23:42 22. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1171
  • RUB71.7625
70-aastane Hubert Wirth Saksamaalt sõidab vanaaegsel traktoril Venemaa jalgpalli MM-le

Saksa pensionär sõidab vanaaegsel traktoril Venemaa jalgpalli MM-le

© Foto: Miron Klimovich/Tut.By
Välisuudised
lühendatud link
Jalgpalli MM 2018 (84)
10830

Hubert Wirth tunneb end 1936. aasta traktori Lanz Bulldogi roolis istudes Venemaa teedel nagu kodus ja tal pole kuhugi kiiret.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Riikidevahelised piirid ja poliitilised erimeelsused ei saa tõelistele spordifännidele kunagi takistuseks. Seda aksioomi kinnitas isikliku eeskujuga 70-aastane Hubert Wirth Forchheimi linnast Saksamaalt, kes alustas mai keskel sõjaeelse traktoriga rahulikku reisi läbi Poola ja Valgevene Venemaale, et vaadata jalgpalli maailmameistrivõistlusi.

Немец Губерт Вирт едет на раритетном тракторе в Москву на Чемпионат мира по футболу
70-aastane Hubert Wirth Saksamaalt sõidab vanaaegsel traktoril jalgpalli MM-le

Valgevene väljaande TUT sõnul kavatseb Saksa pensionär, sel viisil 14. juuniks Moskvasse jõuda, et olla MM avatseremoonia tunnistajaks. Võistluste favoriidiks peab ta prantslasi, kuigi ise hoiab ta pöialt sakslastele ja taanlastele.

Moskva peale

Lanz Bulldogi 1936. a. traktor sõitis 4. juunil õllevaadi kujulise, mobiilsest saunast ehitatud ja elamiseks kohandatud järelkäruga õnnelikult üle Poola-Valgevene piiri, jõudes niiöelda Valgevene "operatiivavarustele", ja hoidis suunda Moskvale. "Olümpia" kiirteel Hubert Wirth oma "aeglasevõitu liikuriga" ei sõida – see on keelatud – mistõttu kasutada tuleb külateid. Tema sõnul on viimased rahulikud ja värvikirevad.

Немец Губерт Вирт едет на раритетном тракторе в Москву на Чемпионат мира по футболу
Igavuse peletamiseks võttis eakas fänn kaasa Hexi-nimelise taksi

Igavuse peletamiseks võttis eakas fänn kaasa Hexi-nimelise taksi. Koju jäid Wirthi ootama abikaasa, kaks täisealist last ja lapselaps. Perekonna patriarhi ideesse sõita traktoriga Moskvasse suhtusid omaksed mõistvalt — viimased kakskümnend aastat reisib Hubert ainult Lanz Bulldogiga.

Traktor on Wirthist vaid 12 aastat vanem. "Jah, me oleme peaaegu eakaaslased!" — naljatab Saksa pensionär. Tema sõnul annab traktor talle vabaduse, võimaldades lähemalt tutvuda läbitavate alade ja nende elanikega, kes on reeglina väga külalislahked. Näiteks kui ta läbis Valgevenet, märkas ta eriti maa ilu ja seda, mis on pedantse sakslase jaoks väga oluline — puhtust.

Немец Губерт Вирт едет на раритетном тракторе в Москву на Чемпионат мира по футболу
Saksa pensionär sõidab vanaaegsel traktoril Venemaa jalgpalli MM-le

Enne pensionile jäämist töötas Hubert Wirth 30 aastat Mercedese tehases automehaanikuna, kuid nüüd pühendab ta omapärase hobina palju aega traktorile. Kuna mudel on täiesti mehaaniline, on selle käivitamiseks vaja eemaldada metallist rooliratas ja kasutada seda starterivändana. Asjaolu, et käivitamise eel tuleb mootorit eelnevalt põletiga kuumutada, ei häiri Wirthi karvavõrdki.

Tunnen end nagu kodus

Saksamaalt traktoriga Moskvasse sõitev sakslane põhjustab kõikjal oma teel elevust ja pälvib heakskiitu. Ebaharilikku sõidukit, mis on tee kõrvale pargitud, tulevad inimesed pidevalt vaatama ja imeagregaati oma nutitelefonidele pildistama.

Немец Губерт Вирт едет на раритетном тракторе в Москву на Чемпионат мира по футболу
Saksamaalt traktoriga Moskvasse sõitev sakslane põhjustab kõikjal oma teel elevust ja pälvib heakskiitu

Kuna traktori mehaanilised osad on juba kulunud, tilgub seadmest mõnikord mootoriõli. Siis paneb Wirth harjumuspäraselt laigu peale vaiba ja lööb käega – pole hullu, küll ma kuidagi kohale jõuan!

Wirth väidab, et tal ei ole Valgevenes ja Venemaal reisides hirmu. Keele mitteoskamine ei häiri teda samuti. Ta pöördus mitmel korral abi saamiseks Valgevene elanike poole, kes kas käte abil või siis vigases saksa keeles talle teed juhatasid ja kõige mugavamaid parkimispaiku näitasid. Ta magab oma haagises, kus on voodi ja köök — sissepääsu aga kaunistab duralumiiniumist ämbrike kurerehadega.

Liikudes keskmise kiirusega 15-20 km tunnis, teeb ta sageli peatusi, kohalikke vaatamisväärsusi imetledes. Päevaga läbib ta traktoril umbes 100 km ega muretse selle pärast eriti.

"Ma olen kui kodus, ega kiirusta kuhugi. Olen pensionär ja võin endale sellist reisi lubada," teatab ta tõelise Saksa väärikusega.

Oma teekonna kavatseb Hubert lõpetada juuli lõpus. Pärast Moskvat plaanib vapper reisija külastada Peterburi, et sealt edasi parvlaevaga Soome ja Soomest tagasi kodusele Saksamaale seilata.

Jalgpalli MM 2018 >>

Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Tagid:
pensionär, traktor, sport, ühiskond, jalgpall, MM2018, Hubert Wirth, Saksamaa

Peamised teemad