22:11 21. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Välisuudised
lühendatud link
16 0 0

Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid arutasid kolmapäeval, 16. mail Bulgaaria pealinnas Sofias, kuidas edasi minna, kui juunis peaksid kehtima hakkama USA kehtestatud piirangud Euroopa terasele ja alumiiniumile.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Peaminister Jüri Ratase sõnul toetab Eesti Euroopa Komisjoni püüdlusi saavutada USA-ga praegu kehtiva ajutise erandi asemel püsiv erand tollitariifides, teatab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Pikemaks eesmärgiks võiks olla näiteks piiratud kaubanduslepe USA-ga, aga sellegi eeltingimuseks on püsiv erand Euroopa Liidu terase- ja alumiiniumikaupadele," ütles Ratas.

Päevakajalistest tulitavatest teemadest oli kõne all ka Iraani tuumaleppe tulevik.

"Euroopa Liidus valitseb üksmeel, et jääme tuumaleppele truuks seni, kuni Iraan ise seda austab. Tegu on olulise rahvusvahelise leppega, mille eesmärk on tuumarelvade leviku tõkestamine," märkis Ratas.

Euroopa Liit toetab Iraani tuumalepingut>>

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kutsus neljapäeval, 17. mail algava Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani tippkohtumise eelõhtul Euroopa Liidu juhid kokku, et arutada läbimurdelise innovatsiooni ja digitaalse arengu toetamist, sest Euroopa on investeeringute mahult ja ettevõtlikkuselt maha jäämas USA-st ja Aasiast.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Andrew Harnik

Euroopa Liit vajab innovatsiooni, mis muudab tippteaduse täiesti uuteks toodeteks ja teenusteks, loob uusi turge ja ärimudeleid ning lahendab suuri ühiskondlikke probleeme meditsiinis, liikuvuses, uute energiaallikate kasutusele võtus ja paljudes teistes valdkondades.

"Mul on hea meel, et innovatsioon ja digitaalne areng on pärast Tallinna digitippkohtumist kogu Euroopa Liidu südameasjad," tõdes peaminister.

Trumpi kingitus — mida annab USA väljumine Iraani tuumaleppest Venemaale>>

Tänase tippkohtumise eesmärk on süstida uut energiat Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani riikide suhetesse. Arutelude keskseks teemaks on ühenduvus kõige laiemas tähenduses ehk nii transpordi-, energia- ja digitaalsed ühendused kui ka inimeste vahelised ühendused ning õppimisvõimalused. Lisaks pühendutakse rände ja julgeoleku küsimustele, mis nõuavad samuti ühiseid jõupingutusi.

Ratas kohtub Sofias eraldi ka Makedoonia peaminister Zoran Zaeviga ja Albaania peaminister Edi Ramaga, kellega arutab riikide reforme ja püüdlusi teel Euroopa Liitu.

Tagid:
tuumaleping, innovatsioon, Jüri Ratas, Donald Tusk, Euroopa Liit, Eesti, USA

Peamised teemad