06:17 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Välisuudised
lühendatud link
7101

Sarnaselt 1943. aastaga jagatakse Rootsis inimestele nõuandeid seoses sõjaga – tegemist on esimese sellelaadse ettevõtmisega pärast Külma sõja lõppu.

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Inimestele jagatavas infovoldikus "Om krisen eller kriget kommer" (Kui tuleb kriis või sõda — toim) on öeldud, et Rootsi ei anna kunagi järele, isegi kui vaenlane peaks ründama, edastab portaal Eestinen.

Voldiku on andnud välja Rootsi valmisolekuamet MSB ja selles on märgitud, et inimesed peavad kriisi või sõja puhkedes mõned päevad iseseisvalt toime tulema. Tegemist võib olla siis elektri ja internetiühenduse kadumise ning muude häiretega.

Voldikus hoiatatakse väärinfo levimise eest kriisiolukorras ning soovitakse teha kõik selleks, et toiduainete jaotuses ei tekiks takistusi.

Inimesi hoiatatakse, et Rootsi ei anna kunagi järele ning ei tasu uskuda vastupidiseid jutte.

Eestlased valmistuvad: võibolla meid sõda sõkup ja tauds tapap>>

Rootsis anti viimati sarnane infovoldik välja 1961. aastal pealkirja all: "Kui tuleb sõda – juhised rahvale". 1983. ja 1987. aastal anti sellest välja kordustrükid, aga neid ei jaotatud enam laiali.

Eestis lõid hiljuti naiskodukaitsjad Elisa Jakson, Helen Allas ja Ave Proos õnnetusteks ja kriisiolukordadeks paremini valmistuda aitava mobiilirakenduse "Ole valmis!"

Sõda 2023 — Viru keskuse viimased päevad: V osa>>

Rakendusest leiab juhiseid erinevates kriisiolukordades käitumiseks, näiteks, mida teha siis, kui elekter on ära läinud, oled metsa eksinud või kuidas anda esmaabi. Infot saab veel näiteks tule- ja veeohutuse, loodusõnnetuste, elutähtsate teenuste katkestuste, küberturvalisuse ja erinevate julgeolekuohtude kohta.

Kasutajad saavad rakendusest ka nädalaseks iseseisvaks hakkamasaamiseks mõeldud koduste- ning evakuatsioonivarude nimekirja ning rakendus võimaldab testida enda varustatuse taset.

Sõjajanus poliitikud valmistuvad Esimeseks maailmasõjaks>>

Lisaks on rakendusse koondatud erinevad kasulikud telefoninumbrid, millele saab keskkonnast otse helistada.

Rakendus töötab praegu Androidi operatsioonisüsteemiga telefonidel, seda saab tasuta alla laadida Google Play poest. Loomisel on ka iOS versioon.

Tagid:
Ole valmis, kriis, sõda, Naiskodukaitse, Rootsi, Eesti

Peamised teemad