02:42 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Välisuudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
17371

Venemaal kommenteeriti Poola võimude soovi pakkuda oma territooriumi võõra sõjaväebaasi paigutamiseks vahetult Venemaa lähedusse.

TALLINN, 28. mai — Sputnik. Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov teatas, et USA sõjaväebaasi Poolasse paigutamine on Varssavi suveräänseks õiguseks, kuid see mõjutab Moskva vastusamme, teatab agentuur RIA Novosti.

"Oleneb, mis baasiga on tegemist. Ühesõnaga, kui me sedastame NATO sõjaliste struktuuride pidevat laienemist meie piiride suunas, NATO sõjaliste struktuuride pidevat lähenemist meie piiridele, siis loomulikult ei aita see kuidagi kaasa julgeolekule ja stabiilsusele selles maailmajaos," ütles Peskov.

Valgevene piiri suunas liiguvad tuhanded Ameerika tankid >>

Tema sõnul viivad säärased "ekspansionistlikud sammud" möödapääsmatult vastusammudeni, et "kahjustuvat pariteeti tasakaalustada". Sedalaadi otsused on iga riigi suveräänne ettevõtmine, rõhutas Peskov, aga "tagajärjed maailmajao turvalisuse üldisele õhkkonnale on ilmselged."

Eelnevalt on väljaanne Onet teatanud viidetes Poola kaitseministeeriumile, et Varssavi on valmis maksma kaks miljardit dollarit riigis USA alalise sõjaväebaasi loomise eest.

Seda valitsuse sammu põhjendati "tungiva vajadusega USA alalise sõjaväeüksuse järele Poolas". Väljaanne kinnitab, et Poola on valmis "jagama kulutuste koormust riigikaitsekuludele ja langetama otsuse Valge Maja jaoks kulutõhusamana."

Uudisteportaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et viimastel aastatel on Baltimaades täheldatav Põhja-Atlandi alliansi rühmituste ennenägematu kosumine.

Otsus NATO vägede paigutamisest Balti riikidesse ja Poolasse sai kinnitatud alliansi tippkohtumisel Varssavis 2016. aasta suvel väidetavalt seoses neid Venemaa Föderatsiooni poolt ähvardava kallaletungi ohuga.

Moskvas on korduvalt teatatud, et ei olda huvitatud NATO-ga vastasseisu õhutamisest ei Läänemere piirkonnas ega kus iganes veel, ja rõhutatud, et Venemaa ei tungi ealeski ühelegi NATO riigile kallale.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse NATO-s suurepäraselt, et Moskval puudub kavatsus kellelegi kallale tungida, ent kasutatakse lihtsalt ettekäänet paigutamaks Venemaa piiride äärde aina rohkem rohkem sõjatehnikat ja pataljone.

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

Lavrovi sõnul "on Venemaa viimase veerandsajandiga, vaatamata katsumustele, ausalt läbinud oma osa teekonnast külma sõja pärandi likvideerimisel".

Venemaa välisminister lisas, et lääneriigid, laiendades NATO-t itta, "provotseerivad nõukogudejärgses ruumis ebastabiilsust ja õhutavad venevastaseid meeleolusid."

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
provokatsioon, poliitika, vastusammud, sõjaväebaas, julgeolek, tankid, Kreml, NATO, Dmitri Peskov, Poola, USA, Venemaa

Peamised teemad