08:44 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
5520

Abhaasia ja Lõuna-Osseetia iseseisvuse tunnistamine Damaskuse poolt pälvis ootuspäraselt heakskiidu Moskva ja nördimuse ametliku Tbilisi poolt, kes teatas otsemaid diplomaatiliste suhete katkestamisest Süüriaga.

ТАLLINN, 30. mai — Sputnik. Seda sündmust raadio Sputnik saates kommenteerides nimetas strateegilise planeerimise instituudi direktor, poliitikateaduste doktor professor Aleksandr Gussev seda märgiliseks. Damaskuse sammud selles plaanis on täies vastavuses rahvusvahelise õiguse standardite ja ÜRO põhikirjaga.

"Abhaasia ja Lõuna-Osseetia tunnistamine Süüria rahva poolt on igati õige, loogiline ja konstruktiivne," märkis Gussev, lisades, et Venemaa saab seda sammu ainult tervitada.

Tallinna "Aida" Alisa Gitsba: eestlased ei ole abhaaslastele võõrad >>

Kaasaegse riigiarengu instituudi direktori Dmitri Solonnikovi hinnangul teostab Süüria antud olukorras järjekindlat välispoliitikat. Moskva liitlasena avaldab Damaskus toetust tema välispoliitilistele seisukohtadele.

"Üheks niisuguseks seisukohaks on Lõuna-Osseetia ja Abhaasia kui rahvusvahelise õiguse iseseisvate subjektide sõltumatuse tunnistamine. Süüria jaoks on see minu meelest üheks ehituskiviks Süüria ja Venemaa jätkusuutlikele suhetele tugeva vundamendi rajamisel," märkis Solonnikov intervjuus RT-le. Tema hinnangul võivad teised riigid järgida Damaskuse eeskuju.

Temaga on päri ka politoloog Aleksei Martõnov, kelle sõnul vaatamata Süürias jätkuvale relvastatud konfliktile jääb see riik Lähis-Ida piirkonna kõige tähtsamaks riigiks. Seetõttu on tema toetusel Abhaasiale ja Lõuna-Osseetiale rahvusvahelisel areenil sisuliselt väga oluline kaal, märkis ekspert Sputniku raadiosaates.

Putin sõitis Gruusia sõja aastapäevaks Abhaasiasse >>

Lõuna-Osseetia ja Abhaasia jaoks tähendab see saatkondade tasandil suhete aktiveerumist Damaskusega kõigis rahvusvaheliste suhete valdkondades, nii majanduse kui humanitaaria kui ka poliitika ja sõjatehnika osas, on Martõnov veendunud. Tema hinnangul võivad Süüria eeskuju järgida mitmedki Süüria sõbrad ja liitlased.

Gruusia võib jääda illusioonide küüsi

Damaskuse otsus tunnistada Abhaasia ja Lõuna-Ossetia suveräänsust pälvis heakskiidu Venemaa Riigiduumas. Riigiduuma välisasjade komisjoni esimehe Leonid Slutski sõnul "elavad mõlemad Kaukaasia vabariigid juba samahästi kui kümme aastat suveräänsete riikidena ja vaevalt küll kunagi Gruusia koosseisu naasevad," kirjutab RIA Novosti.

"Nende sõltumatus Tbilisist on teostunud tõsiasi," märkis Slutski.

Ja Süüria valitsusel on jätkunud poliitilist tarkust ning ettenägelikkust seda tõsiasja tunnistada, lisas ta. Tema hinnangul on samalaadsed sammud enamiku maailma pealinnade poolt vaid aja küsimus. Sest kui Gruusia iga riigiga, kes Abhaasiat ja Lõuna-Osseetiat tunnistab, diplomaatilised suhted katkestab, võib ta lõppkokkuvõttes isolatsiooni sattuda, toonitas Leonid Slutski.

Vaevarikka töö tulemus

Abhaasia välisministeeriumi jaoks polnud riigi sõltumatuse tunnistamine Süüria poolt ootamatuseks. Nagu märkis Abhaasia välisministri abi Irakli Tužba, "ei võeta niisuguseid otsuseid vastu spontaanselt, vaid sellele eelneb pikaajaline vaevarikas töö".

"On hästi teada, et mõne viimase iseseisvusaasta vältel on vastastikused suhted meie riikide vahel dünaamiliselt edasi arenenud nii poliitilisel pinnal kui ka kultuuri-, spordi- ja humanitaarvaldkonnas," vahendab diplomaadi sõnu Sputnik Abkhazia. Kõik see, lisas Tužba, on pannud "tugeva aluse kahepoolsete kontaktide arenemisele ja tugevnemisele, mille kulminatsiooniks sai ametlike diplomaatiliste suhete sisseseadmine".

Haavatud ja põgenikud: Tshinvali üheksa aasta eest >>

Lõuna-Osseetia välisministeeriumis nenditi omakorda, et Tshinvali ja Damaskus asuvad püüdlema igakülgse poliitilise, majandusliku ja kultuurilise koostöö loomise ja arendamise poole ning kahe riigi vahelisele vastastikusele koostööle nende rahvaste hüvanguks, kirjutab Sputnik South Ossetia.

Sest aitab küll

Kommenterides Abhaasia ja Lõuna-Osseetia suveräänsuse tunnistamist Süüria poolt märkis Sputniku ja RT peatoimetaja Margarita Simonjan oma Telegrami-kanalil,et Venemaa peab ülse päästma ainult neid riike, kes:

  • tunnistavad Venemaa Krimmi;
  • tunnistavad kõike, mida tunnistab Venemaa;
  • mõistavad hukka ega toeta sanktsioone Venemaa vastu.

Simonjani meelest on need vähimateks nõudmisteks nendele riikidele, kes võivad loota Venemaa abile. "Sest aitab küll," rõhutas Sputniku ja RT peatoimetaja.

Rahvusvaheline toetus kasvab

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti on kirjutanud, sai Süüriast viies ÜRO riik, kes on tunnistanud Abhaasia ja Lõuna-Osseetia sõltumatust. Pooled deklareerisid oma ustavust rahvusvahelise õiguse aluspõhimõtetele ja püüdlust koostööd teha ning väljendasid oma kavatsust seada sisse diplomaatilised suhted saatkondade tasandil.

Ametlik Tbilisi reageeris sellele Damaskuse sammule avaldusega lahtiütlemisest Süüriaga sõlmitud diplomaatilistest suhetest ja kutsus rahvusvahelist üldsust üles Süüria valitsuse tegevusele hinnangut andma, kirjutab Sputnik Georgia. Varasemalt on Abhaasia ja Lõuna-Osseetia iseseisvust tunnistanud Venemaa, Nicaragua, Venezuela ja Nauru.

Tagid:
diplomaatilised suhted, poliitika, iseseisvus, RT, Aleksandr Gussev, Margarita Simonjan, Lõuna-Osseetia, Abhaasia, Gruusia, Venemaa, Süüria

Peamised teemad