19:56 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Välisuudised
lühendatud link
G7 vs G8 (14)
5810

USA president Donald Trump teatas laupäeval, et Ühendriigid ei kiida arenenud tööstusriikide ühenduse G7 ühisavaldust heaks.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Kanada peaminister Justin Trudeau oli veidi enne seda kinnitanud, et kõik G7 liikmed allkirjastasid ühisavalduse hoolimata kaubandusalastest pingetest Ühendriikidega, vahendas ERR

"Tuginedes Justini valelikele avaldustele tema pressikonverentsil ja sellele, et Kanada kehtestab tohutud tariifid meie põllumeestele, töölistele ja ettevõtetele olen ma andnud käsu ühisavalduse heakskiitmisest loobuda," kirjutas Trump suhtlusvõrgustikus Twitter.

Trudeau teatas pärast Trumpi lahkumist muu hulgas, et Kanada kehtestab Ühendriikide kaupadele alates 1. juulist vastutariifid. Trump oli varem päeval teisi riike hoiatanud, et need ei astuks vastusamme Ühendriikide kehtestatud terase- ja alumiiniumiimpordi tariifidele.

Rindeteateid kaubandussõjast: Euroopa asus otsustavale vasturünnakule >>

Brüssel pakub EL riikidele kinnitada Ameerika kaupade nimekiri, millele kehtestatakse kõrgendatud imporditollid. Euroopa astus USA-ga kaubandussõtta, kavatsedes anda löök tema viski, maisi, pükste, mootorrataste ja tankerite ekspordile, kirjutas uudisteortaal Sputnik Eesti neljapäeval.

Euroopa Komisjon on esitanud USA tegevuse vastu kaebuse Ülemaailmsele kaubandusorganisatsioonile ja kui WTO kinnitab EL seisukohta USA tollide ebaseaduslikkusest või kui WTO ei suuda teha mingit otsust kolme aasta jooksul, siis saab Euroopa kehtestada uued meetmed USA impordi piiramiseks kogumaksumusega 3,6 miljardit, mis peaksid aitama katta USA üldist negatiivset mõju EL majandusele, mida hinnatakse 6,4 miljardile eurole.

Trumpi arvates tuleks Venemaa G8-sse tagasi kutsuda

Trump avaldas hämmeldust Venemaa puudumise üle läbirääkimistelaua taga ja ütles, et teeb ettepaneku seda muuta, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti reedel.

"Meeldib see meile või mitte — ja see võib olla poliitiliselt ebakorrektselt öeldud, kuid me peame valitsema maailma. Ja kui G7, mis oli varem G8, ajas Venemaa ära, peaks ta Venemaa nüüd tagasi kutsuma, sest me vajame Venemaad läbirääkimistelaua taga," ütles USA president ajakirjanikele.

Kremlis kommenteeriti juba Trumpi sõnu. Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul on Moskva "keskendunud teistele formaatidele".

Suure Seitsmiku riigid tunnetavad Venemaa puudumist >>

G7 laienes Venemaa liitumise arvel 1998. aastal, kuid pärast Krimmi tagastamist keeldusid klubi liikmed Sotši G8 tippkohtumisele tulemast. G7-sse kuuluvad Saksamaa, USA, Kanada, Jaapan, Prantsusmaa ja Itaalia.

Teema:
G7 vs G8 (14)
Tagid:
ühisavaldus, poliitika, majandus, G7, Justin Trudeau, Donald Trump, USA

Peamised teemad