19:59 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Khmeimimi baas Süürias

Iisrael rääkis "kuumast liinist" Süürias asuva Venemaa õhujõudude baasiga

© Sputnik / Рамиль Ситдиков
Välisuudised
lühendatud link
2110

Iisraeli sõjaväe ja nende Süürias paiknevate Vene kolleegide vahel sisse seatud nn "kuum liin" on tegutsenud peaaegu kolm aastat ja algusest peale on see aidanud vältida tõsiseid intsidente, näiteks kui Venemaa lennuk oleks peaaegu sisenenud Iisraeli õhuruumi.

TALLINN, 7. mai — Sputnik. Sellest rääkis agentuurile RIA Novosti endine Iisraeli kaitseminister Moshe Ya'alon. Ta oli üks Süürias 2015. aasta sügisest kahe riigi relvajõudude juhuslikke kokkupõrkeid ja muid ohtlikke olukordi vältida võimaldava "kuuma liini" loojatest.

Iisrael astus sammu USA vastu: diplomaatide väljasaatmise asemel tunneb ta Venemaale kaasa >>

"See ("kuum liin" — toim.) säästab elusid, sest võimaldab arusaamatusi vältida. Üsna Venemaa vägede kohaloleku alguses leidis aset vahejuhtum, kus üks Venemaa piloot oleks Golani kõrgendikel peaaegu meie riigipiiri ületanud. Oleks see olnud Süüria lennuk, oleksime me ta alla tulistanud. Kuid me taipasime, et see on Vene lennuk ja me rakendasime "kuuma liini", võtsime ühendust Khmimimiga (Venemaa lennubaas Süürias — toim.) ja teatasime: "Teie lennuk on sisenemas meie õhuruumi. Vaadake ette! " rääkis Ya'alon.

"Olukord lahendati viivitamatult. Oleks see olnud Süüria lennuk, oleksime me ta tõenäoliselt alla tulistanud," lisas ta. Umbes aasta varem olid iisraellased sarnastes tingimustes nende kontrollitava Golani kõrgendike osa kohal alla tulistanud Süüria pommitaja Su-24.

Khmeimimi baasi ja Tel Avivis asuva Kiriya juhtimiskeskuse vaheline sidekanal loodi peaaegu samaaegselt Venemaa lennuväeüksuse paigutamisega Süüriasse. Mõlemad pooled hindavad kõrgelt "dekonflikatsiooni mehhanismi", nagu iisraellased seda nimetavad, tõhusust, ning on huvitatud koostöö jätkamisest.

Šairati lennuväebaasi intsident osutus valehäireks >>

Iisrael omalt poolt on huvitatud tegevusvabaduse säilitamisest Süürias. Välismeedias on korduvalt arutletud tema õhujõudude osalemise üle naaberriigi ladude ja veokitekonvoide pommitamisel, sealhulgas ka pärast Venemaa lennuväe ja õhutõrjeüksuste paigutamisest Süüriasse.

Iisraeli ametivõimud reeglina seda ei kommenteeri, kuid väljendavad valmisolekut kasutada jõudu, et vältida Iraani sõdurite ilmumist juudiriigi põhjapiiridele.

Tagid:
julgeolek, õhuruum, sidekanal, kaitseministeerium, kuum liin, Moshe Ya'alon, Khmeimim, Venemaa, Süüria, Iisrael

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  13
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  35
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  7