07:04 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Välisuudised
lühendatud link
5121

Ukraina julgeolekuteenistus (SBU), kes saatis ajakirjanik Kirill Võšinskii tema ametialase tegevuse eest kohtu alla, ei hoidu ajakirjanduse esindajate suhtes ka muude keelatud meetodite kasutamisest. Selgus, et salateenistus üritas värvata ka RIA Novosti ajakirjanikku.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. SBU ebaseadusliku tegevuse ohvriks sai RIA Novosti Leedu korrespondent Irina Võsokovitš, kes saabus Ukraina Hersoni, RIA Novosti Ukraina portaali juhi Kirill Võšinski juhtumit valgustama.

Tema sõnul astusid reedel, 1. juunil, kohtusaali sissepääsu juures tema juurde tundmatud tsiviilriietuses inimesed. Intsident toimus pärast seda, kui Irinale tundmatu naine oli teda Ukrainas keelatud Pervõi Baltiiski Kanalis (PBK) töötamises süüdistanud.

SBU töötajad on tunginud RIA Novosti Ukraina kontorisse >>

"Algul viidi mind tänavale kasutades ettekäändena, mu päästmist vihaste Ukraina patriootide käest, pandi mind autosse, tutvustati end SBU ametnikena ja teatati, et me sõidame SBU osakonda. Seejärel toodi mind kõrge taraga piiratud administratiivhoonesse, mille ukse juures oli valve, ning edasi kolmandal korrusel asuvasse kontorisse," — ütles Võsokovitš, kel on Ukraina kodakondsus ja Leedu alaline elamisluba.

Ajakirjanikku intervjueeris kolm kaastöötajat, kuid ükski neist ei tutvustanud end täielikult. Alguses küsitlesid mehed Irinat tema töö kohta PBK-s, kus ta juba ammu enam ametis ei ole. Saades teada, et Võsokovitš valgustab tegelikult Võšinskii kohtuasja RIA Novosti jaoks, selgitas üks tema "röövijatest", et nende ülemused "nõuavad verd" ja "juhtumi suureks puhumist", mistõttu tal tuleb mõningad dokumendid alla kirjutada."

Küsimusele, kas talle survet avaldati, vastas Irina jaatavalt.

"Aga pehmes vormis öeldi mulle vaikselt ja rahulikult, et ma võin siia jääda, aga kui ma ausalt ära räägin, mis neile huvi pakub, siis ma pääsen koju tagasi. Mida neile rääkida? Ma olin väga hirmunud ja ei saanud aru, milles ma süüdi olen… Minu reportaažid Pervõi Baltiiski Kanali päevilt puudutasid enamasti avaliku elu ja kultuuri valdkonda ja Hersoni tulin ma selleks, et teha uudislugu kohtuistungist, millest ma ka neile teatasin," ütles ajakirjanik.

RIA Novosti Ukraina juht Kirill Võšinski palus kaitset Vladimir Putinilt
© Sputnik / Стрингер

Protokollimata jäetud ülekuulamine kestis mitu tundi

Vestluse tulemusena tehti Võsokovitšile ettepanek allkirjastada paber valmisoleku kohta SBU-ga koostöö tegemiseks ja RIA Novosti töötajatest rääkida. "Nad ütlesid mulle, et minu agendinimeks saab "Mila", mind vabastatakse ja võetakse minuga hiljem ühendust, vastasel juhul jään siia kauaks. Enne kui mind vabastati, olin ma sunnitud kaamerasse teatama, et mul pole SBU suhtes pretensioone," jutustas Irina. Seejärel sai hirmunud ajakirjanik Leedusse tagasi pöörduda.

Surveavaldused jätkuvad

Hersoni apellatsioonikohtu istung, mille käiku Irina Võsokovitš julgeolekuteenistuse tegevuse tõttu kajastada ei saanud, lõppes Ukraina olude jaoks oodatud tulemusega — kohtunik jättis ajakirjanik Kirill Võšinski kaheks kuuks vahi alla.

Kohtus ütles Võšinski, et rahvusvahelise üldsuse toetus on vähendanud talle Ukrainas avaldatavat survet ja tänas Vladimir Putinit ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkelit selle eest, et tema juhtumile tähelepanu pöörati.

Kiiev blokeerib meediaagentuuri Rossija Segodnja ja RIA Novosti Ukraina veebilehed >>

Samal ajal kaebas ajakirjanik, et jätkus surve avaldamine talle lähedastele inimestele. Ta pöördus avalikult SBU juhtkonna poole, paludes jätta rahule inimesed, kellega ta koos töötas ja usalduslikke suhteid omas.

Viidates asjaolule, et ta on Vene Föderatsiooni kodanik, küsis Kirill Võšinskii kaitset Venemaa president Vladimir Putinilt. Ajakirjanik pöördus samuti Pjotr Porošenko poole Ukraina kodakondsusest loobumise küsimuses.

Nagu kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti 15. mail blokeeris Ukraina julgeolekuteenistus RIA Novosti Ukraina esinduse töö ja arreteeris peatoimetaja Kirill Võšinski kahtlustatuna riigireetmises. Järgmisel päeval viidi ta Hersoni, kus ta võeti kuuekümneks päevaks vahi alla, võimaluseta teda kautsjoni vastu vabastada.

Sellist eriteenistuste tegevust selgitas Ukraina peaprokuratuur sellega, et portaalis avaldatavad materjalid väidetavalt "sisaldavad üleskutseid, mis kahjustavad Ukraina suveräänsust, territoriaalset terviklikkust, riiklikku ja teabealast julgeolekut".

Võšinskit, kellel on nii Venemaa, kui ka Ukraina kodakondsus, süüdistatakse "teabealases õõnestustegevuses".

Venemaa välisministeerium on seoses ajakirjaniku kinnipidamisega väljendanud otsustavat protesti ja pöördunud rahvusvaheliste organisatsioonide poole palvega Ukraina eriteenistuste tegevus hukka mõista. "Venemaa teeb kõik selleks, et Venemaa kodanik vabastatakse ja teiste ajakirjanike suhtes ei rakendataks enam selliseid jõuvõtteid," ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Inimõiguslased nõudsid Kiievilt Võšinski kinnipidamise kohta selgitusi >>

Võšinski ja teiste RIA Novosti Ukraina toimetuse töötajate kaitseks toimus 18. mail Moskvas Ukraina saatkonnahoone ees meeleavaldus, kus osales umbes kakssada inimest, sealhulgas RT ja Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan, samuti RIA "Rossija Segodnja" tegevjuht Dmitri Kisseljov, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
värbamine, meedialahingud, ajakirjandus, sõnavabadus, RIA Novosti Ukraina, SBU, RIA Novosti, PBK, Irina Võsokovitš, Kirill Võšinski, Herson, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad