02:18 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
9320

Don ei ole Benile enam võlgu. Nagu anekdoodis*, valutab nüüd Benil pea, kuidas Doni selle eest tänada. Ta sai ju mitte ühe, vaid koguni kaks kingitust. Saatkond koliti üle aga tehingut Iraaniga mitte. Ilmselt mitte lihtsalt niisama, heast peast.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Igaühel on oma arusaamine tulekahjust kolimise asemel. Kuid see on siiski erijuhtum. Ei jõutud veel asjugi kokku pakkida, kui juba kahjutuli lahti. Juudid kuulutasid välja kõrgendatud lahinguvalmiduse, araablased lõputu "viha päeva". Ja peoperemees saadab neile ohutust kauguseid tervisi, nagu tahaks õli tulle valada. Ta piirdus videoläkitusega.

Mooramees on oma töö teinud, saadab video pikalt ja võib kõike kõrvalt vaadata. Oma silmaga käskis ta aga vaadata neil, kellele nende Jumal seda käskinud on. Tütar Yaelil, kelle nimi enne juudiusu ja juudi nime vastuvõtmist oli Ivanka ja tema abikaasal ja nõustajal, õigeusklikul juudil Jared Kushneril. Koos nendega kuulusid asevälisminister John Sullivani juhitud ametlikku delegatsiooni rahandusminister Steven Mnuchin, USA presidendi eriesindaja Lähis-Ida küsimustes Jason Greenblatt, Florida kuberner Rick Scott, senaator Lindsey Graham, kokku 800 inimese ringis.

Ilmselt pole veel ühtki Pandora laegast avatud nii pidulikult ja rahvarohkelt. Kuigi, mis tähendab avati. Kui USA saatkonnast Jeruusalemmas rääkida, siis avati pigem silti. Niikaua, kuni Pühas linnas pole selleks veel uut hoonet ehitatud, peab see virelema USA konsulaadi kitsukestes ruumides. Seega suursaadik David Fridmanil tuleb mingil aeg kahe maja peal olla, põhikoosseis jääb Tel Avivi.

Oleks võinud muidugi oodata diplomaatilise objekti käikuandmiseni Jeruusalemmas. Esiteks oleks siis saanud üritust korraldada juba ka punase lindi lõikamise ja miks mitte ka Trumpi endaga, kui selleks ajaks kired maha jahtuvad. Teiseks, oh, kuidas nad tahtsid seda sündmust pühendada millelegi ajaloolisele. Et poleks, nagu öeldakse, tühjal kohal. Et oleks veel ajaloolisem kui iseseisvuspäev — 70 aastat riigi moodustamisest. See on ka palestiinlastele eriline sündmus. Nad kutsuvad seda "Nakba päevaks" (katastroofiks), mälestamaks 1948. aasta sõja tagajärjel tekkinud tuhandeid pagulasi. Kuid see, nagu öeldakse, on nende probleem, selles mõttes, et Araabia-Iisraeli oma. Kui Trumpi presidendiks valiti, siis neid ta lahendada ei lubanud, kuid Jeruusalemma Iisraeli pealinnana tunnustada ja saatkonna siia üle tuua lubas ta küll.

Nii et võtke aga vastu ja pange allkiri — Donaldilt Benyaminile. Ehk lihtsamalt, Don ei ole Benile enam midagi võlgu. Ja las, nagu selles anekdoodis, valutab nüüd Benil pea, kuidas Doni selle eest tänada. Sai ta ju mitte ühe, vaid koguni kaks kingitust. Saatkond koliti üle aga Iraani leppest astuti välja. Küllap mitte lihtsalt niisama.

Jeruusalemmas väljaku ümbernimetamine Ameerika Ühendriikide väljakuks USA presidendi Donald Trumpi auks on väga hea. Iisraeli populaarse jalgpalliklubi "Beitar" nimele USA presidendi nime lisamine pole ka paha. Nüüd on meeskonna nimi "Beitar Trump Jerusalem". Kõik see kõditab enesearmastust, kuid ei midagi rohkemat. Kuigi, me ju ei tea, me ainult oletame, miks Iisrael äkitselt nii tihti Süürias käima hakkas ja ähvardab samaga Teherani. Võib-olla sellepärast, et kõikidele Jeruusalemma tänavatele on ilmunud Ameerika Ühendriikide saatkonnale osutavad viidad. Ei, kõik teed Pühas linnas viivad endiselt Templi juurde, kuid viidad nendel osutavad juba USA-le.

USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas>>

* Saarale tundub voodis, et abikaasa Aabram on kuidagi mures ja küsib, mis viga. Aabram tunnistab, et on naabrimees Moišale 100 dollarit võlgu, peab homseks ära maksma aga pole anda. Saara tõuseb voodist, prõmmib vastu seina ja karjub: "Moiša, kas sa kuuled mind?" "Kuulen küll," karjub Moiša oma korterist vastu. "Aabram on sulle 100 dollarit võlgu aga tal ei ole sulle tagasi maksta." Siis läheb Saara voodisse tagasi ja ütleb Aabramile: "Maga nüüd, kallis, rahulikult, las nüüd Moiša muretseb selle pärast."

Teema:
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
Tagid:
saatkond, Trump, Jeruusalemm, Iisrael, USA

Peamised teemad