18:58 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
19 0 0

Välisminister rõhutas Eesti soovi edendada NATO kollektiivkaitse võimet ning tugevdada allianssi heidutushoiakut.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Välisminister Sven Mikser kohtus kolmapäeval, 16. mail Washingtonis koos oma Balti kolleegidega USA rahvusliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga. Kohtumise arutelu keskmes oli NATO tippkohtumine ja julgeolekuolukord Euroopas, sealhulgas Balti regioonis, teatab Välisministeerium.

"Signaal atlandiülesest ühtsusest ja tugevast sidemest saab olema juulis toimuva NATO tippkohtumise õnnestumise seisukohalt võtmetähtsusega," sõnas Mikser.

Euroopa loob kiirkorras armeed — kaotajateks jäävad Ida-Euroopa riigid>>

Välisminister rõhutas Eesti soovi edendada NATO kollektiivkaitse võimet ning tugevdada allianssi heidutushoiakut.

"Samuti peame oluliseks õiglast koormajagamist ning loodame, et NATO riigid jõuavad kaitsekulude tõstmiseni kahe protsendini võimalikult kiiresti," ütles välisminister.

Regionaalsest julgeolekust rääkides rõhutasid Balti välisministrid USA püsiva kohalolu tähtsust regioonis.

Джон Болтон
© AP Photo / Susan Walsh
John Bolton.

Mikseriga Putini vastu ei saa — Rogozin naeris Eesti välisministri välja>>

"Balti riikidel ja USAl on ühine arusaam tänapäeva julgeolekuolukorrast ning meie liitlassuhe on tugev. Olen kindel, et sellisena ta ka püsib. Järjena hiljutisele Balti-USA tippkohtumisele jätkame kõnelusi selle nimel, et ka edaspidi tänastele julgeolekuohtudele ühiselt vastu seista," rõhutas Mikser.

Balti riikide välisministrid rääkisid John Boltoniga ka suhetest Venemaaga.

Mikser Johnsonile: ootame NATO tippkohtumiselt heidutushoiaku tugevdamist>>

"Peame oma Venemaale suunatud tegevustes säilitama kindluse ja ühtse meele. See on ainus viis, kuidas saame Venemaast tulenevaid ohte maandada," sõnas Mikser.

Kohtumisel arutati ka Iraani tuumaleppega seonduvat.

"Kõige olulisem on mitte kaotada silmist peamist eesmärki – tuumarelvata Iraani. See on meie ühine atlandiülene eesmärk," ütles välisminister.

Neljapäeval, 17. mail viibib välisminister New Yorgis, kus ta võtab osa ÜRO Julgeolekunõukogu avatud debatist "Rahvusvahelise õiguse roll rahu ja julgeoleku tagamisel", mida juhib Poola president Andrzej Duda."

Tagid:
NATO, John Bolton, Sven Mikser, Balti regioon, Eesti, USA

Peamised teemad