01:14 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Välisuudised
lühendatud link
5010

Venemaa parlamendi ülemkoja juht Valentina Matvienko tegi ettepaneku "kuulata" ära sotsiaalvõrgustiku Facebook asutaja, nagu seda tegid hiljuti Euroopa Parlamendi saadikud.

TALLINN, 30. mai — Sputnik. Nüüd võivad kõige erinevate riikide riigitegelased, kes on tahtlikult või tahtmatult teinud russofoobseid avaldusi, saada pingsa tähelepanu osaliseks, edastab RIA Novosti.

Zuckerberg vabandas europarlamendis >>

Pretsedendiks võib saada Facebooki asutaja Mark Zuckerbergi väljakutsumine Venemaa Föderatsiooninõukogusse, kus talle tahtetakse esitada küsimusi tema "russofoobsete väljaütlemiste kohta". Selle võimalikkusest, juhul kui Zuckerberg Venemaa senaatorite kutse vastu võtab, teatas Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko.

Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg
© AP Photo / Noah Berger

"Me peaksime russofoobidega kohtuma ja ära kuulama ka teistsuguseid arvamusi. Zuckerberg on esinenud USA Kongressis, kus talle korraldati kuuetunnine ülekuulamine ja Euroopa Parlamendis. Me saaksime temalt küsida muuhulgas ka tema russofoobsete avalduste kohta," märkis ta Föderaalnõukogu istungil agentuurile RIA Novosti.

Matvienko leiab, et ka Zuckerberg ise võiks olla huvitatud Föderaalnõukogu istungil osalemisest ja senaatorite küsimustele vastamisest. "Meie riik on suur ja (reklaami)turg (Facebookile) samuti," ütles ta.

Tribüünil pole russofoobile koha

Krimmi senaator Sergei Tsekov oli Zuckerbergi Föderatsiooninõukogusse kutsumise vastu. "Ma pean Zuckerbergit russofoobiks ja olen talle selle tribüüni võimaldamise vastu," põhjendas ta oma seisukohta.

Vastuseks lubas Venemaa parlamendi ülemkoja juht korraldada selles küsimuses hääletuse, "kui Zuckerberg peaks siin esinemisega nõustuma".

"Ma pean õigeks tema kutsumist. Meil on, mida talle öelda ja talle (tema Venemaa-vastaste avalduste peale) vastata. Neid lihtsalt taluda ja alla neelata pole õige," jäi Valentina Matvijenko oma ettepanekule kindlaks.

Tema sõnul võib Zuckerbergi esinemine Föderatsiooninõukogus toimuda nii "eksperdi tunni", kui ka parlamendi kuulamise raames.

Ülekuulamine Euroopa Parlamendis

Uudisteportaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et maailma kõige populaarsema sotsiaalvõrgustiku looja Mark Zuckerberg nõustus kohtuma Euroopa Parlamendi saadikutega pärast pikki ja tungivaid nõudmisi, kuid seadis omapoolsed tingimused kohtumise privaatsusele, osalejate arvule ja kestusele.

EP liige Yana Toom
© Фото : из личного архива Яны Тоом

Parlamendi spiiker ja fraktsioonide juhid tahtsid Facebooki juhilt küsida võrgustiku kasutajate isikuandmete ilma nende nõusolekuta levitamise ja kasutamise põhjuste ja tagajärgede kohta ning sotsiaalvõrgustiku tegevuse vastavuse kohta ELi uuele isikuandmete kaitse poliitikale. Kohtumise arvukad kriitikud leiavad, et see kohtumine ebaõnnestus ja loodetud vastuseid tegelikult ei saadud.

Selgus, et nii saadikute küsimusteks kui ka Zuckerbergi vastusteks oli aega ainult tund ja veerand, kohtumine kestis viisteist minutit kauem ja Facebooki juht ise lõpetas selle, viidates kokkulepitud ajalimiidile. Mark Zuckerberg vabandas oma ettevõtte ebapiisavalt vastutustundliku suhtumise eest kasutajate isikuandmete kogumisse, säilitamisse ja kasutamisse. Ta tunnistas oma süüd ja lubas, et sellist asja enam ei juhtu.

Austria jurist ootas öö ära ja ründas Facebooki >>

Kuigi Facebooki juhtkond lubas hiljem vastata kirjalikult ka kõigile ülejäänud küsimustele, jäi Brüsselil kohtumisest ja sotsiaalvõrgustiku omanike kavatsustest negatiivne mulje. Saadikud rääkisid vajadusest Facebook kasutajate moraalse kahju rahalisest hüvitamisest ja ettevõtte soovimatusest täita 25. mail jõustunud ELi uusi eurooplaste isikuandmete käitlemise nõudeid.

Tagid:
ühiskond, andmekaitse, russofoobia, Euroopa Parlament, USA kongress, Facebook, Vene föderatsiooninõukogu, Valentina Matvijenko, Mark Zuckerberg, USA, Venemaa

Peamised teemad