20:03 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Illustreeriv foto

Maksuparadiisid tõstavad häält: Neitsisaared tahaksid Suurbritanniast lahku lüüa

© AFP 2018 / DANIEL LEAL-OLIVAS
Välisuudised
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
Brexit – protsess läks käima (43)
4020

Kui nõnda juhtubki, siis jääb "impeeriumist, kus päike kunagi ei looju", järele vaid koht, kus üldsegi näha ei saa, kas päike on tõusnud või mitte. Sest: "Udune on, sir."

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Maksuparadiisid tõstavad häält. Neitsisaared tahaksid Suurbritanniast lahku lüüa.

Theresa May
© REUTERS / Christopher Furlong / Pool

Võib-olla Suurbritannial kaht häda kaelas polegi – teede-tänavate üle nad siiski ei kurda. Aha neile piisab täiesti ühestki. Theresa May. Mitte et peaminister oleks katastroof, ent riigile ebameeldivusi tekitada – see paistab olevat tema kutsumus. Püüdluses kasvõi maa alt vene "oligarhe" üles otsida on ta ületanud juba igasuguse piiri. Seda ta, tõsi küll, mõtleb, et mis neile kätte jääb, kui kehtestab Ühendkuningriigi meretagustele valdustele range finantsaruandluse. Aga Neitsisaartel näiteks rehkendati, et see ei lähe mitte. Kusjuures sõna otseses mõttes rehkendati.

Ehkki mitte ainult nemad – kõik teavad, et kui keegi maksuparadiisi igatseb, siis nimelt siia, Neitsisaarte maile. Kaks kolmandikku kohalikust eelarvest tuleb sellest, et siin koheldakse välismaiseid ettevõtteid jumalikult. Mis tähendab, et seatakse neile asjaajamisteks eriti liberaalsed tingimused. Need aga "heidavad ankru" nimelt siia pealekauba sellepärast, et ärisaladus on nendes paikades püha. Ja tulebki välja, et May on pühadusele käega löönud. Käskis saare ülemustel kõik andmed tollel territooriumil registreeritud äride kohta avalikustada. Kes, mis, kui palju, kuhu, kustkohast. Sisuliselt otsustas poekese kinni panna.

Ent esiteks ei puuduta see sugugi ainult venelasi, kuivõrd maksuparadiis on ülemaailmse mõjujõuga magnet. Teiseks ei puutu see üldse Teisse, vastas Neitsisaarte peaminister Suurbritannia peaministrile. Nagu The Times kirjutab, teatas Orlando Smith, et "May valitsus on saare reetnud." Oma kodanike nimel nõudis ta metropolist sõltumatust. Vahest ei kõlanud see niisama valjusti kui Šotimaal. Aga seda sellepärast, et et rahvaarvuks on siin kõigest 25 00 inimest. Vähe neid küll on, aga nende seljas on särgid ihule palju lähemal kui Briti kroon. Nende kodusaar on muuseas Kariibi mere piirkonnas kõige stabiilsema majandusega. Londonis aga jagub seda kõige asisemale sektorile.

Olgugi siin kõigest 153 ruutmeetrit, on sellele saarele registreeritud sadu tuhandeid ettevõtteid, asutusi, kontoreid. Tegemist on justkui "kummist korter". Aga siin on see võimalik. Vähemalt seetõttu, et see on nende korter. Nad elavad siin kui üks-sama pere. Neil on isegi rahandusminister – peaministri naine. Nagu ette nähtud, on tema pealikuks, tema on on laekahoidja. Ja kodukolde kaitsja õiguste kohta vastab May samuti, nimetades tema kavatsusi "meenutuseks kolonialismiaegadest". Seegi ei tõota Suurbritanniale midagi head. Sest lisaks sellele, et mees ja naine on üheks saatanaks, on nad veel ka "mister ja missis Smith". Pealegi paari ju. Nii et eks võta kätte ja tee proovi, katsu alla neelata – jääb kurku kinni.

Brexit mõjutab juba migratsiooni ja tööturgu, illustreeriv foto
© REUTERS / Dylan Martinez

Muuseas, samasuguseks maksuparadiisile ja samaviisi Suurbritanniale kuuluvatele Kaimani saartele ei meeldinud samuti, et London üritab neid "talitseda". Ütlevad, et see oleks seadusevastane. Aga nende pahameel pole Ühendkuningriigi raamest senimaani väljunud. Nad loodavad veel kõike kohtukorras lahendada. Kuid õiguse selle brittide korra eest põgeneda jätavad tagataskusse varuks. Kõik need maismaalapikesed ei ole muidugi maailma nabaks ega universumi keskpunktiks. Aga asjalood sedasi lähevad, siis jääb "impeeriumist, mille kohal päike kunagi ei looju", alles ainult koht, kust üldsegi näha ei ole, kas päike on tõusnud või mitte. Sest: "Udune on, sir."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (43)
Tagid:
maksuparadiis, Brexit, Theresa May, Neitsisaared, Suurbritannia

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  14
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  35
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  7