23:58 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
8620

Ukrainas vahi all olev portaali RIA Novosti Ukraina juht Kirill Võšinski palus kaitset Vladimir Putinilt.

TALLINN, 1. juuni — Sputnik. Hersoni oblasti apellatsioonikohus jättis Kirill Võšinski vahi alla, vahendas RIA Novosti. "Kohtunike kolleegium otsustas kaitsjate kaebuse jätta rahuldamata," ütles kohtunik.

Lisaks jääb jõusse eeluurimiskohtuniku tehtud vahistamismäärus Võšinski kaheks kuuks vahi alla võtmise kohta. Seda edasi kaevata enam ei saa.

"Ma pöördun Venemaa president Vladimir Putini poole palvega võtta tarvitusele kõik vajalikud meetmed minu ennetähtaegseks vabastamiseks ja mulle õigusabi osutamiseks," ütles ta kohtus, kus arutati protesti tema suhtes valitud tõkendile.

SBU töötajad on tunginud RIA Novosti Ukraina kontorisse >>

Ajakirjanik tugines asjaolule, et ta on Vene Föderatsiooni kodanik ja teatas ka oma kavatsusest Ukraina kodakondsusest loobuda. Võšinski nimetas enda vahistamist ja kinnipidamist ebaseaduslikuks ja nõudis tema lähedaste tagakiusamise lõpetamist.

Kõne kohtus

Kohtus ütles Võšinski, et rahvusvahelise üldsuse toetus vähendas talle avaldatavat survet.

"Eraldi tahaksin tänada rahvusvahelist üldsust minu tagasihoidlikule isikule ja ajakirjanike tagakiusamisele Ukrainas osutatud suure tähelepanu eest. Olen kindel, et see vähendas mõnevõrra survet mitte ainult minule, vaid ka mu kolleegidele," ütles ta. Samal ajal kurtis ajakirjanik, et surve tema lähedastele jätkub.

Võšinski tänas ka Vladimir Putinit ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkelit, et nad tema juhtumile pöörasid tähelepanu.

Nagu kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti 15. mail blokeeris Ukraina julgeolekuteenistus RIA Novosti Ukraina esinduse töö ja arreteeris peatoimetaja Kirill Võšinski kahtlustatuna riigireetmises. Järgmisel päeval viidi ta Hersoni, kus ta võeti kuuekümneks päevaks vahi alla, võimaluseta teda kautsjoni vastu vabastada.

Kiiev blokeerib meediaagentuuri Rossija Segodnja ja RIA Novosti Ukraina veebilehed >>

Sellist eriteenistuste tegevust selgitas Ukraina peaprokuratuur sellega, et portaalis avaldatavad materjalid väidetavalt "sisaldavad üleskutseid, mis kahjustavad Ukraina suveräänsust, territoriaalset terviklikkust, riiklikku ja teabealast julgeolekut".

Võšinskit, kellel on nii Venemaa, kui ka Ukraina kodakondsus, süüdistatakse "teabealases õõnestustegevuses".

Venemaa välisministeerium on seoses ajakirjaniku kinnipidamisega väljendanud otsustavat protesti ja pöördunud rahvusvaheliste organisatsioonide poole palvega Ukraina eriteenistuste tegevus hukka mõista. "Venemaa teeb kõik selleks, et Venemaa kodanik vabastatakse ja teiste ajakirjanike suhtes ei rakendataks enam selliseid jõuvõtteid," ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Inimõiguslased nõudsid Kiievilt Võšinski kinnipidamise kohta selgitusi >>

Võšinski ja teiste RIA Novosti Ukraina toimetuse töötajate kaitseks toimus 18. mail Moskvas Ukraina saatkonnahoone ees meeleavaldus, kus osales umbes kakssada inimest, sealhulgas RT ja Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan, samuti RIA "Rossija Segodnja" tegevjuht Dmitri Kisseljov, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Tagid:
vahistamine, ajakirjandus, sõnavabadus, meedialahingud, meedia, kohus, SBU, Vladimir Putin, Kirill Võšinski, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad