15:47 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
7211

Kiievis elav Vene ajakirjanik Arkadi Babtšenko pääses Ukraina võimude teatatud "mõrvast" eluga.

TALLINN, 31. mai — Sputnik. Kolmapäeval, 30. mail ilmus ta täie tervise juures avalikkuse ette ja ütles, et tema "tapmiskatse" oli osa Ukraina Julgeolekuteenistuse (SBU) erioperatsioonist, vahendas RIA Novosti.

Esimesena teatas sellest, et Babtšenko on tegelikult elus, Kiievis toimunud infotunnis SBU juht Vassili Gritsak. Tema sõnul sai ametkond ajakirjaniku mõrvamise kavatsusest teada ja suutis kuriteo ära hoida.

Kui ei tea, mida öelda, ütle: "Venemaa" — Ukrainas "otsitakse" Babtšenko tapjat >>

Siis tuli ajakirjanike ette ka "tapetud" Babtšenko ise ja palus kõigilt, keda ta muretsema oli pannud, andestust. Gritsak õnnitles teda kolmanda sünnipäeva puhul ja avaldas mõned erioperatsiooni üksikasjad, teatab RIA Novosti. Babtšenko mõrva korraldaja oli keegi Ukraina kodanik, kelle olid värvanud Venemaa eriteenistused. Tema ülesandeks oli sobiva täideviija leidmine, kes oleks valmis mõnekümne tuhande dollari eest ajakirjaniku tapma. 

SBU tuvastatud täideviija nõustus uurimisega koostööd tegema, muutudes sellega võimalikust kurjategijast tunnistajaks. "Tähendab eilne täideviija on seaduse järgi osa operatiivsest kombinatsioonist," ütles Vassili Gritsak.

Babtšenko mõrva matkimisega õnnestus SBU-l jõuda kuriteo korraldajani, kes on juba kinni peetud, lisas ta. Tema sõnul pidi Babtšenko mõrv olema "prooviürituseks", kokku kavatsesid tellijad Ukraina territooriumil tappa ligi kolmkümmend inimest.

Provokatsioon Kiievi moodi

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova nimetas oma Facebooki lehel teadet Babtšenko "elluärkamisest" "parimaks uudiseks". Samal ajal märkis ta, et kogu lugu oli kavandatud selgelt propagandaeesmärgil.

Venemaa senaator Aleksei Puškov nimetas Babtšenko mõrva lavastamist oma Twitter lehel kommenteerides "tüüpiliseks ja küüniliseks Kiievis vodevilliks". Puškovi sõnul jättis Kiievi sellega oma Lääne liitlased lolli olukorda. "Oli varemgi teada, et Kiievit ei saa usaldada. Nüüd on selge, et teda ei saa üldse uskudagi," kirjutas senaator. 

Tema kolleeg Föderatsiooninõukogus Franz Klintsevitš kirjutas Facebookis, et "ajalugu ei tunne selliseid vastikuid lavastusi". "Ukraina valitsus tahtis jahmatada kogu maailma ja jahmataski. Keegi ei osanud seda temast oodata. Peteti miljoneid inimesi, nende parimaid tundeid — kaastunnet ja haletsust mõnitati kõige häbematumal viisil," märkis ta.

Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komitee esimene asejuhataja, FSB kindral Vladimir Džabarov teatas, et Kiiev pani Venemaa vastu toime äärmiselt rumala provokatsiooni, häbistas end kogu maailma ees.

"Ukraina võimud ei jõudnud isegi Venemaad "korralikult" süüdistada, tuli välja, et ajakirjanik on elus. Isegi seda nad ei suutnud," ütles Džabarov, kelle sõnul ei saa välistada "Ukraina jälge" ka "Skripalide asjas". 

Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komitee juht Konstantin Kossatšov nimetas Babtšenko mõrva lavastamist veel üheks episoodiks Ukraina võimude Venemaa-suunalises tegevuses. "Mul on kahju, et Babtšenko osales Ukraina eriteenistuste provokatsioonis," ütles ta. 

Telekanali RT ja uudisteportaali Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan märkis talle iseloomulikul iroonilisel moel Telegrami kanalil, et "maailm muutub humaansemaks", sest geopoliitiline provokatsioon ei vaja enam inimeste tapmist. "Nüüd on kõik lihtsam ja armsam — peidad mõned skripalbabtšenkod paariks päevaks ära ja kogu lugu, loe aga punktid kokku. See ei saa minu kristlase hinge mitte rõõmustada," lisas ta.

Rahulolematus Kiieviga kasvab
Ajakirjanik Arkadi Babtšenko on elus
© REUTERS / VALENTYN OGIRENKO

Rahvusvahelised inimõiguste kaitse organisatsioonid väljendasid Ukraina eriteenistuste tegevuse suhtes nördimust. Nii avaldas OSCE meediavabaduse volinik Arlem Desire kahetsust Kiievi otsuse pärast lavastada Babtšenko mõrv. Ta rõhutas Twitteris, et iga riigi kohustus on anda üldsusele õiget infot. 

Organisatsiooni "Piirideta reporterid" peasekretär Christophe Deloir väljendas sügavat nördimust "seoses Ukraina eriteenistuste selgunud manipuleerimisega infosõjas". "See on alati väga ohtlik, kui riigid mängivad faktidega, eriti ajakirjanike seljataga", kirjutas ta Twitteris.

Ka Eesti politseil on tapmise lavastamise kogemus >>

Arkadi Babtšenko, kes lahkus Venemaalt 2016. a. detsembris, pärast seda, kui oli väljendanud mitmetähenduslikku arvamust Sotši lähedal Venemaa lunnukiga Tu-154 toimunud lennuõnnetuse ohvrite kohta. Kiievis sai ajakirjanik telekanali ATR programmi "Prime: Babtšenko" saatejuhiks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
ajakirjanike tapmine, Vene jälg, lavastus, provokatsioon, ajakirjanik, opositsioon, sõnavabadus, mõrv, SBU, Arkadi Babtšenko, Kiiev, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad