19:56 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Illustreeriv foto

Euroopa Liit toetab Iraani tuumalepingut

© Sputnik / Алексей Витвицкий
Välisuudised
lühendatud link
1630

Bulgaarias kohtunud Euroopa Liidu (EL) liidrid leppisid kolmapäeval kokku "ühtses lähenemises" Iraani tuumalepingu päästmisele, teatasid diplomaatilised allikad.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Riigijuhid kiitsid heaks kava toetada lepingut, kuni Iraan sellest kinni peab. Ühtlasi lepiti kokku alustada tööd Euroopa ettevõtete kaitsmiseks, mis kannatavad USA otsuse mõjude all, edastab ERR.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk süüdistas Iraani tuumaleppest lahkunud ning Euroopale kaubandustariifid kehtestanud USA presidenti Donald Trumpi tujukuses ning agressiivses enesekindluses. Tusk taunis Washingtoni samme Bulgaaria pealinnas Sofias enne EL-i liidrite kohtumist.

Trumpi kingitus — mida annab USA väljumine Iraani tuumaleppest Venemaale>>

Euroopa Liit on varem lubanud üheksapunktilist majandusplaani Iraani tuumaleppe päästmiseks pärast USA otsust leppest taganeda.

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif kutsus esmaspäeval, 14. mail teisi leppepooli andma Iraanile tagatisi, et leppega seotud Teherani huvid tagatakse ka edaspidi.

USA president Donald Trump teatas 8. mail, et väljub ühepoolselt Iraaniga sõlmitud ajaloolisest tuumaleppest, teatas varem Sputnik Eesti. Leping, mida tuntakse ka "Ühise tervikliku tegevuskava" (VCPA) nime all, allkirjastati pikkade ja keeruliste läbirääkimiste tulemusena 2015.a. Iraani ja 6 rahvusvahelise vahendaja poolt, kelleks olid Hiina, Venemaa, Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia ning USA, lisaks veel ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja.

Kas Euroopa valib sõja või alanduse>>

Vastutasuna sanktsioonide lõpetamise eest nõustus Iraan oluliste järeleandmistega, sealhulgas oma tuumaprogrammi täieliku kontrolli alla andmisega, kinnitades, et ei ürita mingitel tingimustel tuumarelva saada ega välja töötada.

USA teatas möödunud nädalal, et lisaks lepingust väljumisele taastavad nad ka kõik Iraani-vastased meetmed, sealhulgas ka sekundaarsed sanktsioonid nende suhtes, kes Iraaniga äri peaksid ajama. Omal ajal lõpetati sanktsioonid VCPA jõustumise järel.

Tagid:
tuumalepe, sanktsioonid, Euroopa Liit, Iraan, USA

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  13
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  35
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  7