03:02 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Välisuudised
lühendatud link
2010

USA-s baseeruv rahvusvaheline organisatsioon Ajakirjanike Kaitse Komitee (CPJ) kutsus Ukraina presidenti Petro Porošenkot üles tühistama määruse mitmete Venemaa meediakanalite tegevuse keelustamise kohta.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Eile lülitas Kiiev meediaagentuuri Rossija Segodnja ja portaali RIA Novosti Ukraina sanktsioneeritavate nimekirja ning tõkestas juurdepääsu veebilehtedele россиясегодня.рф, sputniknews.com, ria.ru, rsport.ria.ru, 1prime.ru, realty.ria.ru.

Kiiev blokeerib meediaagentuuri Rossija Segodnja ja RIA Novosti Ukraina veebilehed >>

"Me kutsume Ukraina võime üles loobuma teabeallikate keelustamisest, olgu siis tegemist meelepärase või vastumeelse teabevahendusega. Võitlus propagandaga tsensuuri abil on mitte üksnes ebademokraatlik, vaid ka ebaefektiivne," teatas CPJ Euroopa ja Kesk-Aasia programmikoordinaator Niina Ognjanova.

Organisatsioonis nenditi, et sanktsioonide alla kuuluvad Ukrainas ka Venemaa kanalid VGTRK, NTV, REN-TV ja teised.

Peale selle, meenutas CPJ, et Ukraina võimud vahistasid eelnevalt portaali RIA Novosti Ukraina juhi Kirill Võšinski ja otsisid läbi agentuuri büroo, süüdistades ajakirjanikku riigireetmises ning agentuuri "infosõjas" Ukraina vastu. Hinnangut neile süüdistustele Ajakirjanike Kaitse Komitees ei anta.

Võšinski vahistamine

Võšinski vahistati 15. mail oma kodu ees Kiievis kahtlustatuna riigireetmises ja Donetski RV ning Luganski RV toetamises. Selsamal päeval toimusid RIA Novosti Kiievi esinduses ning korrespondent Ljudmilla Lõssenko ja agentuuri esinduse juhi Andrei Borodini korteris tundidepikkused läbiotsimised. Seejärel kutsuti nad SBU-sse ülekuulamisele.

SBU töötajad on tunginud RIA Novosti Ukraina kontorisse >>

Ajakirjanik viidi tapikorras Hersonisse. 17. mail võeti ta 60 päevaks vahi alla ilma võimaluseta kautsjoni maksmiseks. Kaitsja on otsustanud selle otsuse vaidlustada. Võšinskit ähvardab kuni viisteist aastat vabadusekaotust.

Ajakirjaniku naise Irina sõnul on mehel probleeme tervisega ja ta ei saa läbi ilma ravimiteta.

Reageering omavolile

Vladimir Putin nimetas olukorda seoses Võšinski vahistamisega "ennekuulmatuks".

"Inimesele püütakse esitada süüdistust riigireetmises selle eest, mida ta on avalikult teinud ja täitnud oma kutsealaseid kohustusi. Midagi niisugust ei ole ma ammu näinud ega mäleta," ütles Venemaa president.

Venemaa välisministeeriumis nimetati Kiievi samme RIA Novosti Ukraina suhtes omavoliks. Nagu teatas välisminister Sergei Lavrov, on Kiievi sammud lubamatud.

Venemaa saatkond on läkitanud Ukraina välusministeeriumile kaks nooti nõudmisega lõpetada vägivald meedia esindajate kallal. Presidendi pressisekretär Dmitri Peskov teatas samuti, et Kremlis oodatakse rahvusvaheliste organisatsioonide karmi reageeringut SBU tegevusele.

Hiljem on OSCE esindaja meediavabaduse küsimustes Arlem Dezir väljendanud tõsist muret seoses Ukraina võimude tegevusega RIA Novosti Ukraina suhtes. Võšinski vahistamise on hukka mõistnud ka rahvusvaheline organisatsioon Piirideta Reporterid.

Meediaagentuuri Rossia Segodnja peadirektor Dmitri Kisseljov väitis omalt poolt, et Ukraina võimud peavad Võšinski viivitamatult vabastama ja lõpetama ajakirjanike tagakiusamise.

Aktsioon ajakirjaniku Kirill Võšinski toetuseks >>

Meediaagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan leiab, et toimunu kujutab endast Kiievi kättemaksu Krimmi silla eest. Samas märkis ta, et RIA Novosti Ukraina portaal ei ole juriidiliselt seotud meediaagentuuriga Rossia Segodnja, vaid on agentuuri meediapartneriks.

Tagid:
poliitika, sanktsioonid, ajakirjandus, meedialahingud, meedia, RIA Novosti Ukraina, Rossija Segodnja, CBJ, Petro Porošenko, USA, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad