00:10 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
6110

Erinevalt Kanadas toimunud ning skandaali ja tüliga päädinud G-7 kokkusaamisest, näitas Šanghai Koostööorganisatsiooni tippkohtumine oma osavõtjate ühtsust.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Pühapäeval, 10. juunil lõppes Hiinas Qingdaos Šanghai Koostööorganisatsiooni (SCO) tippkohtumine. Sellest teatas RIA Novosti, märkides, et praeguseks on SCO liikmesriikideks Venemaa, Hiina, India, Pakistan, Kasahstan, Kõrgõzstan, Tadžikistan ja Usbekistan. Afganistan, Valgevene, Iraan ja Mongoolia on vaatlejariikide staatuses.

USA raketitõrjesüsteem ja Iraani lepe: millest rääkisid Putin ja Xi Jinping >>

Võeti vastu tippkohtumise lõppdeklaratsioon

Tippkohtumise lõpul võtsid SCO riikide juhid vastu Qingdao deklaratsiooni.

Sellega kinnitasid pooled taas kord Süüria poliitilisele protsessile alternatiivi puudumist ja nõudsid lepingute täitmist de-eskalatsioonitsoonides. SCO juhid kutsusid Iraani tuumaleppe osapooli üles täitma võetud kohustusi stabiilsuse saavutamiseks kogu maailmas ja eriti Lähis-Idas piirkonnas. Nad toetasid ka Ukraina kriisi lahendamist poliitiliste vahenditega lähtudes Minski lepetest.

Samuti tervitasid pooled KRDV ja USA vahelisi kontakte ning kutsusid kõiki üles läbirääkimisprotsessile kaasa aitama. Deklaratsioonis käsitletakse ka terrorismivastast võitlust. Nii nimetasid SCO riikide juhid suurenevat ohtu välismaiste terroristidest võitlejate koju tagasi pöördumise järel.

Dokumendis pöörati erilist tähelepanu majanduskoostööle SCO riikide vahel. Tunnistatakse, et kohalike valuutade kasutamine kaubanduse ja investeerimise valdkonnas suureneb. Rõhutatakse, et on oluline veelgi stimuleerida koostööd mikroettevõtete, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete vahelise koostöö valdkonnas ning piirkondliku turismi arendamises.

Kokku võtsid riigipead vastu 17 dokumenti. Nende hulgas on eelkõige SCO liikmesriikide riigipeade nõukogu otsus 2018.-2022. a. tegevuskava heakskiitmise kohta SCO liikmesriikidevahelise pikaajalise heanaaberlikkuse, sõpruse ja koostöö osas ning dokument SCO liikmete koostööprogrammi heakskiitmise kohta võitluses terrorismi, separatismi ja ekstremismiga aastateks 2019-2021.

Juhid allkirjastasid ka otsuse kinnitada SCO liikmesriikide narkootikumidevastane strateegia aastateks 2018-2023 ja selle rakendusprogramm.

Trumpi arvates tuleks Venemaa G8-sse tagasi kutsuda >>

President Putini kommentaarid

Kommenteerides SCO arengu väljavaateid, märkis Venemaa president Putin, et pärast Iraani ja Pakistani ühinemist SCO-ga muutus organisatsiooni koosseis optimaalseks. Venemaa president rõhutas, et mõlemapoolselt kasulike majandussuhete edendamine organisatsiooni liikmete vahel on SCO arengu oluliseks suunaks.

Kaubandus ja investeeringud koguvad hoogu.

Me lihtsustame kaupade ja teenuste vastastikust kättesaadavust, täiendame tollieeskirju, kaotame tarbetuid administratiivtõkkeid, käivitame ühisprojekte energeetika, transpordi ja põllumajanduse vallas, meie riikide integratsioonialaseid algatusi ühtlustatakse," ütles Putin.

Venemaa president Vladimir Putin hindas ka Mongoolia ettepanekut ehitada nafta- ja gaasijuhtmeid Venemaalt Hiinasse läbi oma territooriumi, märkides, et see on hea mõte, teatab Kremli veebisait.

"Mongoolia partnerid tegi ettepaneku ehitada läbi oma riigi territooriumi peamised nafta- ja gaasijuhtmed Venemaalt Hiinasse. Me toetame seda, tegu on hea mõttega," tsiteeritakse sõnumis Vladimir Putinit.

Šanghai Koostööorganisatsioon (SCO) loodi aastal 2001. Alguses kuulusid sellesse Venemaa, Hiina, Kasahstan, Kõrgõzstan, Tadžikistan ja Usbekistan. 2017. aastal said SCO liikmeteks India ja Pakistan. Organisatsioonil on Pekingis tegutsev sekretariaat, samuti Biškekis asuv piirkondlik terrorismivastane allüksus.

SCO struktuuris on ka vaatlejariigid: Mongoolia, Iraan, Afganistan ja Valgevene. Samuti on ette nähtud mehhanism dialoogipartnerite tarvis, kelleks on praegu Armeenia, Aserbaidžaan, Kambodža, Nepal, Türgi ja Sri Lanka.

Tagid:
deklaratsioon, tippkohtumine, poliitika, majandus, SCO, G7, Vladimir Putin, Iraan, Pakistan, Hiina, Venemaa

Peamised teemad