15:28 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
6320

Euroopa Komisjon avalikustas kaitsemeetmete kava USA võimalike Iraani sanktsioonide eest.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Reedel algatati 1996. aasta seaduse uuendamise protseduur, mille eesmärk on blokeerida Euroopa ettevõtete jaoks uute piiravate meetmete eksterritoriaalsed mõjud. Euroopa Liit on "blokeerimismäärust" rakendanud oma ajaloos ainult ühel korral, 1996. aasta novembris, reageerides sellega Kuuba vastu suunatud USA eksterritoriaalsetele majandussanktsioonidele. Samal aastal laiendati seda meedet ka Washingtoni piirangutele Iraani ja Liibüa suhtes, edastab RIA Novosti.

"Blokeerimisseadus" keelab Euroopa ettevõtetel järgida USA sanktsioonide eksterritoriaalseid tagajärgi, võimaldab sisse nõuda sellistest sanktsioonidest tulenevad kahjud ja jätab käiguta välisriikide kohtute otsused, mis põhinevad sanktsioonidel.

EL tippkohtumine nimetas president Trumpi Euroopa vaenlaseks>>

"Eesmärgiks on jõustada meede enne 6. augustit 2018, mil jõustub USA sanktsioonide esimene pakett," öeldakse seletuskirjas.

Lisaks kõrvaldab Euroopa Komisjon takistused, et Euroopa Investeerimispank (EIP) saaks kehtestada "EL eelarvelised tagatised" väljaspool EL toimuva Iraani rahastamiseks. "See võimaldab EIP-l toetada EL investeeringuid Iraanis ja võib olla kasulik eelkõige väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele. Kõiki asjakohased eeskirju ja protseduure rakendatakse finantstehingutele faktipõhiselt," selgitati Brüsselis.

Trumpi kingitus — mida annab USA väljumine Iraani tuumaleppest Venemaale>>

EIP teeb ka ettepaneku arendada pangandusmehhanisme, mis võimaldaksid Iraanil saada naftaga seotud tulusid. See võiks toimida, kui Ameerika Ühendriigid kehtestaksid sanktsioonid sellistes tehingutes osalevate Euroopa ettevõtete suhtes.

"Euroopa kolmik" — Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia — ja Iraan on nõustunud välja töötama toetusprogrammi majandussidemete toetamiseks ja tugevdamiseks vastusena USA tuumalepingust taganemisele.

USA taganemine tehingust

Maikuu alguses teatas Ameerika liider riigi lahkumisest Iraani tuumakokkuleppest ja koheselt alustati Iraani-vastaste sanktsioonide taastamist. Piirangute alla langevad Iraani majanduse olulised sektorid, sealhulgas energeetika, naftatöötlemine ja rahandus.

Kas Euroopa valib sõja või alanduse>>

Taastatud sanktsioonid kehtivad ka kolmandetele riikidele, kes ajavad äri Iraaniga. Üks põhiküsimusi on, kas USA liitlased hakkavad neid nõudeid täitma. Teised tuumaleppe garantriigid mõistsid Trumpi otsuse hukka, juhtides tähelepanu selle sammu ohtlikele tagajärgedele.

Tagid:
tuumalepe, sanktsioonid, Euroopa Komisjon, Iraan, EL, USA

Peamised teemad