02:51 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
6820

Saksamaa välisminister Heiko Maas ütles, et Saksamaa ei saa enam vaikida erimeelsustest Ameerika Ühendriikidega.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik.  "Oleme harjunud, et sõlmitud lepingutest peetakse kinni. See arusaamine on radikaalselt muutunud," ütles ta Suddeutsche Zeitungile antud intervjuus, vahendas RIA Novosti.

Kas Euroopa valib sõja või alanduse >>

Välisminister lisas, et "väljaspool Euroopat on Ameerika Ühendriigid meie lähim partner", kuid "meil on erimeelsusi, millest ei saa enam vaikida." Maasi sõnul on Washingtoni lahkumine kliimakokkuleppest, Iraani tuumaprogrammi kokkuleppest ja tollitariifide suurendamine kõik ühepoolsed otsused, mis kahjustavad Euroopat. Maas rõhutas, et Trump "läheb selle peale välja teadlikult". 

Maas kritiseeris Ameerika presidenti ka USA-d kõikidest teistest riikidest kõrgemale seadva kursi järgimise eest. "Midagi sellest ei muuda maailma paremaks, turvalisemaks ega rahulikumaks," lisas minister.

Merkel: Euroopa ei saa kaitse vallas USA-le loota >>

Washingtoniga suhete pingestumise taustal kutsus Maas Euroopa riike üles tihedamale koostööle ning tervitas Euroopa julgeolekunõukogu loomise ideed.

"Vajame muutusi, et oleksime tegusamad ja võimelised reageerima, reageerima palju paremini ja kiiremini," märkis ta.

USA ja EL erimeelsused

Kaheksandal mail teatas USA president Washingtoni lahkumisest Iraani tuumaprogrammi kokkuleppest, mille riikide "kuuik" oli rahvusvaheliste vahendajate abiga 2015. aastal saavutanud.

Trump teatas kõikide Teherani-vastaste, sealhulgas kaudsete, see tähendab teiste Iraaniga äri ajavate riikide suhtes, kehtestatud sanktsioonide taastamisest. Samal ajal rõhutas Euroopa Liit, et jätkab Iraani tuumakokkuleppe tingimuste täitmist niikaua, kui ka Teheran neid järgib.

Rindeteateid kaubandussõjast: Euroopa asus otsustavale vasturünnakule >>

Alates 1. juunist hakkasid kehtima enamikule riikidele, sealhulgas EL-le, Hiinale, Kanadale ja Mehhikole importtollimaksud terasele ja alumiiniumile. Seda Ameerika presidendi tegevust on teravalt kritiseerinud mitmete Euroopa riikide ja Kanada liidrid.

Tagid:
koostöö, majandus, poliitika, leping, vastuoluline, Välisministeerium, EL, Heiko Maas, Donald Trump, Euroopa, Iraan, USA, Saksamaa

Peamised teemad