07:39 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
6420

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli hinnangul ei saa Euroopa enam kaitse küsimuses USA-le loota. Merkeli sõnul tuleb Euroopa Liidul oma saatust ise kujundama hakata.

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Merkeli avaldus on vastus USA presidendi Donald Trumpi otsusele keerata liitlastele selg ning lahkuda Iraani tuumaleppest, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Kas Euroopa valib sõja või alanduse >>

"Euroopa panus rahusse ja stabiilsusse sõltub meie võimekusest koos töötada ja rääkida rahvusvahelisel tasandil ühel häälel. Aastakümnete järel on meil nüüd õnnestunud luua struktureeritud koostöö kaitsepoliitikas. See on tähtis samm, mis pole kaua kestnud," rääkis Merkel.

"Mis puutub Euroopa ühist välispoliitikat, siis see on alles lapsekingades. Konfliktide iseloom on pärast külma sõda täielikult muutunud. Enamik suurtest globaalsetest konfliktidest toimuvad Euroopa lävel ning USA ei kaitse meid enam lihtsalt niisama. Seega peab Euroopa võtma oma saatuse enda kätesse. See on ülesanne tulevikuks," lisas ta.

USA president Donald Trump teatas teisipäeval USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad sanktsioonid islamivabariigi vastu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Iraani tuumalepe on oma olemuselt vigane," ütles Trump telepöördumises Valgest Majast. "Ma teatan täna, et Ühendriigid taanduvad Iraani tuumaleppest." Trump nimetas Teherani maailma juhtivaks terrorismi sponsoriks.

Eestil tuleb jälle valida Euroopa ja Ameerika vahel >>

Trumpi otsus taganeda tuumakokkuleppest Iraaniga pälvis juhtivate Euroopa riikide mõistmatuse ja hukkamõistu. Prantsuse president Emmanuel Macron ütles, et Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kahetsevad USA presidendi Donald Trumpi otsust lahkuda 2015. aastal allkirjastatud Iraani tuumaleppest.

Trump teatas juba sügisel, et ei kinnita lepet, kuid siiski ei taganenud veel sellest. Ta ähvardas, et võib presidendina "igal ajal" leppe tühistada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Endised Ameerika ametnikud, kes etendasid olulist osa Iraani tuumaprogrammi lepingu sõlmimisel 2015. aastal, kritiseerisid president Donald Trumpi otsust sellest tähtsast kokkuleppest taganeda ja teatasid, et see toob kaasa USA isoleerimise rahvusvahelisel areenil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti viitega Inosmile.

Vaatamata Iraani hoiatusele ning Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja Ühendkuningriigi palvetele teatas Trump 13. oktoobril, et ta ei toeta kõikehõlmavat koostööplaani, mille osalisriikide esindajad allkirjastasid veel Barack Obama valitsemise ajal.

USA liitlased tulevad Venemaa ja Hiina poolele üle >>

Iraani tuumaleppe ehk JCPOA (Ühine Kõikehõlmav Tegevuskava) allkirjastasid Iraan ja kuus suurriiki — Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA, neist viimane Trumpi eelkäija Barack Obama administratsiooni ajal. See näeb ette Iraani tuumaprogrammi kärpimist vastutasuks sanktsioonide leevendamisele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
julgeolek, kaitse, välispoliitika, tuumalepe, EL, Donald Trump, Merkel, Euroopa, Iraan, Saksamaa, USA

Peamised teemad