04:26 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
25604

Ameerika nädalaleht Washington Examiner avaldas artikli üleskutsega Krimmi sild õhku lasta. Autor annab isegi täpsemad juhised, kuidas seda kõige paremini teha.

Tom Rogan, Washington Examiner'ist Inosmi vahendusel

Teisipäeval, 15. mail, avas Venemaa president Vladimir Putin Krimmi silla üle Kertši väina, mis ühendab Ukraina Krimmi poolsaare Venemaa territooriumiga. Putin tegi seda tavapärasel viisil, olles silda ületava autodekolonni eesotsas.

USA mõistis hukka Krimmi silla >>

Nüüd on Ukrainal õige aeg selle silla elemendid hävitada. Kuigi selline samm kujutaks endast konflikti eskaleerumist Putiniga ja provotseeriks Venemaad paratamatult repressiivseid meetmeid rakendama, solvab see sild Ukraina rahvast. Loomulikult ongi Putini seisukohast vaadates selles kogu asja mõte.

See sild läks Venemaa pankroti äärel olevale valitsusele maksma miljardeid dollareid, kuid see on selgeks tõendiks Venemaa füüsilisest ja psühholoogilisest kehtestamisest Ukraina selle osa territooriumi üle.

Õnneks on Ukrainal vahendeid selle silla pihta õhurünnakute sooritamiseks nii, et ta vähemalt ajutiselt rivist välja viia. Tänu silla muljetavaldavale pikkusele suudavad Ukraina lennukid seda rünnata nii, et sillal olevatest inimestest ohvrite tõenäosus vähendada miinimumini.

Kuidas reageerib Putin?

Tõenäoliselt suurendab ta Ukraina huvidele avaldatava surve intensiivsust riigi idaosas. Kuid järgmise paari kuu jooksul toimub see eskaleerumine tõenäoliselt niikuini, sest Putin tahab Ukraina hõivata järkjärgult, selle asemel, et see avalikult vallutada (ta lihtsalt ei taha loobuda kasust, mida tõotavad Jalgpalli maailmameistrivõistlused, kui ta provotseeriks uue diplomaatilise kriisi).

Milles peitub Krimmi silla avamise sümboolsus >>

Kui aga sild rivist välja viia, kasvõi ajutiselt, saab see olema Kiievi võimas signaal Moskvale — signaaliks, et ukrainlased ei lepi Putini poolse territooriumi hõivamise seadustamisega. 

Õhurünnakud võimaldavad samuti täita kaks ülejäänud ülesannet: pöörata tähelepanu onupojapoliitikale, mis seisab selle projekti teostamise taga (silla ehitusleping sõlmiti Putini favoriidi, oligarh Arkadi Rotenbergiga) ja esitada väljakutse vene natsionalistlikele narratiividele selles keeles, mililiest venelased suurepäraselt aru saavad.

Krimmi silla ehitamine
© Инфоцентр "Крымский мост"

Teise punkti puutuvalt mõelgem sellele, et kõik telekanali RT reportaažid selle silla avamistseremooniast sisaldasid viiteid Putini mehisusele ja suure Venemaa rahvuslikule üleolekule. Seetõttu oleks pommirünnak sillale terav vastus Putini isiklikele ambitsioonidele ja tema propagandistlikule narratiivile.

Krimmi sillal käivitatakse autoliiklus >>

Käesoleval ajal on tegevuse moraalne kiireloomulisus ilmne. Kui riik talub oma territooriumide hõivamist ja võimaldab agressoril neid liita, siis tähendab see riik juba asunud väljasuremise teele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
üleskutse, hävitamine, provokatsioon, artikkel, Washington Examiner, Krimmi sild, Vladimir Putin, USA, Ukraina, Krimm, Venemaa

Peamised teemad