11:43 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Välisuudised
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
3302

Ukraina eriteenistuste tegevus agentuuri RIA Novosti Ukraina töötajate suhtes on järjekordseks tunnistuseks sellest, et Kiiev ei kavatse teel eurolõimumisele inimõiguste kaitse osas sugugi euroopalikke norme järgida.

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Ukraina võimud asusid portaali RIA Novosti Ukraina juhti Kirill Võšinskit ennetusmeetmete valimiseks tapikorras Kiievist Hersonisse viima, teatas tema advokaat telefoni teel RIA Novostile.

Hersonis asub Võšinski kaasust menetleva "Krimmi autonoomse vabariigi" Ukraina prokuratuuri büroo.

Läbiotsimised RIA Novosti Ukraina kontorites

Esmaspäeval korraldas Ukraina julgeolekuteenistus SBU RIA Novosti Ukraina kontorites viis läbiotsimist. Eriteenistused kahtlustavad Võšinskit, kellele on nii Venemaa kui Ukraina kodakondsus, riigireetmises.

Ukraina lipp, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Вовк

Portaali juhti süüdistati eeskätt Donetski ja Luganski isehakanud rahvavabariikide toetamises. SBU asejuhi Viktor Kononenko sõnul olevat Võšinski õõnestustegevuse läbiviimiseks saanud Venemaalt stabiilset rahastust 53 000 euro suuruses summas.

Kiievis vahistati väljaande RIA Novosti Ukraina ajakirjanik>>

SBU korraldas läbiotsimised ka RIA Novosti Ukraina korrespondendi Ljudmilla Lõssenko korteris ja RIA Novosti Ukraina esinduse juhi Andrei Borodini korteris. Nad kutsuti SBU-sse ülekuulamisele. Borodin võttis seejärel toimetusega ühendust ja teatas, et tema kodus tehti mitme tunni vältel uurimistoiminguid. Ta lisas, et teda ei ole vahi alla võetud ega süüdistust esitatud.

Infot läbiotsimiste kohta kinnitas hiljem oma Facebooki-lehel SBU pressisekretär Jelena Gitljanskaja. "Me kogume tõendusbaasi, mille me avalikustame juurdlustoimingute lõpulejõudmisel," kirjutas ta.

Ukraina peaprokuröri pressisekretäri Larissa Sargani sõnul kahtlustab ametkond Venemaa meediarühma MIA Rossija Segodnja Ukraina-vastases õõnestustegevuses Kiievis paikneva tütarettevõtte kaudu.

Kisseljov nõudis kinnipeetud RIA Novosti Ukraina ajakirjaniku vabastamist>>

"Riiklik föderaalne ühendettevõte Rahvusvaheline Infoagentuur Rossija Segodnja lõi 2014. aastal ilma Ukraina infoagentuuride seaduses ettenähtud riikliku registreerimiseta Venemaa infoagentuuri Novosti Ukraina, mille abil on Ukraina meediaruumi mitme aasta vältel täidetud moonutatud teabega Ukraina sündmuste kohta," kirjutas Sargan oma Facebooki-kontol.

RIA Novosti Ukraina materjalid, märkis Sargan "kätkevad üleskutseid, mis on suunatud Ukraina suveräänsuse, territoriaalse terviklikkuse ja puutumatuse, riikliku ja teabelise julgeoleku kahjustamisele." Läbiotsimised seoses selle kaasusega tema sõnul jätkuvad.

Kiiev sunnib Krimmi ja Donbassi elanikke Ukrainalt andeks paluma, illustreeriv foto
© AP Photo / Efrem Lukatsky

Kossatšov: SBU avastas "Ukraina vaenlased" telefoniraamatust>>

Nagu briifingul teatas SBU asejuht Viktor Kononenko, kuulatakse RIA Novosti Ukraina juhi Kirill Võšinski kohtuasjas tunnistajatena üle enam kui kakskümmend portaali toimetuse töötajat. Tema sõnul on nad kõik Ukraina kodanikud, kes on seotud ajakirjandusliku tegevusega.

Bandiitlik kallaletung

Meediaagentuuri Rossija Segodnja peadirektor Dmitri Kisseljov kutsus Ukraina võime üles viivitamatult Võšinski vabastama ja lõpetama meediaväljaande ahistamine. SBU samme RIA Novosti Ukraina töötajate suhtes võrdles ta "bandiitliku kallaletungiga".

Meediaagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan väljendas omakorda lootust, et Moskva annab Kiievi tegevusele vastuse. Ta märkis ühtlasi, et portaal RIA Novosti Ukraina ei ole meediaagentuuriga Rossija Segodnja juriidiliselt seotud, kuid on agentuuri meediapartneriks.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas pressikonverentsil, et tema ministeerium on Kiievis toimuvaga kursis ja asub nõudma ligipääsu Venemaa Föderatsiooni kodanikest kinnipeetuile.

SBU blokeeris Kiievis RIA Novosti kontori>>

Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova sõnul täheldab Moskva viimasel ajal teabeväljal Ukraina võimude repressiivsete sammude eskaleerumist, alates vene ja välismaa ajakirjanike ründamisest ja riigist väljasaatmisest kuni rahvusvahelisel meediaplatvormidel provokatsioonideni Venemaa diplomaatide suhtes.

Kremlis mõisteti Ukraina sammud otsustavalt hukka ja lubati "vastavaid vastumeetmeid" niipea, kui saadakse üksikasjalikumat teavet.

Ameerika väljaande Foreign Policy autor Ian Bateson on varem teatanud, et ajakirjanike vastu on Ukrainas alanud tõeline "tapatalg" ning ebaadekvaatne reageering sellele Ukraina võimude poolt annab tunnistust soovimatusest ja suutmatusest ähvardustele meedia aadressil tegelikult vastu seista. Enamgi veel, on igati alust arvata, et Ukraina valitsus pole selles tagakiusamises kaugeltki viimase järgu osaline.

Keeruliste suhete lugu

Venemaa ja Ukraina suhted halvenesid oluliselt pärast sündmusi Krimmis ja Donbassis. Krimm sai taas Venemaa alaks pärast 2014. aasta märtsis toimunud referendumit, kus üle 95% valijatest hääletas Venemaaga ühinemise poolt. Ukraina peab Krimmi endiselt oma, ent "ajutiselt okupeeritud" territooriumiks. Venemaa juhtkond toonitab, et Krimmi küsimus on "lõplikult lukku pandud".

Donbassis alustasid Ukraina võimud 2014. aasta aprillis sõjalist operatsiooni isehakanud Luganski Rahvavabariigi ja Donetski Rahvavabariigi vastu, kes pärast Ukraina riigipööret kuulutasid välja oma sõltumatuse. Donbassi olukorra lahendamise küsimust arutatakse muuhulgas kontaktrühma kohtumistel Minskis. Kiiev, USA ja EL on varem korduvalt süüdistanud Moskvat Ukraina siseasjadesse sekkumises. Venemaa eitab seda ja nimetab sääraseid süüdistusi lubamatuiks.

SBU töötajad on tunginud RIA Novosti Ukraina kontorisse>>

Moskva on korduvalt teatanud, et ei ole Ukraina sisekonflikti osapooleks ega ole seotud sündmustega Kagu-Ukrainas, vaid on huvitatud sellest et Ukraina poliitilisest ja majanduslikust kriisist üle saaks. Moskvast rõhutatakse, et Venemaa ei ole Ukraina küsimuses Minski kokkulepete subjektiks.

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Tagid:
SBU, RIA Novosti Ukraina, Dmitri Kisseljov, Kirill Võšinski, Herson, Ukraina

Peamised teemad