09:28 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
2410

Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini sõnul on Põhja-Korea liider Kim Jong-un jäänud kindlaks soovile kohtuda USA riigipea Donald Trumpiga ja "Korea poolsaare täielikule tuumavabaks muutmisele".

TALLINN, 27. mai — Sputnik. Moon kohtus Kimiga laupäeval teist korda viimase kuu jooksul, et arutada Põhja-Korea ja USA tippkohtumise korraldamise võimalusi, vahendas ERR.

Põhja-Korea peab tuumakatsetuspaiga lammutamise "tseremoonia" >>

Trump teatas sel nädalal, et jätab ära 12. juunile Singapuri kavandatud kohtumise, kuid andis päev hiljem mõista, et see võib siiski aset leida.

Moon ütles pühapäeval ajakirjanikele, et Kim kinnitas tahet panustada Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele ja teha koostööd vastasseisu lõpetamiseks Põhja-Korea ja USA eduka tippkohtumise nimel.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un
© AP Photo / Wong Maye-E

"Kim väljendas soovi lõpetada eduka tippkohtumisega sõja ja vastasseisu minevik ning teha koostööd rahu ja õitsengu nimel," ütles Moon pärast laupäevast üllatuskohtumist kaht Koread eraldavas demilitariseeritud tsoonis.

Põhja-Korea ähvardas varem USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste tõttu Kim Jong-uni ja Donald Trumpi tippkohtumise ärajätmisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu keskel. 

"Kui Trumpi administratsioon surub meid nurka ja jätkab ühepoolset üksnes nõudmiste esitamist, et me loobuksime tuumarelvadest, siis meil selliste kõneluste vastu pole kauem huvi ja me kaalume, kas me nõustume kavandatava Põhja-Korea ja USA tippkohtmisega," edastas Põhja-Korea uudisteagentuurile KCNA.

Trump: USA pole teinud Põhja-Koreale ühtegi järeleandmist >>

KCNA teatas, et õppuste näol on tegemist provokatsiooniga, sest seal harjutatakse rünnakut Põhja-Korea vastu ja see on vastuolus Korea poolsaarel aset leidnud "positiivsete poliitiliste arengutega".

Põhja-Korea teatas neljapäeval oma ainsa teadaoleva tuumakatsepolügooni täielikust lammutamisest plahvatustega, mis muutsid rajatise kasutuskõlbmatuks.

© RT
Lammutustööd Põhja-Korea tuumapolügoonil
Tagid:
tuumarelvastus, tuumavaba, tippkohtumine, Donald Trump, Moon Jae-in, Kim Jong-un, Lõuna-Korea, USA, Põhja-Korea

Peamised teemad