10:55 24. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Välisuudised
lühendatud link
9540

Malta võimud keeldusid pühapäeval uuesti avamast sadamaid prantslaste omaalgatuslikule päästelaevale Aquarius, mille pardal on 629 sisserändajat.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik. Itaalia siseminister Matteo Salvini ja piirivalve eest vastutav minister Danilo Toninelli nõudsid, et Malta võtaks migrandid vastu vahendas ERR.

"Malta ei saa pilku kõrvale pöörata, kui tuleb austada rahvusvahelisi leppeid inimelude kaitsmise kohta," ütlesid ministrid.

Itaalias on uus valitsus — nüüd algab Itaalia kriis EL-is >>

Malta võimud on vastanud, et käituvad täpselt oma rahvusvahelisi kohustusi järgides. "Selle tõttu Malta ei lase ka alust oma sadamatesse," seisab valitsuse teadaandes.

Itaalia uus siseminister Matteo Salvini sattus ka reedel sõnasõtta Maltaga, kes tema väitel võtab enda kanda liiga väikse osa üle Vahemere saabuvate migrantidega kaasnevast koormast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

"Armas jumal lõi Malta Aafrikale lähemale kui Sitsiilia," ütles rahvuslane Salvini, kui Itaalias valmistus maabuma järjekordne laevatäis Vahemerelt päästetud migrante. "Maltal ei ole võimalik igale abipalvele ei öelda," pahandas ta.

Väidetavalt keeldus Malta minemast appi päästelaevale Seefuchs, mis jäi tormisel merel hätta, pardal 119 migranti.

Seefuchs läks kolmapäeval migrantide paadilt tulnud hädakutse peale merele, aga oli pärast merehädaliste pardalevõtmist sunnitud ise suurema laeva appi kutsuma.

ÜRO hoiatab Euroopat Aafrikast lähtuva rändekriisi eest >>

Saksa vabaühendus Sea-Watch, kes ei suutnud raskete tingimuste tõttu Seefuchsi aidata, ütles, et Valletta keeldus abistamast muul viisil, kui arstiabi vajajaid helikopteriga pardalt maale toimetades.

Malta valitsus kiirustas kinnitama, et nemad ei teinud midagi valesti, vaid käitusid rahvusvahelistele konventsioonidele vastavalt.

Alles reedel jõudsid üks tanker ja Itaalia rannavalvealus Seefuchsi juurde ja õhtuks oli laev Lõuna-Sitsiilias Pozzallo sadamas. Migrandid veetsid tormisel merel 70 tundi.

Itaaliasse Kalaabria poolsaarele oodati laupäeval randuma vabaühenduse Sea Watch 3 laeva 232 migrandiga, kes on olnud merel üle kolme päeva.

"Kas meie Malta sõbrad võiksid öelda, mitu immigrante vedavat laeva sildus 2018. aastal nende sadamates?" päris Itaalia siseminister sapiselt. "Kui palju inimesi maale tuli, kui palju asüülitaotlusi läbi vaadati ja kui palju rahuldati? Itaalia tahab probleeme lahendada, mitte tekitada."

Salvini, kes on ka asepeaminister, on korduvalt lubanud teha lõpu migrantide Itaaliasse saabumisele ja kiirendada nende väljasaatmist.

Suleti ei tea mis: Riias likvideeriti pagulaste abistamise keskus >>

Ta süüdistab teisi Euroopa Liidu riike Itaalia hülgamises ja hiljuti ütles ta, et Itaalia ei saa olla "Euroopa põgenikelaager".

Itaaliasse on jõudnud alates 2013. aastast üle Vahemere rohkem kui 700 000 migranti. Tänavu on registreeritud üle 13 500 tulija.

Tagid:
pagulased, päästelaev, migrandid, sadam, Danilo Toninelli, Matteo Salvini, Itaalia, Malta

Peamised teemad