08:54 23. Juuli 2018
Kuula otse
 • USD1.1670
 • RUB74.0532
USA välisministeerium katkestas Valgete Kiivrite rahastamise

Vähemasti Oscar jääb kätte - Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud

© REUTERS / AMMAR ABDULLAH
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (45)
3110

Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud. USA Riigidepartemang külmutas selle organisatsiooni rahastamise. Süüria "keemiarünnakute" libafilmide väntamiseks jääb ainuüksi annetustest väheks.

Kirill Bakejev, raadio Sputnik

USA lõpetas Süürias valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid rahastamise. Vähemasti esialgu. Washingtonis ei ole rahaeraldust kinnitatud, seetõttu tuli Riigidepartemangu Lähis-Ida bürool valgekiivrite toetamine peatada.

USA välisministeerium katkestas "Valgete Kiivrite" rahastamise >>

Kuidas aga on lugu põhirahastusega? On ju tegemist valitsusvälise ühendusega ja selle esindajad on korduvalt rääkinud, et tegutsetakse vabatahtlike annetuste toel.

Selgus, et kõik pole siiski nii lihtne: USA meediakanalid on kõnelnud sestsamast organisatsioonist pärit allikatega ja nood on ütelnud et kolmandik nende eelarvest tuli otse USA valitsuselt ja juhul, kui rahastamist ei taastata, suudavad Valged Kiivrid vaid kuu või paar vastu pidada.

Asjatundjad eeldavad, et see on seotud USA Lähis-Ida strateegia ümbermängimisega. Süüria ei ole enam kuigivõrd huvipakkuv ning seega tuleb ballastist lahti saada. Iraan on juba tõsine siht.

Pealekauba tegutsevad valgekiivrid juba väga saamatult. Tõsi, suhtlusvõrgustikku ilmub salvestisi, millelt on näha, kuidas needsamad poisid "kannatanutele" grimmi näkku maalivad ja neile sõnu dikteerivad, mida seejärel kaamera ees lausuda.

Vene välisministeerium soovitas ÜRO Julgeolekunõukogul "keemiarünnaku" ohver ära kuulata >>

On üsna tõenäoline, et lähiajal mäletavad Valgeid Kiivreid ainult Oscari filmiauhindade friigid. Nemad on nii või teisiti teeninud välja kujukese lühifilmi eest iseenda kohta. Aga nagu teada, loodus tühja kohta ei salli.

Nii et teiste riikide poolt rahastatud valitsusvälise ühenduse niši hõivab pigem mõni teine samalaadne meeskond. Vahest korralikum ja keerulisem, aga millist nime ta kandma hakkab, ei olegi eriti oluline.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (45)
Tagid:
lavastus, keemiarünnak, rahastamine, libauudis, Valged kiivrid, Riigidepartemang, USA, Süüria

Peamised teemad

 • Venemaa žurnalistid kutsusid eestimaalasi üles endas ajakirjanikku avastama, illustreeriv foto

  Kuidas teha huvitav lugu heast inimesest, sattuda juhtivate Venemaa väljaannete või portaalide lehekülgedele, külastada tasuta Moskvat ja seejärel ükskõik millist paika ääretul Venemaal – kõike seda selgitasid Sputnik Eesti pressikeskuses Venemaa ajakirjanikud.

  52
 • Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed

  USA, Kanada ja EL-i palvel evakueerisid Iisraeli sõjaväelased organisatsiooni "Valged Kiivrid" liikmed koos peredega Süüriast, teatas pühapäeval Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja Emmanuel Nahshon. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha, arutleb raadio Sputnik autor.

  70
 • USA president Donald Trump ja Soome riigipea Sauli Niinistö

  Helsingis toimunud Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumine oli Eesti poliitikutele nii ebameeldiv, et esimest korda veerand sajandi jooksul julgesid nad avalikult tunnistada "vanema venna" praeguse poliitika täielikku sobimatust.

  78