06:35 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
30 0 0

USA president Donald Trump kinnitas reedel, et tippkohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga leiab aset nagu varasemalt planeeritud ehk 12. juunil Singapuris.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Põhja-Korea kõrge ametnik Kim Yong-chol kohtus Trumpiga reedel Valges Majas ja andis talle üle Põhja-Korea liidri isikliku läkituse nende eelseisva tippkohtumise kohta, vahendas ERR.

Kim Yong-chol saabus Valgesse Majja kell 13 (kell 20 Eesti aja järgi), kus ta kohtus Trumpi ja välisminister Mike Pompeoga, ütles Valge Maja pressisekretär Sarah Sanders.

Kim Jong-un kinnitas soovi Donald Trumpiga kohtuda >>

Kimi võtsid vastu Valge Maja personaliülem John Kelly ja riiklik julgeolekunõunik John Bolton, kes juhatasid ta kohtumisele Ovaalkabinetis.

Trump teatas möödunud nädalal, et jätab ära 12. juunile Singapuri kavandatud kohtumise, kuid andis päev hiljem mõista, et see võib siiski aset leida, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini sõnul on Põhja-Korea liider Kim Jong-un jäänud kindlaks soovile kohtuda USA riigipea Donald Trumpiga ja "Korea poolsaare täielikule tuumavabaks muutmisele".

Moon ütles ajakirjanikele, et Kim kinnitas tahet panustada Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele ja teha koostööd vastasseisu lõpetamiseks Põhja-Korea ja USA eduka tippkohtumise nimel.

Põhja-Korea ähvardas ennem USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste tõttu Kim Jong-uni ja Donald Trumpi tippkohtumise ärajätmisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti maikuu keskel.

Trump: USA pole teinud Põhja-Koreale ühtegi järeleandmist >>

"Kui Trumpi administratsioon surub meid nurka ja jätkab ühepoolset üksnes nõudmiste esitamist, et me loobuksime tuumarelvadest, siis meil selliste kõneluste vastu pole kauem huvi ja me kaalume, kas me nõustume kavandatava Põhja-Korea ja USA tippkohtmisega," edastas Põhja-Korea uudisteagentuurile KCNA.

KCNA teatas, et õppuste näol on tegemist provokatsiooniga, sest seal harjutatakse rünnakut Põhja-Korea vastu ja see on vastuolus Korea poolsaarel aset leidnud "positiivsete poliitiliste arengutega".

Põhja-Korea teatas eelmisel nädalal oma ainsa teadaoleva tuumakatsepolügooni täielikust lammutamisest plahvatustega, mis muutsid rajatise kasutuskõlbmatuks.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov kohtus sel nädalal Kim Jong-uniga ja kutsus viimase vastuvisiidile Moskvasse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Lavrov kutsus Kim Jong-uni Venemaale >>

On märkimisväärne, et visiit toimus Pyongyangis USA-Korea tippkohtumise ettevalmistuste taustal.

„Põhja Koreas hinnatakse seda, et Venemaa USA domineerimisele vastu seisab," teatas Põhja-Korea liider kohtumisel Lavroviga. Ta küsis ka, kuidas „Seltsimees Putini" tervis on. "Tervis on parimas korras," vastas minister.

Tagid:
poliitika, tippkohtumine, Valge Maja, Kim Yong-chol, Kim Jong-un, Donald Trump, Singapur, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad