16:58 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
3502

Gaza sektori ja Iisraeli piiril puhkesid esmaspäeval enne USA saatkonna avamist Jeruusalemmas kokkupõrked

TALLINN, 15. mai — Sputnik. USA blokeeris esmaspäeval, 14. mail ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse, mis ärgitas korraldama juurdlust kümnete inimeste elu nõudnud vägivalla suhtes Iisraeli-Gaza piiril, teatasid diplomaadid.

"Julgeolekunõukogu väljendab oma raevu ja kurbust seoses oma rahumeelse protesti õigust kasutanud palestiina tsiviilisikute tapmisega," on öeldud avalduse kavandis, edastab ERR.

"Julgeolekunõukogu kutsub üles korraldama sõltumatut ja läbipaistvat uurimist nende sammude suhtes, et tagada toimepanija vastutus," seisab tekstis.

Gaza sektori ja Iisraeli piiril puhkesid esmaspäeval enne USA saatkonna avamist Jeruusalemmas kokkupõrked, teatas varem Sputnik Eesti.

Gaza rahutustes on hukkunud 52 palestiinlast>>

USA president Donald Trumpi otsusel koliti USA Iisraeli saatkond Tel Avivist Jeruusalemma. Esmaspäeval toimunud ametlikku tseremooniat varjutasid Gaza sektori ja Iisraeli piiril toimunud protestid, milles sai esialgsetel andmetel surma vähemalt 52 ja vigastada üle 2400 palestiinlased.

Saatkonna avamine on osa president Donald Trumpi valimislubadusi tunnustada Iisraeli pealinnana Jeruusalemma, mida näevad enda tulevase riigi pealinnana ka palestiinlased.

Trump avas põrgu väravad: moslemid korraldvad ülemaailmse streigi USA vastu>>

Eelmised Ühendriikide administratsioonid on hoidunud seesugustest sammudest, kartes, et see kahjustab läbirääkimisi lõpliku staatuse üle ja õhutab pingeid.

Mullu detsebris leidis ÜRO peaassamblee erakorralisel istungil aset hääletus, millega võeti vastu resolutsioon, milles soovitati eirata Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja mitte viia oma saatkondi Jeruusalemma

Eesti hääletas sarnaselt mitmete Euroopa riikidega resolutsiooni poolt, teatas tollal Sputnik Eesti.

Resolutsioon kiideti heaks häältega 128-9. Hääletusel osales, kuid jättis otsuse tegemata 35 riiki.

Eesti toetas Jeruusalemma resolutsiooni>>

Horvaatia, Tšehhi Vabariik, Ungari, Läti, Poola ja Rumeenia otsustasid kasutada võimalust erapooletuks jääda.

Euroopa riikidest tegi samasuguse otsuse ka Bosnia ja Hertsegoviina. Samuti jätsid hääletamata Austraalia ja Kanada.

21 riigi saadikud aga ei langetanud mingit otsust, sest nende saadikud ei ilmunud hääletuse ajal oma kohale. Peamiselt oli selliste riikide seas Aafrika ja Aasia riike, kuid ka Gruusia ja Ukraina.

Enne hääletamist ähvardas USA president Donald Trump lõpetada rahalise abi andmise nendele riikidele, mis toetavad ÜRO-s Jeruusalemma-teemalist resolutsiooni.

 

Palestiina-Iisraeli konflikt
© RIA novosti, Infographics
Palestiina-Iisraeli konflikt

 

Teema:
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
Tagid:
saatkond, ÜRO Julgeolekunõukogu, Trump, Jeruusalemm, Palestiina, Iisrael, USA

Peamised teemad