18:16 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Välisuudised
lühendatud link
4810

Moskva ja Euroopa Liidu suhete perspektiividest 10-15 aasta pärast on mitmeid võimalikke stsenaariume, kuid "halvimal juhul" tekib sõjaline vastasseis.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Venemaa ja Euroopa vaheliste pingete kasvades suureneb ka kaudse sõjalise kokkupõrke tõenäosus, ütles intervjuus uudisteportaalile Sputnik Lietuva Saksamaa Bundestagi Alternatiiv Saksamaale (AfD) fraktsiooni liige Marc Jongen.

Küsimusele Moskva ja Euroopa Liidu suhete perspektiividest 10-15 aasta pärast vastas poliitik, et võimalikke stsenaariume on mitmeid, kuid "halvimal juhul"' tekib sõjaline vastasseis.

"On mitmeid stsenaariume aga ma ei tahaks ühtki neist kõige tõenäolisemana eraldi välja tuua. Kui pinged kasvavad jätkuvalt, nagu praegu, siis halvimal juhul ootab meid ees kaudne sõjaline vastasseis. Võtmesõna on "Ukraina"," — ütles ta.

Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump
© Sputnik / Michael Klimentyev

Krimmi valmistatakse ette Ukraina vallutamiseks>>

Parlamendisaadiku sõnul oleks parim võimalik stsenaarium teha tihedamat koostööd Venemaaga, kuid see eeldaks AfD taoliste erakondade positsioonide tugevnemist.

"Parimal juhul, kui AfD taolised erakonnad tugevdavad oma mõju Euroopas ja saavad oma kodumaal võimule, siis saavutaksime me tiheda liidu Venemaaga ja saaksime seejärel jätkata meie kultuuri ja kaubavahetuse arendamist ilma nende sanktsioonisarnaste kahjulike manöövriteta. Kuid kordan: see sõltub sellest, milline saab olema poliitiline maastik siin, Läänes. Töötame selle nimel, et meie suhted areneksid hoopis teises suunas," lisas Jongen.

Moskva ja kolm vägilast — Trump, "Micron" ja kantsleriin>>

Esmaspäeval astus Vladimir Putin presidendina ametisse uueks kuueaastaseks ametiajaks
Пресс-служба Президента РФ

Lisaks kurtis poliitik diplomaatia ja diplomaatilise keele allakäigu üle ja väljendas muret, et viimasel ajal on mõned riigid hakanud esitama teistele riikidele tõsiseid süüdistusi, omamata selleks mingeidki tõendeid. Nii nõustus parlamendisaadik, et rahvusvahelises poliitikas on kasvanud provokatsioonide osatähtsus, nagu "Skripalide loos" või väidetavas keemiarünnakus Süüria Doumas.

"Mis puutub Venemaa süüdisamisse, siis meie, "Alternatiiv Saksamaale", oleme väga mures, et tänapäeval on osutunud võimalikuks nii lihtsalt ja nii kõrgel tasemel selliseid süüdistusi loopida — sellega pingestatakse suhteid ja balansseeritakse sõjalise konflikti puhkemise äärel. Sama käib ka NATO manöövrite kohta Venemaa piiridel ja kõikide sellest tulenevate tagajärgede kohta," lõpetas ta.

Venemaa ja lääneriikide suhted halvenesid olukorra tõttu Ukrainas ja Krimmi ümber. Lääs süüdistas Moskvat sekkumises ja kehtestas tema vastu sanktsioonid. Venemaa võttis vastumeetmena kursi impordi asendamisele. Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud, et Moskvaga sanktsioonide keeles rääkimine on kontraproduktiivne.

Tagid:
AfD, Alternatiiv Saksamaale, Ukraina, Venemaa, Saksamaa, Euroopa Liit

Peamised teemad