel mitme teise riigi ametnike osavõtul kolme aasta vältel maksudest vähemalt 250 miljonit eurot ning riigieelarvetele tekitatud kahjusumma ulatub umbes 60 miljoni euroni.

Juba aprilli keskel, nagu Europol teatab, võeti riikides korraldatud koordineeritud tegutsemisega vahi alla ligi 60 kuritegeliku ühenduse liiget, otsiti läbi üle saja elu- ja tööruumi ning konfiskeeriti luksusesemeid ja väga suur summa sularaha.

Organisatsiooni eesotsas seisid, nagu oletatakse, rahvuselt hindud, Hispaaania kodakondsusega isa ja poeg. Eeldatavalt kümne aasta jooksul imiteeris nende juhitud petiste jõuk veebipõhistes ostukeskkondades kaubatehinguid, importi ja elektroonikakaupade soetamist.

Jõuk juhtis enam kui sajast varifirmast koosnevat enamjaolt variisikute nimele erinevates riikides registreeritud varifirmast koosnevat võrgustikku. Võrgustikul oli oma tootmiskeskus, kus valmistati võltsarveid elektroonikatoodete ja luksusautode ostmise kohta märksa madalama hinnaga kui arvetel näidatud.

Parim Euroopa kuriteoennetuse projekt tuleb Eestist >>

Petturitele meeldivad Ungari ja Bulgaaria pangad

Raha hajutati laiali ja kanti üle varifirmade kontodele ning koondati siis kokku Ungari ja Bulgaaria pankades avatud arvetele. Seejärel "pesti" see raja erinevate võtetega "puhtaks", investeeriti kinnisvarasse või toimivatesse ettevõtetesse ning selle eest osteti kalleid autosid. Lõpuks, selle skeemi viimasel etapil jõudis sularaha võrgustiku korraldajate pangaarvetele Itaalias, Hispaanias ja USA-s.

See petistejõuk kasutas kõige levinumat maksupettuste moodust, niinimetatud karusselliskeemi, kuid selle "arenenumal" kujul. Kurikaelad registreerivad ühes riigis maksukohustusega ettevõtte, seejärel soetavad teises riigis käibemaksu maksmata kaupu ja toovad need siis oma ettevõtte registrikohasesse riiki, loomulikult juba maksusoodustusega ning kordavad operatsiooni kolmandas riigis asuva firma kaudu.

Nagu portaal Sputnik Eesti juba nentis, jääb EL-i riikidel maksupettuste tagajärjel aastas saamata ligi sada miljardit eurot. Arvestusliku ja tegelikult saadava käibemaksu moodustab Euroopas keskmiselt 15%, kuid on ka erandeid – Eestis näiteks kõigub see vahe kõigest 1% ümber.

"Karussellipõhised petuskeemid käibemaksuga jäävad kõigis EL-i riikides üheks kõige levinukaks rahvusvaheliste finantskuritegude liigiks," ütles Europoli organiseeritud kuritegevusega võitleva keskuse juht Jari Liukku.

Europoli tegevdirektor allkirjastas Tallinnas oma töölepingu >>

"Sedasorti kuritegevus iseenesest eeldab mõistagi õige suure hulga EL-i eri riikides tollesse skeemi kaasatud isikute koordineeritud tegevust ning niisuguste skeemide paljastamine nõuab samaviisi liidu eri riikide seadus- ja korrakaitsjate koostööd," ütles Liukku.

Tagid:
jõuk, kuritegevus, karusselliskeem, maksupettus, krimi, maksuamet, EL, Hispaania

Peamised teemad