11:49 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Khmeimimi baas Süürias

Iisrael rääkis "kuumast liinist" Süürias asuva Venemaa õhujõudude baasiga

© Sputnik / Рамиль Ситдиков
Välisuudised
lühendatud link
2310

Iisraeli sõjaväe ja nende Süürias paiknevate Vene kolleegide vahel sisse seatud nn "kuum liin" on tegutsenud peaaegu kolm aastat ja algusest peale on see aidanud vältida tõsiseid intsidente, näiteks kui Venemaa lennuk oleks peaaegu sisenenud Iisraeli õhuruumi.

TALLINN, 7. mai — Sputnik. Sellest rääkis agentuurile RIA Novosti endine Iisraeli kaitseminister Moshe Ya'alon. Ta oli üks Süürias 2015. aasta sügisest kahe riigi relvajõudude juhuslikke kokkupõrkeid ja muid ohtlikke olukordi vältida võimaldava "kuuma liini" loojatest.

Iisrael astus sammu USA vastu: diplomaatide väljasaatmise asemel tunneb ta Venemaale kaasa >>

"See ("kuum liin" — toim.) säästab elusid, sest võimaldab arusaamatusi vältida. Üsna Venemaa vägede kohaloleku alguses leidis aset vahejuhtum, kus üks Venemaa piloot oleks Golani kõrgendikel peaaegu meie riigipiiri ületanud. Oleks see olnud Süüria lennuk, oleksime me ta alla tulistanud. Kuid me taipasime, et see on Vene lennuk ja me rakendasime "kuuma liini", võtsime ühendust Khmimimiga (Venemaa lennubaas Süürias — toim.) ja teatasime: "Teie lennuk on sisenemas meie õhuruumi. Vaadake ette! " rääkis Ya'alon.

"Olukord lahendati viivitamatult. Oleks see olnud Süüria lennuk, oleksime me ta tõenäoliselt alla tulistanud," lisas ta. Umbes aasta varem olid iisraellased sarnastes tingimustes nende kontrollitava Golani kõrgendike osa kohal alla tulistanud Süüria pommitaja Su-24.

Khmeimimi baasi ja Tel Avivis asuva Kiriya juhtimiskeskuse vaheline sidekanal loodi peaaegu samaaegselt Venemaa lennuväeüksuse paigutamisega Süüriasse. Mõlemad pooled hindavad kõrgelt "dekonflikatsiooni mehhanismi", nagu iisraellased seda nimetavad, tõhusust, ning on huvitatud koostöö jätkamisest.

Šairati lennuväebaasi intsident osutus valehäireks >>

Iisrael omalt poolt on huvitatud tegevusvabaduse säilitamisest Süürias. Välismeedias on korduvalt arutletud tema õhujõudude osalemise üle naaberriigi ladude ja veokitekonvoide pommitamisel, sealhulgas ka pärast Venemaa lennuväe ja õhutõrjeüksuste paigutamisest Süüriasse.

Iisraeli ametivõimud reeglina seda ei kommenteeri, kuid väljendavad valmisolekut kasutada jõudu, et vältida Iraani sõdurite ilmumist juudiriigi põhjapiiridele.

Tagid:
julgeolek, õhuruum, sidekanal, kaitseministeerium, kuum liin, Moshe Ya'alon, Khmeimim, Venemaa, Süüria, Iisrael

Peamised teemad

 • Venemaa president Vladimir Putin ja Austria välisminister Karin Kneissl (punases mantlis)

  Putini nelja aasta tagune kohtumine Berlusconiga üksnes toonitab presidendi eelseisva Austria-külastuse erakordset iseloomu. Karin Kneisslit seob Venemaa presidendiga lühiajaline, hiljutine ja sugugi mitte ametlik tutvus.

  23
 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  58
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  26