06:49 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Välisuudised
lühendatud link
5510

Itaalia uus siseminister Matteo Salvini sattus reedel sõnasõtta Maltaga, kes tema väitel võtab enda kanda liiga väikse osa üle Vahemere saabuvate migrantidega kaasnevast koormast.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. "Armas jumal lõi Malta Aafrikale lähemale kui Sitsiilia," ütles rahvuslane Salvini, kui Itaalias valmistus maabuma järjekordne laevatäis Vahemerelt päästetud migrante, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

"Maltal ei ole võimalik igale abipalvele ei öelda," pahandas ta.

Väidetavalt keeldus Malta minemast appi päästelaevale Seefuchs, mis jäi tormisel merel hätta, pardal 119 migranti.

Seefuchs läks kolmapäeval migrantide paadilt tulnud hädakutse peale merele, aga oli pärast merehädaliste pardalevõtmist sunnitud ise suurema laeva appi kutsuma.

Euroopa ei ole valmis uueks sisserändajate laineks Aasiast ja Aafrikast >>

Saksa vabaühendus Sea-Watch, kes ei suutnud raskete tingimuste tõttu Seefuchsi aidata, ütles, et Valletta keeldus abistamast muul viisil, kui arstiabi vajajaid helikopteriga pardalt maale toimetades.

Malta valitsus kiirustas kinnitama, et nemad ei teinud midagi valesti, vaid käitusid rahvusvahelistele konventsioonidele vastavalt.

Alles reedel jõudsid üks tanker ja Itaalia rannavalvealus Seefuchsi juurde ja õhtuks oli laev Lõuna-Sitsiilias Pozzallo sadamas. Migrandid veetsid tormisel merel 70 tundi.

Itaaliasse Kalaabria poolsaarele oodatakse laupäeval randuma vabaühenduse Sea Watch 3 laeva 232 migrandiga, kes on olnud merel üle kolme päeva.

"Kas meie Malta sõbrad võiksid öelda, mitu immigrante vedavat laeva sildus 2018. aastal nende sadamates?" päris Itaalia siseminister sapiselt. "Kui palju inimesi maale tuli, kui palju asüülitaotlusi läbi vaadati ja kui palju rahuldati? Itaalia tahab probleeme lahendada, mitte tekitada."

ÜRO hoiatab Euroopat Aafrikast lähtuva rändekriisi eest >>

Salvini, kes on ka asepeaminister, on korduvalt lubanud teha lõpu migrantide Itaaliasse saabumisele ja kiirendada nende väljasaatmist.

Ta süüdistab teisi Euroopa Liidu riike Itaalia hülgamises ja hiljuti ütles ta, et Itaalia ei saa olla "Euroopa põgenikelaager".

Itaaliasse on jõudnud alates 2013. aastast üle Vahemere rohkem kui 700 000 migranti. Tänavu on registreeritud üle 13 500 tulija.

Bulgaaria valmistas oma EL-i eesistumise sirmi all ette liidu immigratsioonipoliitika reformivõimaluse, mis tõenäoliselt jääb vastu võtmata samal põhjusel, mis ka eelmine, Eesti oma — see ei soovita pagulasi liidu riike pidi laiali jaotada, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor neljapäeval.

Eesti on Euroopa Liidu rändekava raames lubanud Kreekast ja Itaaliast ümber paigutada ning Türgist ümber asustada kokku 550 pagulast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Peaminister Jüri Ratase sõnul võtab Eesti Euroopa Liidu rändekava raames aastatel 2015-2019 vastu maksimaalselt 305 põgenikku.

Suleti ei tea mis: Riias likvideeriti pagulaste abistamise keskus >>

Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) toetas kooskõlas valdkondlike komisjonide arvamusega valitsuse seisukohta asustada järgmise kahe aasta jooksul Türgist Eestisse ümber 80 inimest.

Tagid:
migrandid, immigratsioonipoliitika, poliitika, pagulased, EL, ÜRO, Malta, Aafrika, Vahemeri, Euroopa, Itaalia

Peamised teemad