01:21 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Välisuudised
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
3210

Kiiev ei välista kinnipeetud RIA Novosti Ukraina juhi Kirill Võšinski vahetamist ukrainlase Oleg Sentsovi vastu, kes on süüdi mõistetud Venemaal terrorismi ja õõnestustegevuse eest Krimmis.

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Sellest teatas Ukraina Viienda telekanali saates Ukraina välisministeeriumi pressiesindaja Marjana Betsa, kirjutab RIA Novosti.

"Nii välisministeeriumi, kui ka valitsuse peamine eesmärk on poliitvangide vabastamine. Kui see toimub mõne kolmanda riigi vahendusel, oleks meil selle üle ainult hea meel. Kõik on võimalik. Ma ei saa kõiki üksikasju avalikustada… võin vaid öelda, et läbirääkimised pole peatunud," ütles ta vastates küsimusele, kas Võšinski võidakse Sentsovi vastu välja vahetada.

SBU töötajad on tunginud RIA Novosti Ukraina kontorisse >>

Hiljem täpsustas Betsa Twitteris välisministeeriumi seisukohta. "Tsitaat, nagu oleks välisministeeriumi ja valitsuse peamine eesmärk poliitvangide vabastamine oli ebaõige ja vale," kirjutas ta.

Aktsioon Kirill Võšinski toetuseks
© Sputnik / Антон Денисов

Rahvusvahelise infoagentuuri "Rossija Segodnja" peadirektor Dmitri Kisseljov teatas võimalikust vahetusest rääkides, et "kõik variante kaalutakse" ja ajakirjanik peab vabadusse pääsema. Lõplik otsus jääb muidugi Võšinskii teha. Seejuures juhtis ta tähelepanu asjaolule, et Sentsov mõisteti süüdi terrorismi ja õõnestustegevuse eest, Võšinskii aga ei ole midagi niisugust korda saatnud, mistõttu "vahetus ei ole mõistagi võrdväärne."

Sõnavabadus kui oht

Nagu kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti 15. mail blokeeris Ukraina julgeolekuteenistus RIA Novosti Ukraina esinduse töö ja arreteeris peatoimetaja Kirill Võšinski kahtlustatuna riigireetmises. Järgmisel päeval viidi ta Hersoni, kus ta võeti kuuekümneks päevaks vahi alla, võimaluseta teda kautsjoni vastu vabastada.

Venemaa välisministeerium nõudis Kirill Võšinski viivitamatut vabastamist >>

Sellist eriteenistuste tegevust selgitas Ukraina peaprokuratuur sellega, et portaalis avaldatavad materjalid väidetavalt "sisaldavad üleskutseid, mis kahjustavad Ukraina suveräänsust, territoriaalset terviklikkust, riiklikku ja teabealast julgeolekut". Võšinskit, kellel on nii Venemaa, kui ka Ukraina kodakondsus, süüdistatakse "teabealases õõnestustegevuses".

Vene välisministeerium on seoses ajakirjaniku kinnipidamisega väljendanud otsustavat protesti ja pöördunud rahvusvaheliste organisatsioonide poole palvega Ukraina eriteenistuste tegevus hukka mõista. "Venemaa teeb kõik selleks, et Venemaa kodanik vabastatakse ja teiste ajakirjanike suhtes ei rakendataks enam selliseid jõuvõtteid," ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles omakorda, et Venemaa võtab tarvitusele "vastastusammud" vastusena SBU tegevusele RIA Novosti Ukraina suhtes.

Venemaa uurimiskomitee alustas Venemaa kodaniku Kirill Võšinski kinnipidamise suhtes SBU poolt kriminaalmenetluse.

Vahistatud RIA Novosti Ukraina juhi naine: "Keegi ei lase mind abikaasa juurde" >>

Võšinski ja teiste RIA Novosti Ukraina toimetuse töötajate kaitseks toimus 18. mail Moskvas Ukraina saatkonnahoone ees meeleavaldus, kus osales umbes kakssada inimest, sealhulgas RT ja Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan, samuti RIA "Rossija Segodnja" tegevjuht Dmitri Kisseljov.

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Tagid:
vahistamine, terrorism, poliitika, vahetus, RIA Novosti Ukraina, SBU, Oleg Sentsov, Kirill Võšinski, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad