23:06 21. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1104
  • RUB73.1897
Soome armee

Soomes tahetakse radikaalselt reformida ajateenistust

CC BY-SA 2.0 / duvin
Välisuudised
lühendatud link
12601

Kogu Soome ajateenistust ootab lähiajal suur muutus ning asemele tuleb rahvateenistuseks kutsutav mudel. See tähendab, et lisaks meestele oleks kaasatud ka naised ning igaühele leitakse mingi tegevus.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Soome riigikaitset ja turvalisust puudutava muudatuse eestvedaja on endine kaitseminister Elisabeth Rehn, vahendab portaal Eestinen viitega ajalehele Helsingin Sanomat.

Uus rahvateenistus hõlmab kõiki noori soomlasi, nii naisi kui mehi, kus kõik kutsutakse ajateenistusse ning igaühele leitakse mingi tegevus. Praegusel kujul tsiviilteenistus lõppeks üldse ära.

Projekti esitleti kolmapäeval kaitseminister Jussi Niinistöle. Tegemist on seni esimese sarnase projektiga. Kaitseminister polnud asjaga kohe päri.

Soomes tahetakse naised kaitseväest kõrvale jätta — raha on vaja kokku hoida>>

Suurim muutus ongi see, et kaasatud on kõik, nii naised kui mehed. See ei juhtu üleöö, sest nõuab arutelu parlamendis ja seadusemuudatust.

Projekti kohaselt on nõudlus ühiskonnas olemas, kui pidada silmas kogu ühiskonna turvalisust ja võrdõiguslikkust. Seadusemuudatuse kohaselt on tulevikus ajateenistuse kohuslased kõik 18-30-aastased soomlased.

Kõik soomlased kutsutakse teatud vanuses ajateenistusse ning värbamine koosneb kahest osast: esimene on elektroonilise ankeedi täitmine, kus kogutakse inimese kohta üldandmed. Teine osa on värbamise nõupidamine, mille käigus antakse teada ajateenistuse võimaluste kohta.

Soome kaitsejõud saavad ajateenistusse värvata endiselt vajaliku koguse sõjaväelasi, et tagada sõjaline valmisolek.

Projekti kohaselt saavad kõik soomlased võimaluse läbida ajateenistus kolmel erineval moel: käia tavapärases armeeteenistuses, osaleda valmisolekuteenistuses või kolmanda võimalusena maksta rohkem makse kui ülejäänud.

Rootsi õhuvägi harjutab esmakordselt Eestis>>

Uus valmisolekuteenistus tähendab seda, et praegune tsiviilteenistus kaob ära. Valmisolekuteenistuse käigus õpetatakse olema valmis eri ohtudeks. Koolitus oleks mitmetahuline ja selles osalevad näiteks päästekeskused.

Valmisolekuteenistus oleks osaliselt virtuaalne ja põhineb punktisüsteemil. Valmisolekuteenistuse peab läbi 30. eluaastaks ja see tähendab osalemist eri kursustel ja õppustel. Kursused koosnevad eri moodulitest ja need võivad olla tuletõrje, pääste ja tsiviilkaitse, sotsiaal- ja tervisehooldus, küber- ja infoturvalisus, keskkonnakaitse ja varustuskindlus. Selle mudeli järgi saab anda ka juhikoolitust.

Eesti võib endale Euroopa relvatööstuse pirukast tüki ampsata>>

Valmisolekuteenistuse läbinuid saab kasutada kriisiolukordades ametnike abistamiseks. Senine sõjaväeteenistuse register muutub üldturvalisuse registriks.

Maksu maksmine tähendab seda, et need, kes ajateenistused osalevad, maksavad pärast seda mõnda aega vähem makse kui need, kes ajateenistuses ei osale.

Tagid:
armee, Jussi Niinistö, Soome

Peamised teemad