18:47 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
12611

Kui palju Leedu ka ei puigelnud – osutus ta ikka skandaali keskmes olevaks. Selgus, et selles "vabas Euroopa" riigis töötas täie hooga Luure Keskagentuuri (CIA) vangla, kus viidi läbi piinamisi. Nüüd on saabunud arvete tasumise aeg – seda nõuab Euroopa Inimõiguste Kohus.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Euroopa Inimõiguste Kohus teatas, et Leedus oli 2005.-2006. a. salajane LKA vangla. Seal hoiti inimesi, keda Ameerika Ühendriigid terrorismis kahtlustasid. Lisaks nõudis kohus, et Vilnius maksaks 130 tuhat eurot palestiinlasele, keda selles asutuses ebaseaduslikult kinni peeti. Tema nimi on Zayn al-Abidin Muhammad Husayn, paremini tuntud kui Abu Zubaydah.

Kas Leedu lakkab olemast USA mõjuagent Euroopas? >>

Kohus teatas ka, et Leedu rikkus teadlikult Euroopa inimõiguste konventsiooni reegleid, kuna kohalikud võimuorganid olid vanglas toimuvast teadlikud. Nagu teada, keelab konventsioon piinamise, tagab õiguse vabadusele ja õiguskaitsele. Nagu hästi teada, ei lase Ameerika jõustruktuurid end oma töös sellistest pisiasjadest häirida.

Aga see pole veel kõik. Strasbourg rõhutab, et Vilnius isegi ei uurinud palestiinlase kaebusi oma inimõiguste rikkumise kohta. See tähendab — eiras täielikult ohvri väga olulist signaali seaduserikkumise ja vägivalla kohta. Washingtonis kahtlustati Zubaydahhi 11. septembri rünnakutes osalemises. Kuid esialgu hoiti teda Euroopas, kui Leedut on võimalik nii nimetada.

Formaalselt on see mõistagi Euroopa. Kuid tegelikult? Kahtlustatava isikuga käituti LKA leedu "filiaalis" Ameerika Ühendriikide, mitte Euroopa standarditele, reeglitele ja traditsioonidele vastavalt. See tähendab — vähimagi austuseta kahtlusaluse inimõiguste suhtes.

On huvitav, et praegused Leedu võimud — alates presidendist ja lõpetades kõigi tema alluvatega — vältisid igati otseste vastuste andmist küsimusele selle vangla eksistentsi või puudumise kohta nullindate aastate keskel. Tolleaegsel riigipeal Valdas Adamkusel, oli selgem positsioon, mis väljendus "mittetunnustamises" ja "eitamises."

Leedu müüb russofoobiat >>

Infot lisandus aga üha enam. Sealhulgas Wikileaksi salajase teabe avalikustamine USA valitsusasutuste kohta, mis kinnitas kõige halvemaid kuuldusi. Ilmus ka Ameerika parlamendi hiljutine uurimus LKA poolt kasutatud piinamiste kohta. Muide, käesolevaks hetkeks on piisavat infot sellest, kus ameeriklased teiste riikide terrorismis kahtlustatud kodanikke hoidsid.

Paarikümne kilomeetri kaugusel Leedu pealinnast, endises ratsaspordibaasi kompleksis, kus täna asub Leedu Riikliku Julgeoleku õppebaas. Ilmselt ammutavad Leedu julgeolekujõud sellest paigast tõelist Ameerika vabaduse vaimu — Lääne väärtuste sümbolit.

Предполагаемая тюрьма ЦРУ в Антавиляй, ноябрь 2009 года
© AP Photo / Mindaugas Kulbis
Arvatavasti selles majas tegutses LKA vangla, Antaviliai, 2009. a.

On raske öelda, mis sundis Vilniust niisugust asutust Leedu pinnale lubama. Kas ameeriklased lihtsalt käskisid seda teha ja leedukad vaid vastasid ootuspäraselt "Just nii"? Või lubati riigile vastutasuks teatud soodustusi? Või saabus pakkumine, millest ei olnud võimalik keelduda?

Leedu — mis kuulutab kõige valjuhäälsemalt oma kuuluvust Euroopasse koos kõigi sellele omaste väärtushinnangutega — on end selles häbiväärses ajaloos, pehmelt öeldes, mitte kõige parema külje pealt näidanud. Siiski on ka teatud plusse. Järjekordne tõehetk on saabunud. Ameerika Ühendriigid võtavad Baltimaid enda kontrolli all oleva geograafilise piirkonnana, mis on sobilik kõigi kahtlaste projektide ja algatuste katsetamiseks.

Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat >>

Nendepoolsest lugupidamisest ei ole siin lõhnagi. Ja piirkonna valitsused tegutsevad stiilis "Mida te veel sooviksite?" Leedu pole ainuke omataoline. On kahtlusi, et salajased LKA vanglad olid ka Rumeenias ja Poolas. Sisetunne ütleb – kuuldused ei ole alusetud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
terrorism, piinamine, vangla, LKA, Euroopa Inimõiguste kohus, USA, Vilnius, Leedu

Peamised teemad