19:46 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
8911

Venemaa diplomaadid kommenteerisid äsjaavaldatud Julia Skripali videopöördumist. Nende sõnul tekitab video tema kinnipidamistingimuste osas küsimusi.

TALLINN, 24. mai — Sputnik. Nagu Venemaa Londoni saatkonna esindaja agentuurile RIA Novosti selgitas, on ilmne, et Skripal "luges talle etteantud teksti."

Lisaks oli kerge aru saada, et öeldu oli inglise keelest tõlgitud ning originaali autorile oli emakeeleks inglise keel.

"Julia avalikkusele esitatud käsitsi kirjutatud kakskeelsed kirjad kinnitavad samuti seda seisukohta."

Saatkonna ametlik esindaja lisas, et kogu lugupidamise juures Julia isikliku elu ja tema turvalisuse vastu, kohustavad konsulaarlepingud Ühendkuningriike Venemaale Julia Skripaliga otse suhtlemise võimaluse andma.

Suurbritannia hakkab Venemaad taga kiusama>>

Tema sõnul on seda vaja "veendumaks, et Juliat ei hoita kinni vastu tema tahtmist ja et esitatavad avaldused ei ole tehtud surve all."

Seni on diplomaatidel põhjust arvata vastupidist. Saatkonna esindaja lisas, et diplomaatidel oli hea meel Juliat näha, kuid tema poolt etteloetud avalduses oli palju uut infot.

Viktoria Skripali arvamus

Julia täditütar Viktoria Skripal arvab, et videopöördumine võis olla tehtud surve all. Sellest teatas RIA Novostile Viktoria abikaasa Arseni Elifantjev.

"Ise ma salvestust nägema ei sattunud, küll aga nägi seda Viktoria. Tema sõnul on selge, et inimene räägib surve all ja et tekst on talle selgeks õpetatud," ütles ta.

Videopöördumine

Videopöördumises agentuuri Reuters poole ütleb Skripal, et kavatseb Venemaale tagasi pöörduda. Lisaks meenutab ta Venemaa saatkonna pakutavat abi, kuid teatab samas, et hetkel ta nende abi kasutada ei soovi.

Skripal on surnust üles tõusnud! "Briti teadlased tõestasid!">>

Lisaks edastas Julia Skripal agentuurile ka kirjalikud avaldused vene ja inglise keeles.

Герб на ограде здания российского посольства в Лондоне
© Sputnik / Алексей Филиппов

Lavastuse tunnused

Nagu parlamendisaadik Leonid Slutskii omakorda märkis, võib videosalvestis lavastatud olla. Tema arvates on video eesmärgiks Salisburys tegelikult juhtunut varjata.

"Seepärast on Venemaa diplomaatide nõudmised Juliaga kokku saada igati õiglased ja põhjendatud. Riigiduuma saadikud jätkavad toimuva jälgimist," arvab Slutskii.

Ta lisas, et Julia videopöördumine tekitab rea küsimusi tema kinnipidamistingimuste, sõnade siiruse ja tegelike kavatuste osas.

"Briti võimud ei ole siiamaani andnud Venemaa saatkonna ega konsulaartöötajaile võimalust veendumaks, et Venemaa kodanik on väljaspool ohtu ega tee oma avaldusi surve all olles," rõhutas saadik.

Kokkuvõtteks ütles Slutskii, et Venemaa poolel on hea meel Juliat elusana näha ja et nad on valmis talle kojupöördumiseks vajalikku abi osutama.

OPCW poolt nimetatud "Novitšoki" annus oleks tapnud kogu Salisbury>>

On ilmne, et tekst oli varem valmis kirjutatud, teatas raadio Sputnik saates politoloog, Kaasaegse Ideoloogia Arendamise instituudi asedirektor Igor Šatrov.

"Iga inimene, kes televisiooniga vähegi kursis on märkab, et neiu salvestas oma video telesuflööri abil, seega luges ta valmis teksti. Selles pole midagi kriminaalset – ikkagi vastutusrikas moment – on näha, et ta närvitseb. Kuid on selge, et iga sõna kaaluti hoolikalt. Näeme tõsist retoorikat koos meditsiiniterminitega, nagu "invasiivne". On arusaadav, et teksti koostasid spetsialistid ja selles võisid sisalduda tõsisemad süüdistused Venemaa aadressil, kuid Julia ei nõustunud sellega," ütles Igor Šatrov.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Pablo Martinez Monsivais

Tema arvates, oli siin oluline roll ka Sergei Skripalil.

"Kohe kui Julia isa tervenemine teatavaks sai, oli selge, et algab provokatsioonilise näidendi uus vaatus. Arvan, et alates sellest hetkest hakati Julialt veel tungivamalt erinevaid Venemaad süüdistavaid avaldusi nõudma. Tema etteastet lükati edasi just isa paranemiseni. Miks see nii ei läinud? Ilmselt seetõttu, et isa ei andnud sellele oma heakskiitu. Omal ajal saame teada, miks," märkis Igor Šatrov.

Videopöördumises ütles Skripal, et kavatseb Venemaale tagasi pöörduda. Lisaks mainis ta Venemaa saatkonna poolt pakutavat abi, lisades, et ei taha hetkel pakutavaid teenuseid kasutada.

Just teade võimalikust kojupöördumisest oli salvestise olulisim osa, on Šatrov kindel.

"Riiki, mis on süüdi sinu mürgitamises, ei tahaks keegi tagasi pöörduda. Seepärast on minu jaoks just see väljend Julia avaldusest kõige olulisem. Leian, et plaanitud provokatsioon ebaõnnestus. Püüame Julia tegemisi objektiivselt hinnata, näeme et tüdruk närveerib ja on teatud surve all. Need, kes provokatsiooni korraldasid, hakkavad seda teksti igal juhul Venemaa vastu kasutama — nad keskendavad tähelepanu teistele väljenditele. Seepärast on raske ennustada, kas Suurbritannia ajakirjanduse seisukoht muutub. Julia Skripali survestatakse jätkuvalt Briti eriteenistuste poolt, On näha, et ta võitleb selle vastu ja on oma ning isa elu pärast hirmul, mõistes, et on muutunud etturiks suures mängus, kus iga sõna võib talle elu maksta," lõpetas politoloog.

Skripalide juhtum

Sõjaväeluure Peavalitsuse endine polkovnik Sergei Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil Salisburys mürgitatuina. Toimunu põhjustas suure rahvusvahelise skandaali. London väidab, et juhtumiga on seatud Moskva, mida Venemaa kategooriliselt eitab.

"Inglanna õiendab häda">>

Skripalide intsidendi tõttu saatis London välja 23 Vene diplomaati. Suurbritanniat toetas riida Euroliidu liikmesmaid, USA ja veel mõned riigid.

Venemaa vastas diplomaatide väljasaatmisele sümmeetriliselt.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
videopöördumine, saatkond, Julia Skripal, Suurbritannia

Peamised teemad