04:24 25. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1187
  • RUB72.1352
Erinevate lahingmoodulitega soomusautod Tigr

Venemaa soomusautod: ratastel tankid

© Sputnik / Илья Питалев
Välisuudised
lühendatud link
10930

Tänapäeva Venemaa soomusautod on Suure Isamaasõja aegsetest poolteisetonnistest veokitest kaugele edasi arenenud.Sellest, millised ratassõidukid on täna Venemaa relvajõudude käsutuses, järgnevas RIA Novosti materjalis.

Andrei Kots, RIA Novosti Täna suudavad armeemaasturid mitte ainult jalaväge transportida, vaid talle ka tuletoetust pakkuda. 21. sajandi relvakonfliktides pole enamasti selgelt eristatavat rindejoont, mis tähendab, et isegi tagalaüksused peaksid olema valmis igal hetkel lahingusse astuma.

Universaalne "Tigr"

Venemaa relvajõudude kõige levinum soomusauto on maastur "Tigr" ja selle arvukad modifikatsioonid. Neid universaalseid ja usaldusväärseid masinaid kasutatakse jalaväelaste ja lasti transportimiseks, patrullimiseks, luureks, kolonnide turvamiseks, erioperatsioonideks.

Kõikide rataste vedu ja võimas mootor tagavad maastikul masina hea läbivuse ja maanteel kuni 140 kilomeetrilise tunnikiiruse. "Tigr" on võimeline läbima kuni 1,2 meetri sügavusi veetakistusi, kuid ujumisvõimekust, erinevalt soomustransportööridest ja jalaväe lahingumasinatest (soomukitest) tal ei ole. Sellest hoolimata ei jää mõne "Tigri" modifikatsiooni relvastus alla ka raskematele soomusmasinatele, mis on ette nähtud lahingutegevuseks eesliinil.

© Ruptly
Maastur "Tigr"

Esiteks on kõik sedatüüpi soomusautod varustatud laskeavadega külgseintes, millest masina sisemuses viibivad sõjaväelased saavad tulistada laskurrelvadest. Teiseks on iga 'tiigri' katusel turelliga torn raskemate 'argumentide' — 12,7 millimeetrise kuulipilduja "Kord", sellega ühendatud 7,62 mm kuulipilduja "Petšenega" või 30-millimeetrilise automaatgranaadiheitjaga AGS-30.

Ja lõpuks võimaldab soomusauto moodulkonstruktsioon sellele paigaldada veel paljusid muid relvi kitsamate lahingmissioonide jaoks. Näiteks "Tigr-M" on integreeritud 120mm miinipildujakompleksiga M3-304 "Gorets" ja suudab täita mobiilse suurtükiväemeeskonna ülesannet.

Poolautomaatse laadimissüsteemiga relva laetakse otse auto salongist. Miinipilduja on paigaldatud sõiduki tagaossa ja seda juhitakse elektriajamiga. "Gorets" on maksimaalselt automatiseeritud ja selle meeskond ei pea tule avamiseks autost väljuma. Tulejuhised saab "Tigr-M" staabist, luurelt või droonidelt reaalajas. 

Vastase soomustehnikaga võitlemiseks on loodud spetsiaalsed tankitõrje-"Tigrid".

Mõned neist on relvastatud juhitavate rakettidega "Kornet-D". Selle modifikatsiooni lahingumasinatel on kaks automaatselt väljalastavat laskeseadeldist, kumbki nelja juhitava raketiga.

Sõiduk on võib poole minuti jooksul sihtmärgi pihta välja tulistada kaheksa tankitõrjeraketti, millest igaühe soomusläbistusvõime on kuni 1300 millimeetri. Kõik tankitõrjeraketi sihitamiseks ja väljatulistamiseks vajalikud seadmed asuvad "Tigri" sees, mis võimaldab keerulise relvasüsteemi lahinguvalmidusse viia ja tuli avada kõigest seitsme sekundiga.

Kuid tankitõrjekompleksid ei ole selle soomusauto kaugeltki kõige võimsam relv. Foorumil "Armija 2017" rääkis sõjatööstusettevõtte peadirektor Aleksandr Krassovitski ajakirjanikele plaanidest luua uue modifikatsiooni "Tigr", mis on varustatud 30 mm automaatkahuriga 2A72. Selle projekti arendustöö käib. Kui see paljutõotav masin ekspluatatsiooni võetakse, võrdsustub "Tigr" oma tulejõult soomustransportööriga BTR-82A, mis on relvastatud analoogse kahuriga.

"Seda suudavad vaid venelased": kuidas mehitatud soomustehnika maandub >>

Maaväe õhukaitsevõimekust tugevdab oluliselt õhutõrjekompleks "Gibka-S", mis paigaldatakse sama maastikusõiduki šassiile. See relvasüsteem on võimeline hävitama madalalt lendavaid õhusihtmärke õhutõrjerakettidega "Verba" ja "Igla-S". Seega on üks selline "Tigr" võimeline kaitsma kolonni kuni 6,5 kilomeetrit kaugusel ja kuni 4,5 tuhande meetri kõrgusel liikuvate vaenlase helikopterite ja droonide eest.

Kahur "Volkile"

Vähemtuntud Vene soomusautodel on samuti nii mõndagi, millega enda eest seista. КамАЗ-43269 "Võstrel", mida kasutatakse terrorismitõrjeks kõikides strateegilise raketiväe divisjonides, võib sõltuvalt lahingumooduli tüübist kanda 14,5-millimeetrist KPVT raskekuulipildujat, 12,7-millimeetrist kuulipildujat "Kord", 30-millimeetrist automaatset granaadiheitjat AG-17 "Plamja", tankitõrjerakette "Fagot" või "Konkurs", suitsugranaatide heiteseadeldist "Tutša", 30-millimeetrist automaatkahurit 2А42 või juhitavat õhutõrjeraketiseadeldist "Strela —10М".

"Võstreli" meeskonna peamine ülesanne on mobiilsete maapealsete raketisüsteemide saatmine lahingupatrullide ajal, samuti võitlus vaenlase diversantidega. Selliste ülesannete täitmiseks pole ükski tulejõud liiga suur.

Sõidukiteperekonna "Volk" universaalsemad soomusautod

Tänu moodulkonstruktsioonile saab nendele paigaldada isegi suurekaliibrilisi relvi. Näiteks monteerisid TUI "Burevestnik" spetsialistid "Volk-3" 6x6 rattaveoga veermikule 120 mm suurtüki 2B16 "Nona-K", milles on ühendatud kahuri, haubitsa ja miinipilduja omadused. Tulistada saab erineva kild-fugass, kumulatiiv, süüte ja kassettmoonaga. "Volki" suur läbivus võimaldab kiiresti positsiooni vahetada ja vältida nii vaenlase suurtükitule alla sattumist.

Kaitseministeeriumi ja siseministeeriumi kasutuses on alates 2005. aastast GAZ-3937 soomusautod "Vodnik". Need autod on suures osas ühitatud BTR-80 soomustransportööride perekonnaga. Lahingumooduli relvastus varieerub vastavalt konkreetse masina sihtotstarbele.

1 / 4
© Sputnik / Евгений Биятов
Soomusauto Tigr lahingmooduliga "Arbalet"

Baaskomplekteerituses "Vodnikul" on BTR-80 kuulipildujatorn 14,5 mm kuulipilduja KPVT ja 7,62 mm PKT kuulipilduja kinnitustega. Ta on varustatud päevasihikuga, samuti kuue suitsugranaatide laskeseadeldisega. Lisaks on teada miinipildujatega relvastatud "Vodniku" modifikatsioonid.

Võiduparaadil Moskvas näidatakse uut sõjatehnikat >>

Lisaks klassikalistele on paljud Venemaa soomusmasinad varustatud "nutikamate" relvadega. Näiteks on üksustes maastikuautode veermikule paigaldatud elektronvõitluskompleksid "Lejer-2". Need seadmed võimaldavad tuvastada raadiosideallika asukoha, saata häireid ja suruda maha vaenlase raadioelektroonikavahendeid. Üks selline väike soomusauto kolonnis on suuteline täielikult varjama tervet kolonni vaenlase elektrooniliste silmade ja kõrvade eest.

Tagid:
Lejer-2, Vodnik, Volk, Võstrel, Igla-S, Verba, Gibka-S, Kornet-D, Tigr-M, Tigr, soomusauto, Venemaa

Peamised teemad