05:11 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Välisuudised
lühendatud link
4703

USA president Donald Trump teatas teisipäeval USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad sanktsioonid islamivabariigi vastu.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. "Iraani tuumalepe on oma olemuselt vigane," ütles Trump telepöördumises Valgest Majast. "Ma teatan täna, et Ühendriigid taanduvad Iraani tuumaleppest."

Iisrael andis USA-le põhjuse uueks suureks sõjaks >>

Trump nimetas Teherani maailma juhtivaks terrorismi sponsoriks, vahendas Pealinn.

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles teisipäeval, et Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kahetsevad USA presidendi Donald Trumpi otsust lahkuda 2015. aastal allkirjastatud Iraani tuumaleppest.

"Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik kahetsevad USA otsust lahkuda JCPOA-st (Iraani leppest). Kaalul on tuumarelva leviku tõkestamise režiim," kirjutas ta Twitteris.

"Me töötame kollektiivselt laiema raamistiku kallal, mis hõlmab tuumategevust, 2025. aasta järgset perioodi, ballistilist tegevust ja Lähis-Ida, eelkõige Süüria, Jeemeni ja Iraagi stabiilsust," lisas ta.

Macron, "isuäratavad naised" ja nõiduslikud tammepuud >>

Trump teatas juba sügisel, et ei kinnita lepet, kuid siiski ei taganenud veel sellest. Ta ähvardas, et võib presidendina "igal ajal" leppe tühistada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Endised Ameerika ametnikud, kes etendasid olulist osa Iraani tuumaprogrammi lepingu sõlmimisel 2015. aastal, kritiseerisid president Donald Trumpi otsust sellest tähtsast kokkuleppest taganeda ja teatasid, et see toob kaasa USA isoleerimise rahvusvahelisel areenil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti viitega Inosmile.

Vaatamata Iraani hoiatusele ning Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja Ühendkuningriigi palvetele teatas Trump reedel, 13. oktoobril, et ta ei toeta kõikehõlmavat koostööplaani, mille osalisriikide esindajad allkirjastasid veel Barack Obama valitsemise ajal.

USA liitlased tulevad Venemaa ja Hiina poolele üle >>

Iraani tuumaleppe ehk JCPOA (Ühine Kõikehõlmav Tegevuskava) allkirjastasid Iraan ja kuus suurriiki — Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA, neist viimane Trumpi eelkäija Barack Obama administratsiooni ajal.

See näeb ette Iraani tuumaprogrammi kärpimist vastutasuks sanktsioonide leevendamisele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
tuumalepe, Valge Maja, Emmanuel Macron, Donald Trump, Prantsusmaa, Iraan, USA

Peamised teemad