17:14 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)
5710

Ukraina president Petro Porošenko teatas möödunud nädalal, et Ukraina lahkub lähimal ajal SRÜ lepingust.

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Ukraina lahkumine SRÜ-st võib tähendada Kiievile miljardilisi kahjusid, teatab RIA Novosti viitega Poola ajalehele Rzeczpospolita.

Väljaanne tuletab meelde, et Kiiev ei ole SRÜ põhikirja ratifitseerinud, kuid "on koostöö raames tuhandetele dokumentidele alla kirjutanud." Nende seas on kokkulepe viisavabaduse, rändealase ja humanitaarkoostöö kohta, õigusalase teabevahetuse ja ka uurimisorganite koostöö ning vastastikuse dokumentide tunnustamise kohta.

Lahkudes sulgege uks: kuhu küll Ukraina SRÜ-st läheb?>>

Riigi president Petro Porošenko teatas möödunud nädalal, et Ukraina lahkub lähimal ajal lepingust, mis "kasvõi vähimalgi määral riivab tema rahvuslikke huve," märgib Rzeczpospolita.

"Kui Ukraina neist lepetest lahti ütleks, siis ei saaks üle kolme miljoni ukraina töölise Venemaal töötada. Kiievis tehakse kõik selleks, et ainult näiliselt lahkuda. Nii on teinud Gruusia, kes hülgas SRÜ, kuid peab kinni kokkulepetest, mis on talle kasulikud," vahendab väljaanne professor Andrei Suzdaltsevi sõnu.

Väljaanne märgib, et majandusteadlaste arvates on kõige olulisemaks vabakaubanduse kokkulepe.

Porošenko käskis alustada Ukraina SRÜ-st lahkumise protseduuri>>

"Selle lepingu lõpetamine tooks Ukrainale kaasa mitmemiljardilisi kaotusi. Uute kaubanduslepingute sõlmimine näiteks Valgevene või Kasahstaniga ei ole ühe päeva küsimus," väitis väljaandele Ukraina majandusteadlane Aleksandr Orhimenko.

Rzeczpospolita toonitab, et möödunud aastal moodustas kaubavahetus Ukraina ja teiste SRÜ riikide vahel 16 miljardit dollarit, millest suurim osa langeb Venemaa arvele.

Aprillis andis Porošenko valitsusele käsu alustada ametlikku lahkumismenetlust ja tegi ettepaneku "lõplikult sulgeda Ukraina esindus" Minskis. Samas kavatseb Kiiev säilitada need Sõltumatute Riikide Ühenduse riikidega sõlmitud kokulepped, mida peab endale soodsateks: diplomite ja töölevormistamise aktsepteerimise, transiidi ja muu osas, "mis on vajalik Ukraina tegevusele ja Ukraina majandusele".

Läinud nädalal teatas Ukraina president, et on allkirjastanud määruse Ukraina esindajate kõigist ühenduse organitest tagasikutsumise kohta.

Teema:
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)
Tagid:
Petro Porošenko, SRÜ, Ukraina

Peamised teemad