08:39 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
6220

Venemaa president Vladimir Putin ja Hiina Rahvavabariigi esimees Xi Jinping allkirjastasid ühisavalduse, milles mõistsid hukka USA taganemise Iraani tuumaleppest ja "raketiohu" ettekäändel raketitõrjesüsteemide ühepoolse paigutamise Euroopasse ja Aasiasse.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Samuti leppisid riigijuhid kokku kahe riikidevahelise koostöö tõstmises uuele tasemele, edastas RIA Novosti. Putin ja Xi Jinping rõhutasid Iraani tuumaprogrammi käsitleva üldise kõikehõlmava tegevuskava tähtsust pärast "Ameerika Ühendriikide pettumusttekitavat ühepoolset taganemist leppest".

Hiina sõjaväeorkester tervitas Putinit lauluga "Katjuša" >>

Avalduses rõhutatakse "kõikide riikide Iraaniga kaubandus- ja majanduskoostöö kaitsmise vajadust ühepoolsete eksterritoriaalsete Iraani-vastaste sanktsioonide eest".

Samuti märkisid riigijuhid, et mitmed riigid paigutavad Euroopasse ja Aasiasse ühepoolselt raketitõrjerelvi, kahjustades sellega Venemaa ja Hiina julgeolekut.

Lisaks toetasid pooled Süüria territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse säilitamist ning "topeltstandarditeta" terrorismivastast võitlust. Samuti nõustusid Venemaa ja Hiina jätkama jõupingutusi Korea poolsaare probleemide rahumeelseks lahendamiseks.

Koostöö tugevdamine

Moskva ja Peking leppisid kokku ka mitmetes ühisprojektides. Eelkõige kavatsevad riigid ühiselt välja töötada uue pikamaa magistraallennuki ja raske helikopteri.

"Kooskõlastati uue Venemaa tuumaelektrijaama ehitamine Hiinas uues asukohas. Venemaa abiga ehitatakse Hiinas kiiretel neutronitel töötav näidisreaktor – Venemaa uusimaid tehnoloogiaid hakatakse kasutama Hiina kuu-uurimise programmis," ütles Putin.

Hiina lammutas EL ja USA "vankumatu" transatlantilise koostöö >>

Ta rõhutas, et "sellist koostöösformaati pole Venemaal ühegi teise maailma riigiga". Putin ja Xi Jinping nimetasid Moskva ja Pekingi vahelist partnerlust "riikidevaheliste suhete musternäidiseks".

Venemaa president Vladimir Putin saabus Pekingisse ametlikule visiidile. Hiina Rahvavabariigi Rahvavabastusarmee orkester tervitas Putinit lauluga "Katjuša", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Venemaa president kohtus reedel Hiina Rahvavabariigi esimees Xi Jinpingiga. Kavas on allkirjastada mitmed kahepoolsed riikidevahelised dokumendid, mis käsitlevad koostööd kaubanduses, energeetikas, kosmoseuuringute, intellektuaalse omandi kaitse ja muudes valdkondades.

Suhted Pekingiga

Hiina on üks Venemaa peamisi partnereid rahvusvahelisel areenil. Moskva ja Pekingi seisukohad peamistes rahvusvahelistes küsimustes, sealhulgas olukorra kohta Ukrainas, Korea poolsaarel, Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas langevad kokku või on lähedased. Venemaa toetab Hiinat Taiwani küsimuses.

Kahe riigi vaheline kaubavahetus 2018. aasta esimese viie kuu jooksul kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 26,9 protsenti. Kahepoolse kaubanduse kogumaht selle aasta esimese viie kuu jooksul oli 40,67 miljardit dollarit. Venemaa on Hiinale ainus suurem sõjaliste kaupade ja teenuste tarnija. Venemaa-Hiina suhted arenevad aktiivselt hariduse, teaduse ja kultuuri vallas.

Hiina lammutas EL ja USA "vankumatu" transatlantilise koostöö >>

Hiina visiidi eel andis Vladimir Putin intervjuu Hiina Media Corporationile, kus ta rääkis riigi reaktsioonist sanktsioonidele, suhetest Xi Jinpingiga ja kaubanduspartnerlusest Hiinaga.

Tagid:
ühisavaldus, poliitika, koostöö, majandus, Xi Jinping, Vladimir Putin, Hiina, Venemaa

Peamised teemad