16:45 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
3320

USA presidendi Donald Trumpi otsus taganeda tuumakokkuleppest Iraaniga pälvis juhtivate Euroopa riikide mõistmatuse ja hukkamõistu.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Trump andis teada USA lahkulöömisest Iraaniga sõlmitavast tuumakokkuleppest, süüdistades alusetult Iraani selle lepingu tingimuste rikkumises ja ühtlasi kritiseerides järjekordselt kokkuleppe tingimusi endid.

"Kokkulepe on sedavõrd halvasti koostatud, et isegi kui Iraan seda täielikult täidab, jääb režiim lähiajal ikkagi tuumaplahvatuse lävele," tsiteerib RIA Novosti Ameerika Ühendriikide riigipead, kelle sõnul see tehing ei vasta USA riiklikele huvidele.

Samas märkis Trump, et USA on avatud läbirääkimisteks uue kokkuleppe osas. Aga kui Teheran jätkab oma tuumaprogrammi realiseerimist, ootavad teda ees probleemid, "millega ta iial varem silmitsi seisnud ei ole," hoiatas USA president.

Trump teatas USA lahkumisest Iraani tuumaleppest >>

Donald Trump lubas otsekohe alustada menetlust Iraani suhtes sanktsioonide taaastamiseks. Need piirangumeetmed avaldavad tema sõnul mõju "Iraani kõige olulisematele majandussektoritele, kaasa arvatud energiamajanduse, naftakeemia- ja finantssektorile." Trump iselooomustas neid sanktsioone kui "kõige karmimaid".

Ta tegi teatavaks ka Iraanile esitatavate nõudmiste loetelu. Kõige muu kõrval ootab ta Teheranilt loobumist tuumarelva ja mandritevaheliste ballistiliste rakettide edasiarendamisest ning nõuab ka piirkonna "terroristide ja ekstremistide toetamise lõpetamist".

Euroopa Trumpi ei toeta

USA liitlased Lähis-Idas – Iisrael ja Saudi Araabia – on ootuspäraselt Trumpi otsust toetanud, samal ajal kui Euroopas olevate liitlaste reageering oli pigem vastupidine. Nii teatas Prantsusmaa president, et Prantsusmaal, Saksamaal ja Suurbritannia on USA presidendi niisuguse sammu puhul väga kahju.

"Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kahetsevad USA otsust ühisest kõikehõlmavast tegutsemiskavast välja astuda. Rahvusvaheline tuumarelva leviku tõkestamise režiim on ohtu seatud," kirjutas Macron.

Trumpi otsuse mõistis hukka ka Euroopa dilpomaatia juht Federica Mogherini. "Kuni Iraan täidab jätkuvalt oma tuumategevusega seoses võetud kohustusi, nagu ta seni on teinud, jääb ka Euroopa Liit kindlaks tuumaleppe täielikule ja tõhusale jõustamisele," vahendatakse pressiteates tema sõnu.

Mogherini nimetas Iraaniga sõlmitud tuumakokkulepet viimase kahekümne aasta diplomaatilise töö kulminatsiooniks.

"See (kokkulepe – toim.) kuulub kogu rahvusvahelisele üldsusele. Kokkulepe on toiminud ja täitnud oma eesmärki, tagades, et Iraan ei tegele tuumarelva väljatöötamisega," märkis Mogherini, rõhutades veel kord, et EL ei kavatse tuumaleppest taganeda.

Viskas sütiku püssirohutünni

Trumpi otsust tauniti ka Venemaal. Nii nentis Riigiduuma välisasjade komisjoni aseesimees Dmitri Novikov, et tuumakokkuleppest loobudes provotseerib USA sisuliselt Iraani töid tuumarelva loomiseks jätkama.

"Kui kokkuleppest loobutakse, siis on Iraanil teoreetiliselt loomulikult tegevusvabadus, sealhulgas seoses võimalusega tuumarelva loomiseks ja vastavate programmide realiseerimiseks. Seega etendab USA antud juhul provokaatori rolli," lausus Novikov.

Trump keeldus kinnitamast Iraani tuumalepet >>

Temaga on päri ka Venemaa senaator Konstantin Kossatšov, kes andis oma hinnangu ameeriklaste presidendi sammudele oma Facebooki-lehel. "Trumpi otsus taganeda Iraani tuumaprogrammi puudutavast lepingust, mis 2015. aasta juulis suure vaevaga saavutati, on vormiliselt vastutustundetu ja sisuliselt destruktiivne," kirjutas ta.

"Hoidku küll, meil jääb vaid teada saada, kas USA president nüüd järjekordset sütikut Lähis-Ida püssirohutünni ei visanud," märkis Kossatšov.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, saavutasid Iraan ja läbirääkimiste rahvusvaheliste vahendajate kuuik (Venemaa, USA, Hiina RV ning Euroopa kolmikuna Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa) 14. juulil 2015. aastal ajaloolise kokkuleppe Iraani tuumaprogrammi aastatepikkuse probleemi lahendamiseks: võeti vastu ühine kõikehõlmav tegevuskava (JCPOA), mille täitmine vabastab Iraani ÜRO Julgeolekunõukogu, USA ja Euroopa Liidu poolt kehtestatud majanduslikest ja rahanduslikest sanktsioonidest.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kriitika, tuumalepe, EL, Donald Trump, Iraan, USA

Peamised teemad